Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.2.2014 

Bulharští biskupové na návštěvě u prahů apoštolských

Vatikán. Souběžně s kanonickou návštěvou českých a moravských biskupů u Svatého stolce probíhá také návštěva ad limina Bulharské biskupské konference. Biskupy tamních tří diecézí (dvou latinského obřadu a apoštolského exarchátu pro katolíky byzantsko-slovanského obřadu ) dnes přijal Svatý otec. Bulharský lid si v dějinách udržel plamen víry, řekl Petrův nástupce, který pak biskupům rozdal připravenou promluvu, mapující současné nejvýznačnější etapy bulharské církve ( jubileum roku 2010, které vyhlásil Apoštolský exarchát na vzpomínku 150. výročí jednoty se Svatým stolcem; připomínka 60. výročí od mučednictví blahoslaveného biskupa a pasionisty Evžena Bossilkova). Pro Vatikánský rozhlas situaci nevelké, avšak živé komunity popsal sofijský apoštolský exarcha mons. Christo Proykov:

Katolíci a tři diecéze obou obřadů spolu hodně spolupracují. Kupříkladu se organizují duchovní cvičení a setkání pro mládež, což mladým lidem z malých farních společenství rozptýlených po celém Bulharsku nabízí bohatou výměnu zkušeností. V létě diecéze připravují národní setkání pro rodiny a mládež; pravidelně se také konají setkání rodin, organizovaná Hnutím Fokoláre. Skrytou pastoraci z doby perzekuce postupně nahrazuje živá pastorace, která si cení nabyté svobody. Hledáme stále širší koordinaci v rámci liturgie, katecheze, charity a duchovních povolání. Existuje národní rada vyšších řeholních představených, která umožňuje spolupráci mezi řády. Naši věřící nemají věroučné problémy a církevní nauka je všeobecně přijímána. Stále více roste chápání koncilu – k jeho padesátému výročí byly publikovány koncilní dokumenty v bulharštině, Kompendium Katechismu katolické církve (překlad Katechismu již existoval) a knihy Benedikta XVI. o Ježíši Nazaretském. Nyní se pracuje na překladu Youcatu a apoštolské exhortace papeže Františka Evangelii gaudium.

Dědictvím bulharského komunistického režimu je totiž hluboká náboženská nevědomost, i v řadách těch, kdo se považují za křesťany, podotýká předseda Bulharské biskupské konference. Ve vztahu ke společnosti zažívá bulharská církev tytéž problémy jako ostatní evropské země, přičemž nejvíce jimi trpí rodina.

Rodina je více než kdy jindy vystavena tvrdým zkouškám a útokům ze všech stran. V bulharském veřejném mínění nicméně převládá pojetí rodiny založené na svazku mezi jedním mužem a jednou ženou. Bulharské zákony neuznávají manželství mezi osobami stejného pohlaví, avšak tyto myšlenkové proudy pronikají také do naší společnosti a kladou nároky na pastoraci. Mnohé rodiny nesou rány rozvodu. Sekularizační proces zpochybňuje nerozlučitelnost manželství i samotnou nezbytnost sňatku. Potraty se praktikují s lehkostí, s jakou se dělá reklama antikoncepci. Jen málo párů prožívá vlastní sexualitu podle církevní nauky, kvůli propastné neznalosti a chybějící křesťanské výchově v rodinách. Je proto velmi zapotřebí křesťanské rodinné formace. Snažíme se o to prostřednictvím kurzů přípravy na manželství, pravidelného rodinného setkávání, kurzů katechismu pro dospělé a formačních setkání pro mládež, která se zabývají tematikou rodiny v církevním magisteriu.

Katolíci tvoří zhruba jedno procento ze sedmi milionů obyvatel. Tři čtvrtiny Bulharů se hlásí k pravoslaví. Papež ve své promluvě pozdravil patriarchu Neofita, od jehož kanonické volby za několik dní uplyne právě jeden rok. Vyzval poté k intenzivnímu a bratrskému dialogu s pravoslavnou církví. Apoštolský exarcha pokračuje:

Nového patriarchu Neofita znám už řadu let. Je to člověk hluboké víry, inteligence a vzdělání. Jeho volbu jsme přijali s radostí, myslím, že pravoslavná církev nemohla vybírat lépe. Máme s ním upřímné vztahy a vzájemně se respektujeme. Navzdory tomu bychom si přáli větší spolupráci na institucionální úrovni, která by stvrdila také plodné kontakty mezi laiky obou církví.

Komunistický režim svými zákony o náboženském vyznání (1949) pravoslavnou církev uznal za “lidově demokratickou”, zatímco katolickou církev čekal nevídaný útlak. Jaké jsou dnes vztahy katolíků se státem?

Z ekonomického hlediska nedostává bulharská katolická církev od státu žádnou finanční podporu. Kněží žijí z mešních sbírek a z příležitostných darů. Každoroční příspěvek přichází od Kongregace pro východní církve a dalších zahraničních podpůrných institucí. Častokrát to však nestačí a kněží musí hledat další fondy. Vyžaduje to čas a sílu, které by jinak mohli vynaložit v pastoraci. Kvůli ekonomické krizi je stále více lidí závislých na charitě, která jim ovšem nemůže vždy pomoci. V Sofii máme bezplatnou zdravotnickou ambulanci pro chudé lidi. Při apoštolském exarchátu bylo díky Papežské radě Cor Unum vybudováno denní centrum pro osamělé matky. Provozujeme také denní stacionář pro postižené a existují další programy pro drogově závislé, bezdomovce, staré lidi. V pomoci potřebným, ke kterým letos přibyli syrští uprchlíci, neděláme rozdíly. Ačkoliv má církev vážné ekonomické problémy, povzbuzuje lidi, aby potřebným pomáhali bezplatně.”

Nezanedbatelná je rovněž přítomnost bulharské církve ve sdělovacích prostředcích. Podle bulharských zákonů má církev právo na rozhlasový a televizní prostor, zejména v období hlavních liturgických svátků, vysvětluje mons. Proykov.

Určitý mediální ohlas vzbudila konference organizovaná Bulharskou akademií věd u příležitosti padesátého výročí úmrtí Jana XXIII., který v Bulharsku žil deset let jako apoštolský legát. Se zájmem bylo sledováno padesáté výročí vydání encykliky Pacem in terris, která byla u této příležitosti přeložena do bulharštiny a dostalo se jí velkého ocenění.

Uzavírá předseda Bulharské biskupské konference u příležitosti návštěvy ad limina. Právě brzkou kanonizaci blahoslavených Jana XXIII. a Jana Pavla II. papež František vzpomenul ve své promluvě a vyjádřil potěšení nad přítomností početné bulharské katolické delegace.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti