Vatikán.
Znovu objevit smysl pro posvátno, tajemství reálné přítomnosti Boží ve mši – k tomu vyzval papež František v kázání během ranní eucharistie v kapli Domu sv. Marty.
První dnešní čtení (1 Král 8,1-7.9-13) vypráví o teofánii, zjevení Božím, za časů krále Šalamouna, kdy se Hospodin ukázal jako oblak, který naplnil chrám Hospodinovou velebností. „Pán – komentoval papež – mluví ke svému lidu mnoha způsoby: skrze proroky, kněze, Písmo svaté. Ale v teofánii mluví jinak než slovem. Je to přítomnost. Jiná, bližší a bezprostřední přítomnost. Je to Jeho přítomnost. Toto se děje v liturgickém slavení,“ vysvětloval dále. „Liturgická slavnost není společenská událost, krásná společenská událost, není to shromáždění věřících ke společné modlitbě. Je to něco jiného. V liturgii je přítomen Bůh, ale je přítomen blížeji. Ve mši je totiž Pánova přítomnost reálná, doslova reálná.“
„Když slavíme mši, nekonáme nějaké znázornění Poslední večeře. Není to znázornění, je to něco jiného. Vlastně to je Poslední večeře. Je to opakované prožití umučení a výkupné smrti Páně. Je to teofanie: Pán se zpřítomňuje na oltáři, aby se obětoval Otci ke spáse světa. Slýcháváme nebo říkáme: »Teď nemohu, musím jít na mši, jdu na mši.« Na mši nechodíme, mše se účastníme. Účastníme se této teofanie, tajemství Pánovy přítomnosti mezi námi.“
„Jesličky, křížová cesta jsou znázorněním – vysvětloval dále papež František. Mše je však reálnou památkou, to znamená teofánií. Bůh se přibližuje a je s námi. A my se účastníme mystéria Vykoupení. Bohužel, podotkl, častokrát se při mši díváme na hodinky, počítáme minuty. To není postoj, který po nás liturgie žádá. Liturgie je Boží čas a Boží prostor, a my se máme odevzdat Božímu času a prostoru, nikoli koukat na hodinky.“
„Liturgie znamená účast na Božím tajemství, tedy nechat se přenést do tajemství a přebývat v tajemství. Jsem si například jist, že vy všichni jste sem přišli, abyste vstoupili do tajemství; ale možná, že někdo si řekne: »Musím jít na mši do Svaté Marty, protože do turistického okruhu návštěvy v Římě patří ranní návštěva papeže ve Svaté Martě« (smích). Všichni sem přicházíte a shromažďujeme se tady, abychom vstoupili do tajemství. To je liturgie. Je to čas Boží, prostor Boží, oblak Boží, který nás všechny prostupuje.“
Papež pak zavzpomínal, že jako dítě během přípravy na první svaté přijímání slyšel píseň o oltáři střeženém anděly, který ukazoval smysl Boží slávy, Boží prostor a Boží čas. Když se během příprav přinášely hostie, říkalo se dětem: »Podívejte. Tyto hostie nejsou ty, které budete přijímat. Tyhle ještě ničím nejsou, teprve budou proměněny!«. Slavit liturgii znamená mít ochotu vstoupit do Božího tajemství, do Jeho prostoru, do Jeho času a svěřit se tomuto tajemství.“
„Prospěje nám dnes prosit Pána, aby nás všechny obdařil »smyslem pro posvátno«, smyslem, který nám umožňuje chápat, že jedna věc je modlitba doma, modlitba v kostele, růženec a další krásné modlitby, křížová cesta, četba Bible... a jinou věcí je slavení eucharistie. Ve slavení eucharistie vstupujeme do tajemství Boha, na cestu, kterou my nemůžeme kontrolovat: jedině On je Jedinečný, On je Slávou, Mocí. On je vším. Prosme o tuto milost, aby nás Pán naučil vstupovat do tajemství Božího.“
Končil papež František dnešní ranní homilii.
Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty
(mig)