Vatikán.
30 tisíc mladých lidí se v metropoli Evropské unie letos účastní 36. mezinárodního setkání pořádaného na přelomu roku ekumenickou komunitou Taizé. Petrův nástupce zaslal účastníkům list, ve kterém je ujišťuje svou blízkostí a připomíná svůj krásný dojem z letošní návštěvy ekumenické komunity v Římě. Papež František označuje letošní setkání za symbolické, protože se koná současně ve dvou různých zemích (Francie a Německa), v městě, které se stalo místem zrodu evropské rodiny národů. „Evropa, píše papež jeho účastníkům, potřebuje vaši odvahu a vaši víru, aby překonala obtížné chvíle, které prožívá.“ V závěru poselství papež žehná účastníkům setkání a zvláště pak těm, kteří jim nabídli svoji pohostinnost.
Představený ekumenické komunity Taizé, bratr Alois, k letošnímu setkání Vatikánskému rozhlasu řekl:
„Chceme prožívat společně jednak církev jako velké přátelství, které máme šířit ke všem křesťanům. Všichni křesťané společně se musí snažit dát pochopit evangelní poselství světu. A jednak chceme usilovat o smíření mezi lidmi… Nechceme vytvářet nějaké hnutí Taizé. Mladí musí najít společenství v rámci existujících farností a hnutí. Snažíme se dále rozšiřovat hranice církve. Nejde nám tedy jenom o setkání mezi námi, ale chceme jít v ústrety druhým, těm, kdo jsou v nouzi. Za třetí se chceme společně modlit v malých skupinách. Církev je velké společenství, ale musíme nalézat způsoby, jak se s druhými více dělit. Nakonec chceme také usilovat o smíření mezi křesťany. Program bude probíhat ve 200 farnostech. Uskuteční se také dvě setkání mezináboženská: ve zdejší synagoze a mešitě. Budeme se snažit hovořit o konkrétních tématech, abychom konkretizovali smíření a společenství.“
Říká představený ekumenické komunity v Taizé v souvislosti s letošním setkáním mladých ve Štrasburku. Poselství jeho účastníkům zaslali jako obvykle také moskevský patriarcha, konstantinopolský patriarcha, anglikánský primas a další nábožensští a někteří političtí činitelé.
(mig)