Vatikán.
Poselství papeže Františka ke Světovému dni nemocných, který připadá na 11. února, spatřuje v nemocných „zvláštní přítomnost trpícího Krista“. Téma poselství k tomuto dni, který je totožný s liturgickou památkou Panny Marie Lurdské, zní: „Víra a láska: »Také my jsme povinni položit život za své bratry« (1
Jan 3,16).“
„V našem utrpení, píše Svatý otec, je utrpení Ježíše, který spolu s námi nese jeho tíži a zjevuje jeho smysl. Když Syn Boží vystoupil na kříž, zničil osamocenost utrpení a jeho temnotu osvítil. Stojíme tak před tajemstvím Boží lásky, která nám vlévá naději a odvahu. Naději proto, že v tajemném plánu Boží lásky se také noc bolesti otevírá velikonočnímu světlu, a odvahu proto, abychom každému protivenství čelili spolu a v jednotě s Ním.“
Papež pak v poselství vysvětluje, že „Boží Syn učiněný člověkem nevyňal nemoc a utrpení z lidské zkušenosti, ale proměnil jej a uvedl na pravou míru. Uvedl jej na pravou míru proto, že už nemá poslední slovo. To má nyní život ve své plnosti a novosti. A proměnil jej, aby se ve spojení s Kristem měnilo z negativa na pozitivum. Ježíš je cesta a s Jeho Duchem jej můžeme následovat.“
Papež František pak zdůrazňuje povolání každého křesťana přistupovat s jemnocitem k tomu, kdo trpí, a vnášet do protivenství světa naději a úsměv Boží. „Pokud se velkorysá oddanost službě druhým stane stylem našeho jednání, vytváříme prostor Kristovu Srdci, které nás roznítí, takže můžeme přispět k příchodu Božího království,“ píše papež František v poselství ke Dni nemocných.
Svatý otec pak poukazuje na vzor, kterým se máme řídit, abychom rostli „v jemnocitu, v uctivé a ohleduplné lásce“. Matka Boží zná tuto cestu nejlépe. K ní se můžeme s důvěrou a synovskou láskou obracet v jistotě, že nám pomůže, bude nám oporou a nikdy nás neopustí. Je totiž Matkou Ukřižovaného, který vstal z mrtvých, zůstává u našich křížů a provází nás na cestě ke vzkříšení a k plnému životu.“
Citací ze své promluvy během pobožnosti Křížové cesty letos v Rio de Janeiro pak papež svoje poselství ke Světovému dni nemocných končí: „Kříž – čteme tam – je jistotou věrné Boží lásky k nám. Tak velké lásky, která dokáže vstoupit do našeho hříchu a odpustit ho, vstoupit do našeho utrpení a dát nám sílu ho nést, vstoupit do naší smrti a zvítězit nad ní a dát nám spásu. Kristův kříž také vyzývá k tomu, abychom se nechali nakazit touto láskou, učí nás, abychom se na druhé dívali vždy s milosrdenstvím a s láskou, zvláště na ty, kdo trpí, kdo potřebují pomoc.“
V závěru poselství papež zmiňuje zvláště ty, kteří o nemocné pečují, a všem – nemocným, zdravotníkům, dobrovolníkům – uděluje apoštolské požehnání.
PLNÉ ZNĚNÍ oficiálního překladu poselství je ZDE
(mig)