Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.12.2013 

Biskupové Nizozemska na návštěvě ve Vatikánu

Vatikán. Kanonickou návštěvu ad limina dnes zahájila Nizozemská biskupská konference. Papež František nizozemským biskupům rozdal text promluvy, ve které se dotýká všech aspektů církevního života a zejména jim děkuje za službu v leckdy nelehkých okolnostech. U našeho mikrofonu byl kardinál Willem Jacobus Eijk, utrechtský arcibiskup.

Podle oficiálních církevních statistik je čtvrtina nizozemské populace katolická. Státní statistický úřad udává mnohem nižší počty – v roce 2010 se ke katolictví přihlásilo 16 procent obyvatel a tato příslušnost podle odhadů poklesne na méně než 10 procent v roce 2020. Ve stejné roce se druhým nejzastoupenějším náboženstvím stane islám. Protestantskou církev, kterou sekularizace zasáhla již na počátku minulého století, bude zastupovat jen 4 až 5 procent lidí. Katolická církev nyní bohužel musí věnovat velké úsilí vlastní reorganizaci. Například v utrechtské arcidiecézi jsme sloučili farnosti – ze 326 farností jsme jich utvořili 49, s jediným kostelem jako eucharistickým centrem. Nedostává se kněží, kteří by sloužili ve všech stávajících kostelech. Museli jsme proto zavřít asi třetinu kostelů. Spolu s praktikujícími katolíky schází také finanční prostředky. Církev totiž žije jenom z dobrovolných příspěvků. Musím však říci, že roste kvalita věřících. Ti, kteří zůstávají, mají osobní vztah s Kristem, modlí se, zajímají se o víru, berou ji vážně – a to je pro nás známkou naděje.

Svatý otec ve své promluvě nizozemskou církev vyzval k aktivní účasti na veřejné debatě, týkající se významných sociálních otázek – tedy rodiny, manželství, konce života. Církev má upozorňovat na milosrdenství a něhu Boha, píše papež.

Stát říká, že se zakládá na neutrálních hodnotách, přijatelných pro všechny. Avšak také tzv. „neutrální hodnoty“ se ve skutečnosti zakládají na určité filosofii. Holandská katolická církev se však nenechá zastrašit. Mnohokrát jsme vyjádřili své katolické mínění k různým etickým otázkám, zejména v souvislosti s uzákoněním eutanazie. Zásadní prohlášení církve k těmto tématům pochází z roku 2002. Sám jsem publikoval četné vědecké články – a to také na stránkách národních deníků. Snažíme se dostat ke slovu co nejvíce a hlas církve je opravdu slyšet.

Podotýká nizozemský primas, který je odborníkem v oblasti etiky a morální teologie a je členem Papežské akademie Pro život. Dalším tématem papežovy promluvy je ekumenický a mezináboženský dialog, oblast navýsost aktuální ve stále pestřejším Holandsku.

Naším referentem pro mezináboženský dialog je emeritní biskup Amsterdamu-Haarlemu. Máme také zvláštní komisy pro pravidelné kontakty s muslimy. Problém islámského světa je v tom, že nemá jednotné představitele. Každá mešita a komunita je nezávislá, navíc existují různé proudy islámu. Je proto jednodušší udržovat vztahy s protestantskými církvemi a židovskou komunitou, které mají svou strukturu a zástupce.

V závěru svého obsáhlého textu papež vyjadřuje svůj soucit s oběťmi sexuálního zneužívání v katolické církvi. Ujišťuje oběti i jejich rodiny svou modlitbou a prosí biskupy, aby tyto lidi doprovázeli v jejich bolestné cestě uzdravování.

Před publikací tzv.Deetmanovy zprávy v roce 2011 byla média vůči katolické církvi vysoce kritická. Ustalo to po zveřejnění zprávy, která případy zneužívání kompletně a upřímně dokumentuje, a to až do nejmenších, i nejbolestnějších, detailů. Naše přednostní pozornost nyní patří obětem. Tento aspekt se v minulosti zanedbával.

Uvedl pro Vatikánský rozhlas předseda Nizozemské biskupské konference, kard. Willem Jacobus Eijk.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.6.19 Australský episkopát: Musíme pochopit svoji nepatrnost a velikost Božího plánu
18.6.19 Angolští biskupové: Papež zná situaci v naší zemi
9.3.19 Papež František upřesňuje: Bůh dopouští mnohost náboženství
16.11.18 Chorvatští biskupové u papeže
10.11.18 Na jaře příštího roku navštíví papež RumunskoHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti