Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.12.2013 

Papež František navštívil farnost na římské periferii

Řím. V neděli (1.12.) odpoledne navštívil papež František farnost sv. Cyrila Alexandrijského v římské čtvrti Tor Sapienza, kde udělil svátost biřmování devíti chlapcům. Pronesl při té příležitosti krátkou homilii:

V prvním čtení jsme slyšeli proroka Izaiáše, jak mluví o pouti, a říká, že na jejím konci pevně stojí Hospodinův dům. Tak nám sděluje, že náš život je poutí a že máme jít po této cestě až na Hospodinovu horu, na setkání s Ježíšem. Nejdůležitější věcí, která se člověku může přihodit, je setkání s Ježíšem, s Tím, který nás miluje, spasil nás položením svého vlastního života za nás. Putujeme tedy na setkání s Ježíšem.

Můžeme si klást otázku, kdy potkám Ježíše? Pouze na konci cesty? Nikoli. Setkáváme se s Ním každý den. A jak? V modlitbě. Když se modlíš, setkáváš se s Ježíšem, ve svátostech: přistupuješ-li ke sv. přijímání, setkáváš se s Ježíšem, neseš-li ke křtu své dítě, přinášíš Ježíše, nacházíš Ježíše. A vy, kteří dnes přijímáte svátost biřmování, také se setkáte s Ježíšem a pak ve svatém přijímání. Ale potom, po biřmování? Sbohem, ne? Říká se přece, že biřmování, je „svátost na rozloučenou“… Je to pravda či ne? Po biřmování už se do kostela nechodí: je to pravda nebo ne? …tak trochu, že? Nicméně, po biřmování a po celý život se setkáváme s Ježíšem v modlitbě, na mši, při konání dobrých skutků, návštěvou nemocných, podporou chudých, myslíme-li na druhé, když nejsme egoisté a když jsme laskaví… tady se vždycky setkáváme s Ježíšem! A životní pouť je právě toto. Putujeme, abychom se setkali s Kristem.

Pro mne je dnes radostí, že jsem mohl přijít k vám, protože my všichni se dnes při mši setkáme s Ježíšem a ujdeme kus cesty spolu. Pamatujte neustále, že život je cesta. Putování. Pouť na setkání s Ježíšem. Na konci pak navždy. Cesta, na které se nesetkáváme s Ježíšem, není křesťanská. Ke křesťanovi patří, že se neustále setkává s Ježíšem. Hledí na Něho, nechá Jej hledět na sebe, protože Ježíš se na nás dívá s láskou, miluje nás, má nás moc rád a dívá se na nás stále.

Setkat se s Ježíšem znamená rovněž nechat Jej na sebe hledět. Někdo z vás by mi ovšem mohl říci: pro mne je ale tato cesta špatná, protože jsem hříšník, dopustil jsem se mnoha hříchů… Mohu se vůbec setkat s Ježíšem? .. Uvědom si, že Ježíš hledal nejvíce ty lidi, kteří byli největšími hříšníky, i když mu to vyčítali ti, kdo se pokládali za spravedlivé, a říkali: Toto nemůže být pravý prorok. Podívejte se s kým se setkává! Byl s hříšníky… A Ježíš na to říkal: „Přišel jsem pro ty, kteří potřebují spásu a uzdravení.“ Ježíš nás z našich hříchů uzdravuje. A když cestou pochybíme, dopustíme-li se hříchu, zhřešíme-li, přichází Ježíš a také nám odpouští. A toto odpuštění, které nastává při zpovědi, je také setkání s Ježíšem. Stále se setkáváme s Ježíšem.

A tak putujme, jak říká prorok, na horu, kde v posledních dnech dojde k definitivnímu setkání a kde budeme moci spatřit onen překrásný Ježíšův pohled. To je křesťanský život: putovat, jít vpřed, sjednoceni jako bratři, vzájemně se mít rádi a setkat se s Ježíšem. Souhlasíte s tím? Vás devět? Chcete se setkávat s Ježíšem ve svém životě? Ano? A vy také? .. To je v křesťanském životě důležité. A vy, až dnes obdržíte pečeť Ducha svatého, dostanete sílu na cestu k setkání s Ježíšem. Buďte odvážní, nemějte strach. Život je cesta. A tím nejkrásnějším dárkem je setkání s Ježíšem. Kupředu s odvahou.

Řekl papež František při udělování svátosti biřmování 9 chlapcům ve farnosti sv. Cyrila Alexandrijského na periferii Říma, ustanovené právě před 50 lety. Po bohoslužbě se papež setkal s tamější farní radou. Asi tříhodinová návštěva, při níž papež na chvíli usedl také do zpovědnice, aby udělil několika věřícím svátost smíření, se skončila přibližně v půl sedmé večer, kdy se papež vozem vrátil zpět do Vatikánu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.12.19 František vydal apoštolský list o významu a hodnotě vánočních jesliček
30.11.19 Papež František v římské Charitě: Bláznovství lásky, služby a zranitelnosti
21.9.19 Prosme o milost nevidět v nikom nepřítele, kázal papež v Albanu
15.7.19 Petrův nástupce navštíví diecézi Albano
16.6.19 Papež navštívil Camerino: Bůh uzdravuje naši raněnou paměťHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti