Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.11.2013 

Petrův nástupce se setkal s východními katolickými patriarchy

Vatikán. Papež František se dnes dopoledne přijal na zvláštní audienci jedenáct nejvyšších představitelů východních katolických ritů, kteří se v Římě účastní zasedání Kongregace pro východní církve a v neděli budou společně s římským biskupem sloužit eucharistickou liturgii ze slavnosti Krista Krále, kterou vyvrcholí Rok víry. Jde o šest východních katolických patriarchů (maronitského, koptského, melchitského, syrského, chaldejského, arménského), latinského patriarchu Jeruzaléma a čtyři vyšší arcibiskupy (syrsko-malabarského, rumunského, syrsko-malankarského a ukrajinského). Petrův nástupce v promluvě k nimi vyjádřil hlubokou úctu, kterou chová k duchovnímu pokladu křesťanského východu a připomněl slova „milovaného Benedikta XVI.“, který v posynodální exhortaci o církvi na Blízkém východě označil hlavy místních církví za „bdělé ochránce společenství a služebníky církevní jednoty“, jejímž přirozeným a plným výrazem je „trvalá jednota s římským biskupem“.

Aby naše svědectví bylo věrohodné, jsme povoláni stále usilovat o „spravedlnost, zbožnost, víru, lásku, trpělivost a mírnost“ (1 Tim 6,11) ve střízlivém životním stylu k obrazu Krista, který se stal chudým, abychom zbohatli jeho chudobou (srov. 2 Kor 8,9), v neutuchající horlivosti a oné bratrské a zároveň otcovské lásce, kterou od nás biskupů, kněží a věřících laiků očekávají zvláště ti, kdo žijí sami a jsou vytlačeni na okraj společnosti. Myslím zvláště na kněze, kteří potřebují porozumění a podporu i na osobní rovině. Oni mají právo obdržet náš dobrý příklad ve věcech, týkajících se Boha, jakož i v každé jiné církevní aktivitě. Žádají nás o transparentnost ve spravování majetku a péči věnovanou každé slabosti a nouzi. To všechno pak v přesvědčivé aplikaci oné autentické synodální praxi, kterou se vyznačují východní církve.

Po zvláštním setkání s patriarchy pak Petrův nástupce přijal členy zmíněné Kongregace pro východní církve. V promluvě k nim prohlásil, že „si nepřipouští myšlenku na to, že Blízký východ bude bez křesťanů“. Každý katolík, řekl v této souvislosti, „dluží uznání těm církvím, které v tomto regionu žijí“. Papež vyzval k pokračující modlitbě za mír v této oblasti zvláště v Sýrii a Svaté zemi.

Římský biskup si nedopřeje pokoj, dokud budou muži a ženy jakéhokoli kraje zraňováni ve své důstojnosti, zbaveni nezbytných prostředků k životu, okrádáni o budoucnost, donuceni žít v podmínkách uprchlíků a utečenců. Dnes spolu s pastýři východních církví vznášíme výzvu, aby bylo respektováno právo všech na důstojný život a na svobodné vyznávání vlastní víry. Nepodvolíme se myšlence, že by Blízký východ byl bez křesťanů, kteří tam dva tisíce let vyznávají Ježíšovo jméno, plně integrováni jakožto občané do sociálního, kulturního a náboženského života národů, do nichž patří.

Od Blízkovýchodních křesťanů, řekl dále papež, se můžeme mimo jiné učit trpělivosti a vytrvalosti v každodenním životě, vyznačujícím se námahou, ekumenickým duchem a mezináboženským dialogem. Zeměpisný, historický a kulturní kontext, ve kterém dlouhá staletí žijí, z nich učinil přirozené mluvčí dialogu s jinými křesťanskými vyznáními a odlišnými náboženstvími. Papež pak mluvil nejenom o křesťanech, ale o všech národech Blízkého východu, zejména maličkých, slabých a trpících:

Bolest nejmenších a nejslabších, mlčení obětí kladou naléhavou otázku: »Jak pokročila noc?« (Iz 21,11). Bděme jako biblická hvězda v jistotě, že Pán nás nezbaví své pomoci. Obracím se tedy k celé církvi s výzvou k modlitbě, která dokáže vymoci na milosrdném Božím srdci smíření a pokoj. Modlitba odzbrojuje nevědomost a rodí dialog tam, kde je otevřený konflikt. Bude-li upřímná a vytrvalá, uschopní náš mírný a tichý hlas k tomu, aby byl vyslyšen také zodpovědnými státními představiteli.“

„Nakonec mé myšlenky zalétají do Jeruzaléma, kde jsme se všichni duchovně zrodili (Žl 87,4). Vyprošuji vám veškerou útěchu, aby se opravdu uskutečnilo proroctví onoho definitivního Bohem předpověděného shromáždění všech národů z východu i západu (srov. Iz 43,5). Bl. Jan XXIII. a Jan Pavel II., neúnavní tvůrci pokoje na zemi, ať jsou našimi přímluvci v nebi spolu s Matkou Boží, kterou nám daroval Kníže pokoje.“ – řekl papež František v samotném závěru promluvy ke členům Kongregace pro východní církve.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.4.20 Papežova pomoc míří do Sýrie, Gazy a Betléma
31.3.20 Sbírka pro Svatou zemi se překládá na září
25.2.20 Jmenován nový sekretář Kongregace pro východní církve
25.2.19 Kardinál Sandri na návštěvě Egypta
15.6.18 Duchovní péče o migranty jako priorita biskupů východních evropských církvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti