Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.11.2013 

Petrův nástupce sloužil zádušní mši za zesnulé kardinály a biskupy

Vatikán. Svatý otec dnes ve Vatikánské bazilice sloužil zádušní mši svatou za biskupy a kardinály, kteří zemřeli v průběhu tohoto roku. Ve své homilii se zamýšlel nad věrností Boží lásky tak, jak ji popisuje apoštol Pavel v listě Římanům:

V duchovním klimatu měsíce listopad, který je poznamenán vzpomínkou věrných zesnulých, si připomínáme kardinály a biskupy celého světa, kteří se během uplynulého roku vrátili do domu Otcova. Za každého obětujeme tuto svatou eucharistii a prosíme Pána, aby jim dal nebeskou odměnu, která je slíbena dobrým a věrným služebníkům.

Slyšeli jsme slova sv. Pavla: „Jsem přesvědčen: ani smrt, ani život, ani andělé, ani knížata, ani nic přítomného, ani nic budoucího, ani mocnosti, ani výška, ani hloubka, a vůbec nic stvořeného nebude nás moci odloučit od Boží lásky v Kristu Ježíši, našem Pánu“ (Řím 8,38-39).

Apoštol podává Boží lásku jako ten nejhlubší, nepřemožitelný motiv křesťanské důvěry a naděje. Vypočítává protichůdné a tajemné síly, které mohou ohrožovat cestu víry. Vzápětí však s jistotu prohlašuje, že i kdyby celý náš život byl obklopen hrozbami, nic nás nebude moci odloučit od lásky, kterou nám Kristus prokázal naprostým sebedarováním. I démonické mocnosti nepřátelské člověku se bezmocně zastaví před vnitřním spojením lásky mezi Ježíšem a tím, kdo Jej vírou přijímá. Tato skutečnost věrné lásky, kterou má Bůh ke každému z nás, nám umožňuje klidně a pevně podstupovat každodenní cestu, někdy hbitě a jindy pomalu a namáhavě.

Jedině hřích člověka může toto spojení přerušit, avšak také v tomto případě jej Bůh stále hledá a dostihuje, aby s ním znovu obnovil ztracené spojení, které trvá i po smrti, ba dokonce v tomto závěrečném setkání s Otcem dosahuje svého naplnění. Tato jistota dává nový a plný smysl pozemskému životu a otevírá nás naději pro život po smrti.

Vskutku, kdykoli se ocitáme tváří v tvář smrti drahého nebo dobře známého člověka, vyvstává v nás otázka: „Co bude s jeho životem, jeho prací, jeho službou v církvi?“ Kniha Moudrosti nám odpovídá: jsou v rukou Božích! Ruka je znamením přijetí a ochrany. Podání a stisk ruky je znamením osobního vztahu úcty a věrnosti. Ano, tito horliví pastýři, kteří věnovali svůj život službě Bohu a bratřím, jsou v rukách Božích. Všechno z nich je dobře opatrováno a nebude porušeno smrtí. V rukách Božích jsou všechny jejich dny utkané z radostí a strastí, nadějí a námah, z věrnosti evangeliu a z nadchnutí pro duchovní i materiální spásu stádce, které jim bylo svěřeno.

Také hříchy, naše hříchy jsou v rukách Božích, v rukách milosrdných a plných lásky. Nikoli náhodou si Ježíš ponechal rány ve svých rukách. Umožňují nám totiž vnímat Jeho milosrdenství. A to je naše síla a naše naděje.

Tato skutečnost, plná naděje, je perspektivou závěrečného vzkříšení, života věčného, který je určen „spravedlivým“, těm, kdo přijímají Boží Slovo a chápou Jeho Ducha.

Takto si připomínáme naše zesnulé bratry kardinály a biskupy. Muže oddané svému povolání a své službě církvi, kterou milovali jako se miluje nevěsta. Na přímluvu Matky Boží a svatého Josefa svěřujeme je v modlitbě Pánovu milosrdenství, aby je přijal do svého království plného světla a pokoje, kde žijí navěky spravedliví a ti, kdo byli věrnými svědky evangelia. A prosme v této modlitbě také za sebe, aby nás Pán připravil na toto setkání, jehož datum neznáme, ale které nadejde.

Řekl papež František při dopolední zádušní mši svaté za 116 biskupů a 9 kardinálů, kteří odešli na věčnost v tomto roce.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.11.20 Papež: Víra nepohlíží na smrt jako na neštěstí
5.11.20 Vzkříšení není přelud, nýbrž přítomná událost
4.11.16 Petrův nástupce slavil mši svatou ze zesnulé kardinály a biskupy
4.11.16 Smrtí vstupujeme do plnosti života
3.11.15 Kristova smrt nás zachraňuje z naší smrtiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti