Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.11.2013 

Pracovní konference o novodobém otroctví z podnětu papeže Františka

Vatikán. Papež František si přeje, aby církev účinněji vystupovala proti obchodu s lidmi a novodobému otroctví. Z jeho podnětu se v těchto dnech (2.-3.11.) ve Vatikánu sešly dvě Papežské akademie (věd a sociálních věd) společně se Světovou federací asociací katolických lékařů (FIAMC). Cílem pracovního semináře bylo zorientovat se v problematice a navrhnout pro církev konkrétní postupy a postoje.

Je třeba papeže pochválit, protože díky své vnímavosti vrátil nás akademiky, diskutující spíše o abstraktních věcech, na reálnou cestu této globalizace. Ta s sebou nese děsivé aspekty – mezi nimi, jak řekl papež na ostrově Lampedusa – také lhostejnost.

Soudí argentinský biskup Marcelo Sanchez Sorondo, kancléř Papežské akademie věd. Podle statistik Mezinárodní organizace práce za poslední desetiletí (2002-2012) se nucená práce týká 21 milionů lidí. Dva miliony lidí – z toho více než polovina dívek – je vystavena sexuálnímu zneužívání.

Chceme poznat reálné rozšíření novodobého otroctví a získat přesná data. Jednotlivé biskupské konference – kupříkladu angličtí nebo guatemalští biskupové – sice vypracovaly dílčí dokumenty, ale církev jako celek si dosud naléhavost problému neuvědomila. Papežská akademie věd se kupříkladu dotázala Svatého stolce, proč ještě nepřistoupil k tzv. Palermskému protokolu (o prevenci, potlačování a trestání obchodování s lidmi, zvláště se ženami a dětmi z roku 2000). Ještě jsme nedostali odpověď. Znamená to, že v církvi dosud nepanuje jednotná politika. Jisté je, že papež chce v těchto věcech udělat jasno.

Existují ovšem státy, které obdobné dokumenty ratifikovaly, aniž by si lámaly hlavu s jejich závazností.

A na to chceme upozornit. Existuje tu dvojí hra – státy na jedné straně mluví o obraně lidského života, na druhé straně tytéž úřady zavírají před problémem oči anebo ho dokonce podporují. Uveďme jen případ policistky Kathryn Bolkovac, která odhalila obchod s bílým masem, provozovaný jejími kolegy na mírové misi v Bosně. OSN s ní okamžitě ukončila pracovní poměr. Existují státy – například Německo a jiné severské země, které uznávají prostituci jako živnost, čímž vytvářejí podmínky pro obchod s lidmi. Instituce, které by měly člověka hájit, jsou nejvíce zkompromitované.

Říká kancléř Papežské akademie věd Marcelo Sorondo.
Sama zástupkyně Evropské unie na sympoziu doznala, že evropské zákony, čelící obchodu s lidmi, nikdo neaplikuje. Myria Vassiliadou v Bruselu koordinuje potírání jedné z nejvýnosnějších ilegálních činností:

Evropská unie má v tomto okamžiku nejvyvinutější legislativu na světě, týkající se obchodu s lidmi. Pokud by jednotlivé členské státy tyto zákony přijaly do vlastního zákonodárství, důvěřovala bych v naši schopnost účinně bojovat s tímto fenoménem. Nyní však máme zákon, který nikdo neuplatňuje, byť je velmi pokrokový a dbá na oběti.

Obchod s lidmi nelze oddělit od výdělku – a tedy od organizované kriminality, upozorňuje Gustavo Vera. Osobní přítel papeže Františka a argentinský aktivista pro lidská práva vede nadaci La Alameda v Buenos Aires.

V tom právě spočívalo Bergogliovo poselství. Když se zabýváme moderním otroctvím, často opomíjíme toho, kdo z něj těží. Jorge Bergoglio odsuzoval nejenom obchod s lidmi, ale celý finanční řetězec. Mnozí lidé ze dne na den zbohatnou a jediným vysvětlením je tu mafie. Jediný způsob boje proti mafii je ekonomický – je nutné zkonfiskovat její majetek a využít jej k sociálním účelům. Katolická církev jako početně významný celek a díky hodnotám, které ve svých dějinách hlásá, se v zápasu s mafií může stát skutečnou bariérou. Může pomoci občanské společnosti, aby dokázala zorganizovat svůj postoj proti mafii. Proto je důležitá ona Bergogliova „kultura setkávání“ – nikoliv jako pouhý dialog, nýbrž jako reálná spolupráce různých lidí pro společné dobro, obhajobu života, důstojnosti a svobody. Stačí se domluvit a pracovat společně.

Míní jeden z účastníků semináře, argentinský učitel a ateista Gustavo Vera. Pracovní setkání upozornilo na roli prevence, vysvětluje Ermanno Pavesi, sekretář Světové federace asociací katolických lékařů.

Je důležité jev zkoumat v jeho celistvosti, jinak moderní otroctví analyzujeme pouze ze statistického či právního hlediska. Velice nutná je prevence – v pastoraci rodiny, v poukazu na zdravou antropologii a sexualitu. Pokud na sexuálním trhu neomezíme počet klientů, bude tento obchod stále prosperovat.

Papež však chce tímto setkáním zejména vyburcovat naše svědomí, říká kard. Roger Etchegaray, čestný předsedající právě zakončeného semináře o novodobém otroctví:

Lidé si neuvědomují vážnost tohoto jevu, protože svědomí mnohých je zdeformované nebo malátné. Pokud papež – neboť zde je skutečně on hlavním iniciátorem – zamýšlel svolat toto setkání významných odborníků, znamená to, že chce probudit naše svědomí a vnést do něj světlo. Papež František chce upozornit na hrozbu, kterou je stálý nárůst obchodu s lidmi – a zejména pak se ženami a dětmi.

Komentuje papežův úmysl francouzský kardinál Roger Etchegaray.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.10.20 Papež František vybízí vědce k etické odpovědnosti: varuje před vývojem biologických zbraní
10.7.20 Bývalý prezident Evropské centrální banky se stává členem papežské akademie
23.7.19 Německo-rumunský nositel Nobelovy ceny členem Papežské akademie věd
5.6.19 Papež odsoudil užití „práva“ jako nátlakové zbraně
15.12.18 Africké právničky na vatikánském sympoziu proti obchodování s lidmiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti