Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.11.2013 

Kardinál Barbarin o nynějším pontifikátu

Itálie. „Uvěznili jsme Ježíše v církvi – On teď tluče na dveře, protože chce vyjít ven“. Tato slova buenosaireského arcibiskupa při generálních kongregacích, předcházejících poslední konkláve, předznamenala budoucí pontifikát. Krátkou, avšak hutnou promluvu kard. Bergoglia, italskému týdeníku L´Espresso (29.10.2013) tlumočil jeden z jejích posluchačů, lyonský arcibiskup, kard. Philippe Xavier Ignace Barbarin.

„Jeho naléhavá slova všechny zasáhla“, vzpomíná francouzský kardinál. „Mluvil o tom, že církev je nemocná a že o sebe musí začít pečovat. Neodkladně vyzýval k tomu, aby církev vyšla ze sebe, aby upřela pohled směrem ven. Použil přitom velmi tvrdý výraz: uvěznili jsme Krista. Požadoval také, aby biskupové byli skutečnými pastýři, a nikoliv pouhými správci“.

Nejenom tato promluva při shromáždění kardinálů před konkláve však přispěla k volbě argentinského arcibiskupa: „Jméno kardinála Bergoglia bylo ve sboru často slyšet. Oslovila jeho schopnost řídit argentinskou jezuitskou provincii v nelehkých časech vojenské diktatury. Upoutal jeho misionářský elán, pravý duch chudoby, blízkost všem svěřeným duším. Jevil se jako muž uznávaných kvalit, který dokáže vytýčit vlastní cestu a podstoupit správná rozhodnutí“, vysvětluje francouzský kardinál a dodává: „Již za pár měsíců zjišťujeme, jak všechny tyto vlastnosti uplatnil. Jednoduchý, leč jasný styl jeho kázání dokáže tnout do živého. Spolu s obsáhlým programem reformy římské kurie je právě toto proměna, kterou církev očekává a které má nezbytně zapotřebí.

Lyonský arcibiskup, který se v období uprázdněného papežského stolce pohyboval po Vatikánu na kole, souzní se sebekritikou posledních dvou papežů. Kardinál Ratzinger ve své velkopáteční meditaci ke křížové cestě v římském Koloseu (2005) neváhá upozornit na častou „špinavost, pýchu a soběstačnost těch, kteří by měli být Kristu nejblíže, tedy kněží“. Papež František mluví o zlu, které církev ochromuje v jejím nitru. „To je smutná skutečnost“, uznává kard. Barbarin. „Církev od nejprostšího věřícího až po špičky hierarchie poškozují a diskretují hříchy a pohoršující chování jejích členů. Všichni jsme hříšníci – pokud ale ve svém hříchu zapomeneme na Krista a nepodvolíme se Božímu milosrdenství, škoda může být velká. Zejména tehdy, nese-li tento hříšník zodpovědnost v církvi…Navzdory mnoha papežům v dějinách, ze kterých si nelze brát vzor, církev stále podporuje Duch svatý, který má slova věčného života“, míní lyonský arcibiskup.

Podle kardinála Barbarina dnešní společnost prochází stále se stupňujícím utrpením, z něhož jedině církev nabízí východisko: „Jak v církvi, tak v rodině a společnosti vůbec je situace stále tíživější. Jakoby společnost dospívala k vlastnímu zneplatnění. Probíhá téměř žádaný rozklad, naprogramovaný tak, aby mladé lidi odtrhl od kořenů a někdy rozvrátil celé rodiny. V církvi ovšem má každý své místo, jak vícekrát opakoval Benedikt XVI. Pán jako dva pilíře své církve vybral člověka, který jej zapřel a zbaběle jej opustil, a druhého, který na církvi parazitoval. Dokáže tedy využít každého z nás, navzdory našim slabostem a hříchům. Musíme se postupně – a to je princip graduality, často zmiňovaný Janem Pavlem II. – přesunout na cestu, kde milosrdenství a pozornost vůči každému člověku jsou nekonečné. A kde je Boží slovo přijímáno ve své absolutnosti jako pravda a světlo, které – byť nás vede momenty utrpení a úzkosti – jistě dospívá ke štěstí“, uzavírá kard. Philippe Barbarin pro italský týdeník.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.3.20 Papež František přijal rezignaci kardinála Barbarina
6.2.20 Kardinál Barbarin: Nikdy jsem nikoho nekryl, ale měl jsem být ráznější
31.1.20 Svatý stolec k osvobozujícímu rozsudku v kauze lyonského arcibiskupa
30.1.20 Odvolací soud zprostil viny lyonského arcibiskupa, kardinála Barbarina
24.6.19 Svatý otec jmenoval apoštolského administrátora lyonské arcidiecézeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti