Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.10.2013 

Arcibiskup Gänswein: Mám na starosti dva papeže

Vatikán. Dnešní vydání deníku Il Messaggero přináší rozhovor s bývalým osobním sekretářem Benedikta XVI., arcibiskupem Georgem Gänsweinem. Současný prefekt Papežského domu vytváří most mezi emeritním papežem a jeho nástupcem. Jak přiznává, tento bezprecedentní úkol leckdy vyžaduje značné úsilí.

Řekněme, že je to – kromě řady organizačních záležitostí – skutečná výzva. Občas bych se rád poradil se svým předchůdcem v úřadě, avšak nikdo takový tu není. Snažím se denně uvádět do praxe slova papeže Františka: neuzavírat se do sebe a nemít strach“,
vysvětluje německý kněz a dodává:
Pozornost se nejprve soustředila na Benedikta XIV., nyní je upnuta na papeže Františka, avšak naše práce a služba patří Pánu a církvi.

Don Giorgio, jak se v kurii mons. Gänsweinovi říká, přiznává, že se na počátku nynějšího dvojpapežství vyskytly obtíže, neporozumění a závist; postupně však nastal klid. V žádném případě ovšem neexistuje riziko, že by dnes ve Vatikánu soupeřil papež s protipapežem.

Kdo zná Benedikta XVI., ví, že takové nebezpečí nehrozí. Emeritní papež se nikdy nevměšoval do otázek církevní vlády; není to jeho styl. Jako teolog Joseph Ratzinger ví, že každé jeho slovo, pronesené na veřejnosti, by mohlo přitáhnout pozornost. Cokoliv by řekl, by vzápětí mohlo být interpretováno proti jeho nástupci nebo pro něho. Proto již nikdy nevystoupí veřejně. Naštěstí vládne mezi ním a papežem Františkem vztah upřímné úcty a bratrského citu.

Tento velice lidský vztah vznikl ihned po konkláve, poznamenává prefekt Papežského domu, a to navzdory tomu, že osobnosti obou papežů jsou velmi odlišné. Někdo by tuto různost chtěl vykládat jako protikladnost, avšak mýlí se, míní. mons. Georg, který nadále zůstává s emeritním papežem v jedné domácnosti.

Josephovi Ratzingerovi se daří dobře. Modlí se, čte, poslouchá hudbu, vyřizuje korespondenci, které je hodně. Přicházejí za ním návštěvy. Každé odpoledne jdeme na procházku do lesíka za klášterem a modlíme se růženec. Každý den má přesný program.

V souvislosti s papežem Františkem nehodlá O. Georg mluvit o revoluci. Tento termín je zavádějící, soudí, revoluce totiž začala již dříve.

Jedna věc je zřejmá – nosným pojmem petrovského úřadu papeže Bergoglia je „chudá církev“, což v prvé řadě není sociologický, nýbrž teologický výraz. Středem je chudý Kristus a z něj vše vychází. Tato skutečnost se bezpochyby dotýká životního stylu každého křesťana, a v užším slova smyslu vyžaduje zvláštní pozornost vůči nemocným a chudým. Zkoumáme-li minulost papeže Františka, zjistíme, že v Římě dělá totéž, co dělal v Buenos Aires. Kladl bych důraz někam jinam – na cenné osobní svědectví současného papeže. Osobní příklad je jeho pastorační metoda.

Je normální, že změna pontifikátu s sebou nese organizační změny. Arcibiskup Gänswein je nepovažuje za revoluci, nýbrž za prostý úkon vládní zodpovědnosti. Reformy vyžadují čas, upozorňuje, nicméně je zvědav na jejich výsledek. Co se redukce personálu týče, je nutné zvážit, že Svatý stolec zaměstnává méně lidí než kupříkladu jednotlivé německé diecéze, konstatuje bývalý osobní sekretář papeže Benedikta XVI.
V závěru rozhovoru pro italský list se O. Georg ještě vrací k méně šťastným momentům bývalého pontifikátu – aféře Vatileaks a zejména odvolání ředitele vatikánské banky, profesora Gotti Tedeschiho.

Na ten den se dobře pamatuji – byl to 24. květen. Téhož dne byl také zatčen náš papežský komorník Paolo Gabriele. Na rozdíl od převažujícího mínění tyto dvě události nejsou nijak propojeny, nanejvýš je to nešťastná, až ďábelská, souhra náhod. Benedikt XVI. povolal profesora Gottiho do Institutu náboženských děl (IOR), aby zde uskutečňoval politiku transparentnosti. Papež byl velmi překvapen, když mu dozorčí rada banky vyslovila nedůvěru. Papež si profesora Gottiho vážil a měl ho rád. Zároveň však ctil příslušné kompetence a zodpovědnosti a rozhodl se, že v daný okamžik nezasáhne. Ačkoliv papež Gottiho Tedeschiho po jeho odvolání už nikdy nepřijal, udržoval s ním vhodným a diskrétním způsobem stálý kontakt.

Uvedl bývalý osobní sekretář emeritního papeže pro italský deník.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.2.20 Arcibiskup Gänswein nebyl odvolán z funkce
14.3.16 Prefekt Papežského domu: Církev se nesmí řídit duchem doby
5.12.13 Mons. Gänswein: Petrův nástupce je jenom jeden
7.9.10 Oceněna kniha mons. GänsweinaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti