Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.10.2013 

Maďarsko má dalšího blahoslaveného mučedníka z dob totality

Budapešť. Po nedělní modlitbě Anděl Páně papež František připomněl dalšího ze zástupu mučedníků komunistického režimu, salesiánského koadjutora Ištvána Sándora, který byl blahořečen v sobotu v Budapešti.

Byl to salesiánský laik, který šel příkladem ve své službě mládeži, jak v oratoři, tak v učňovském vzdělávání. Když komunistický režim uzavřel veškerá katolická díla, Sándor čelil s odvahou pronásledování. Byl popraven ve svých 39 letech. Spolu se Salesiánskou rodinou a maďarskou církví za něj vzdáváme díky.

Ištván Sándor se narodil na počátku první světové války (26.10.1914) ve středomaďarském Szolnoku. Celý jeho život poznamenaly válečné zvraty a následný nástup komunistického režimu. Blahoslavený pocházel ze silně katolické rodiny, která navštěvovala farnost spravovanou františkány. Právě ti si povšimli Sándorova nadšení pro práci s mládeží a nasměrovali jej do budapešťského salesiánského institutu spojeného s tiskařskou školou.

Blahoslaveného Sándora fascinoval sv. Jan Bosco. Vysoce hodnotil jeho pedagogickou a pastorační metodu, která se zaměřovala na “celistvou spásu” mladých lidí. Na představené tento vážný a zároveň veselý mladík učinil dobrý dojem a po pouhém měsíci aspirantátu mu povolili vstup do noviciátu.

vysvětluje prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení, kard. Angelo Amato, který Svatého otce zastupoval při sobotní beatifikační liturgii. Další Sándorovu formaci však znemožnilo vypuknutí druhé světové války – podařilo se mu dokončit noviciát, avšak ihned potom narukoval. Po návratu z ruské fronty a amerického válečného zajetí začal pracovat jako mistr v salesiánské tiskárně – ta však brzy ukončuje činnost. Nastupující komunismus rozpouští náboženské spolky a zestátňuje katolické školství.

Stalinismus se ujal moci v roce 1949. Zabral církevní majetek a o rok později rozpustil všechny řády a kongregace. Řeholníci byli soustředěni do sběrných klášterů, laičtí spolupracovníci byli pronásledováni. Skrývali se a vykonávali nejrůznější práce, jen aby si zajistili obživu.

Ištván Sándor pracoval pod změněným jménem v jedné ze státních továren, avšak neustával v tajném apoštolátu mezi mládeží. Tajná policie jej zatkla na pracovišti – společně s další pěticí mladých salesiánů a dvěma studenty byl odsouzen k trestu smrti za protistátní spiknutí. Datum jeho popravy – 8. červen 1953 – bylo oznámeno teprve po pádu Berlínské zdi. Místo posledního odpočinku maďarského salesiána není známo.

Mučedník Ištván Sándor zanechal svým spolubratrům salesiánům i nám všem trojí poselství: především je to věrnost až do krajnosti v povolání, ke kterému nás Pán volá. Na druhém místě pak úsilí o výchovu mládeže, kterou je nutné formovat k dobrému životu podle evangelia. A konečně důvěryhodné svědectví o Ježíši Kristu, jeho slovech naděje a milosrdné lásky.

Salesiánská rodina slovy svého představeného Dona Pascuala Cháveze podotýká, že laik Ištván Sándor byl vzorem rovněž pro kněze díky své činnosti pro mládež a svému příkladnému řeholnímu životu. Je vzorem pedagogiky dobroty, která je pro salesiány metodou hlásání evangelia.

Blahoslavený mučedník Ištván Sándor prorokuje důležitost, jakou má výchova mládeže. Pouze prostřednictvím výchovy můžeme čelit převládající kultuře, která často protiřečí hodnotám života, lásky, pracovitosti, odpuštění, bratrství.

uzavírá kard. Angelo Amato.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.11.20 Blahoslavený Joan Roig i Diggle: Bůh je se mnou
31.10.20 Otec McGivney vyprosil uzdravení pro chlapce s Downovým syndromem
31.10.20 Blahoslavený Michael McGivney – kněz, který podlehl zápalu plic při pandemii
10.10.20 Beatifikován Carlo Acutis
5.10.20 Blahoslavený Olinto Marella, “Boží tulák”Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti