Vatikán.
„Požádat se navzájem o odpuštění a pokračovat tak v cestě dialogu a společenství“ – tak chápe papež František ekumenismus. Hovořil o tom dnes na setkání s delegací Světové luterské federace a smíšené katolicko-luterské teologické komise. Svatý otec zdůraznil, že i přes těžkosti a odlišnosti netřeba ochabovat v tomto úsilí a v prosbě k Pánu za dar jednoty.
Teologický dialog, věrná modlitba a bratrská spolupráce. Papež František poukázal na tři zásadní body dialogu a vzájemných vztahů mezi luterány a katolíky: teologický dialog, bratrskou spolupráci a duchovní ekumenismus:
„Tento poslední bod je v jistém smyslu duší naší cesty k plnému společenství a dovoluje nám, byť nedokonale, okoušet již některé plody. V míře, v jaké se s duchem pokory přibližujeme k našemu Pánu Ježíši Kristu, dostává se nám jistoty, že se sbližujeme také mezi sebou, a v míře, v jaké prosíme Pána o dar jednoty, jsme si jisti, že nás bere za ruku a povede nás. Je třeba odevzdat se do rukou Pána Ježíše Krista.“
Papež pak připomněl dvě významná výročí: 50. let od teologického dialogu a především pětisté výročí Reformace v roce 2017. Petrův nástupce řekl, že je zapotřebí „se v dialogu vyrovnat s historickou realitou Reformace, jejími důsledky a odpověďmi, které na ni byly dány:
„Katolíci a luteráni mohou žádat odpuštění za zlo, které si navzájem způsobili a za viny, které před Bohem nesou, a zároveň pozitivně přijímat stesk po jednotě, který Pán probudil v našich srdcích a který nám umožňuje hledět dopředu s nadějí.“
„Jsem si jist, řekl dále papež, že ve světle ušlé cesty těchto desetiletí a tolika příkladů bratrského společenství mezi luterány a katolíky budeme schopni pokračovat v další cestě dialogu a společenství.“ A to také tím, dodal, že se „vyrovnáme se zásadními otázkami, jakými jsou také odlišnosti na poli antropologie a etiky“:
„Těžkosti zajisté nechybějí a nebudou chybět, budou vyžadovat trpělivost, dialog a vzájemné porozumění, ale neděsme se jich. Víme dobře, jak vícekrát připomněl Benedikt XVI., že jednota není plodem našeho úsilí, nýbrž působení Ducha svatého, jemuž je třeba otevřít srdce s důvěrou, aby nás vedl cestami smíření a sdílení.“
Řekl mimo jiné papež František na dnešním setkání.
(mig)