Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

11.10.2013 

Papež k římské židovské obci: Křesťan nemůže být antisemita

Vatikán. Je nutné vykázat antisemitismus ze srdce každého muže a každé ženy, vyzval papež František dnes dopoledne při audienci pro zástupce římské židovské obce. Svatý otec nejprve mluvil mezi čtyřma očima s vrchním rabínem Riccardem Di Segnim, který jej pozval k návštěvě římské synagogy. Poté se setkal s delegací římské židovské obce a přijal pozdrav předsedy Unie italských židovských obcí, Renza Gattegni.

Jako římský biskup cítím zvláštní blízkost k římské židovské obci, která je se svou více než dvoutisíciletou nepřerušenou historií jednou z nejstarších v západní Evropě. Židovská obec a římská církev spolu v tomto městě žijí už mnohá století – a jejich soužití, jak dobře víme, často poznamenalo nepochopení a skutečná nespravedlnost. S pomocí Boží však tyto dějiny již několik desetiletí zažívají rozvoj přátelských a bratrských vztahů.

Z katolické strany k této změně mentality přispěl druhý vatikánský koncil, poznamenal Svatý otec, avšak také moudrost a velkorysost mnoha lidí, ochotných k dialogu. Papež pak obrátil svou pozornost k blížícímu se sedmdesátému výročí nacistické razie v římském ghettu.

Budeme vzpomínat a modlit se za mnohé nevinné oběti lidského barbarství a za jejich rodiny. Budeme také bdít nad tím, aby v Římě ani jinde ve světě opětovně nepovstaly nesnášenlivost a antisemitismus – a to pod jakoukoliv záminkou. Již jsem vícekrát řekl – a nyní to rád opakuji – že křesťanství a antisemitismus jsou v rozporu. Křesťan má tak trochu židovské kořeny – a proto nemůže být antisemita!

Společná tragédie války však paradoxně katolickou a židovskou římskou komunitu sblížila, poznamenal dále Svatý otec. Připomněl pak pomoc, kterou židům poskytla řeholní společenství i jednotliví věřící.

Je sice pravda, že prohloubení teologické reflexe (…) pomocí dialogu je důležité, avšak je rovněž pravda, že již existuje dialog života, každodenní zkušenosti, který není méně zásadní. Naopak, bez tohoto dialogu a bez pravé a konkrétní kultury setkávání, vedoucí k ryzím vztahům, bez předsudků a podezíravosti, by úsilí na intelektuálním poli bylo málo platné. Jak často rád zdůrazňuji, také zde se Boží lid řídí svým instinktem a vytuší, kudy vede stezka, jejíž průchod po něm Bůh žádá. V tomto případě je to stezka přátelství, blízkosti, bratrství. Doufám, že zde v Římě budu moci jako biskup přispět k této blízkosti a přátelství, jako jsem měl milost ( a skutečně to byla milost ) to učinit se židovskou obcí v Buenos Aires.

V závěru setkání papež František vrchnímu římskému rabínovi předal své poselství k 70. výročí deportace římských židů. Tato připomínka, píše papež, se má stát apelem pro nové generace, aby nezploštily svou existenci, nedaly se smýkat ideologiemi, neospravedlňovaly zlo, s nímž se setkáváme a neztratily ostražitost vůči projevům rasismu a antisemitismu, ať již jsou jakéhokoliv původu.
Z římského ghetta bylo 16.10.1943 německými okupanty odvlečeno více než tisíc italských občanů židovské národnosti. Téměř všichni zemřeli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz. Přežilo jich pouze 17 – z toho jen jedna žena a žádné z deportovaných dětí.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.12.20 Papežův rok: Síla modlitby v čase pandemie
17.12.20 Papež František slaví 84. narozeniny a 51 let kněžství
23.4.20 Papež o svých jmeninách daroval další zdravotnický materiál
6.3.20 Průběh papežova onemocnění je uspokojivý, sdělil tiskový mluvčí
28.12.19 Rok 2019 papeže FrantiškaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti