Vatikán.
V pátek vpodvečer přijal Svatý otec v aule Pavla VI. členy Rytířského řádu strážců Svatého hrobu Jeruzalémského v čele s jeho velmistrem, kardinálem Edwinem O´Brienem, u příležitosti generální konzulty řádu, která se koná jednou za pět let.
Vznik Rytířského řádu strážců Svatého hrobu Jeruzalémského spadá do doby první křižácké výpravy. Papež Kalixt II. schválil roku 1122 statuta řádu, jehož úkolem bylo pečovat o Svatý hrob a baziliku. Po dobytí Akry roku 1291 ze Svaté země řád odešel a ve čtrnáctém století svěřil Svatý stolec tuto péči františkánům, za což si však turecký sultán vyžádal obrovskou finanční částku. Řád byl obnoven teprve po několika stoletích, za papeže Pia IX. roku 1847, kdy byl obnoven latinský jeruzalémský patriarchát, ke kterému se existence řádu od počátku váže. Řád pečuje o posvátná křesťanská místa ve Svaté zemi a věnuje se charitě.
Více než tři tisíce členů a příznivců řádu přivítalo papeže Františka v audienční hale, kde si vyslechli jeho promluvu. Svatý otec vyjádřil uznání slibně se rozšiřujícím a rozvíjejícím iniciativám řádu ve Svaté zemi a jako podnět k zamyšlení pro činnost tohoto řádu nabídl tři myšlenky, do kterých shrnul svůj vlastní pastorační program ve své první homilii při společné eucharistii s kardinály v Sixtinské kapli (14.3.). Těmi slovy jsou: putování, budování a vyznávání. K poslednímu pak papež František řekl
„Vaše putování, které buduje, však vychází z hlubokého vyznávání víry, roste v ustavičné snaze sytit duchovní život, stálou formací k autentičtějšímu a důslednějšímu křesťanskému životu. Pro každého z vás a pro celý řád je důležité, aby se každému dostávalo hlubšího přilnutí ke Kristu. Vyznání víry a svědectví činorodé lásky se těsní pojí a jsou určujícími a opěrnými body vašeho konání. Starobylé pouto vás pojí se Svatým hrobem, trvalou památkou ukřižovaného Krista, který tam byl uložen, a vzkříšeného Krista, který přemohl smrt. Ukřižovaný a Zmrtvýchvstalý Ježíš Kristus ať je skutečně středem vašeho bytí a každého vašeho osobního a společného projektu. Věřte ve výkupnou moc Kříže a Vzkříšení, abyste nabízeli naději a pokoj. Zvláště Ježíšova země je moc potřebuje! Víra neoddaluje od zodpovědnosti, kterou jsme povoláni nést, ale naopak vyvolává a podněcuje konkrétní nasazení ve snaze o lepší společnost.“
PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže Františka je ZDE
(mig)