Indie.
Za mučedníky víry označil kardinál Osvald Gracias křesťany, kteří byli před pěti lety zabiti v Indickém státě Urísa během pogromu způsobeného hinduistickými fanatiky. Zahynulo více než sto lidí, bylo zničeno několik tisíc domů a přes 300 kostelů. Mnoho žen, zvláště řeholních sester, bylo brutálně znásilňováno často před očima přihlížejících policistů. I přes šířící se násilí, křesťané tehdy odmítali podepisovat fundamentalisty vnucovaná prohlášení o zřeknutí se Krista a přestupu na hinduismus. Mnoho z nich za to zaplatilo životem.
„Jsem ohromen vírou těchto lidí a jejich důvěrou, kterou vkládají v Boha přes všechna tato protivenství“
– říká kardinál Osvald Gracias. Arcibiskup Bombaje navštívil některé rodiny, které byly před pěti lety stiženy pronásledováním.
„Vyprávěli mi o událostech, které prožili před pěti lety a jsem si jist, že jsou skutečnými mučedníky. Bylo jim nabízeno, aby se zřekli svojí víry, ale oni rázně odmítli a prohlásili, že to nelze, protože Kristus je pro ně vším. Právě proto byli potom vražděni a zakusili hrůzné násilí. Nyní se situace zlepšila. Čekají nás ale volby a rostou obavy z toho, jaký postoj zaujme nová vláda vůči křesťanům a jiným menšinám. Další vlna násilí bohužel může znovu vypuknout. Do budoucnosti tedy hledíme s určitým znepokojením“
– řekl Vatikánskému rozhlasu kardinál Gracias.
„Po pronásledování došlo k nárůstu kněžských a řeholních povolání. Misionáři z Orisy odjeli do jiných indických států hlásat Krista“ – říká další indický arcibiskup John Barva. Právě na území jeho arcidiecéze Cuttack-Bhubanešvar došlo k nejkrutějšímu násilí. Arcibiskup zároveň poukazuje na to, že antikřesťanské útoky vnesly více jednoty mezi Kristovy vyznavače. „Dříve bylo možné vnímat rozdíly mezi různými křesťanskými vyznáními. Nyní mluvíme jakoby jedním hlasem, bez ohledu na církevní či kastovní příslušnost“ – říká arcibiskup Barva.
Minulou neděli v den pátého výročí začátku pogromu v Uríse se v ulicích mnoha měst tohoto indického státu konaly mírové pochody. Tisíce jejich účastníků požadovaly mimo jiné potrestání viníků a skutečné respektování práv náboženských menšin žijících v Indii.
(mig)