Egypt.
„Stoupenci Muslimského bratrstva byli vytlačeni ze středu města a přišli před budovu biskupství, kde začali křičet »Smrt křesťanům!«. Policie však naštěstí včas zasáhla, a nyní střeží budovu dva obrněné vozy,“ popsal situaci ve městě Luxor koptský katolický biskup, mons. Youhannes Zakaria. „Je mi líto všech obyčejných lidí, muslimů a křesťanů, sdělil dále agentuře Fides, protože nikdo nesmí vycházet z domu a zásoby potravin se tenčí. Obchody jsou zavřeny a veškeré obchodní aktivity byly přerušeny. Chtěl bych jim pomoci, ale jsem také zavřen doma. V Luxoru je situace kritická, i když ne tak jako v Káhiře.“ Z důvodů bezpečnosti jsou zrušeny také oslavy svátku Nanebevzetí Panny Marie, který se v Egyptě slaví nikoli 15., ale 22. srpna. „Bezpečnostní síly mi radí, abych nevycházel ven, pokračuje biskup Zakaria. Stoupenci Muslimského bratrstva se domnívají, že křesťané jsou příčinou odstoupení prezidenta Mursiho a proto je napadají, aby v Egyptě vytvořili chaos. Bylo již vypáleno více než 80 kostelů, většinou koptské pravoslavné církve, a několik křesťanských škol. Beru si k srdci výzvu papeže Františka k modlitbám za mír v Egyptě,“ končí katolický biskup Luxoru. Podle sdělení mons. Zakarii bylo ve vesnici Dabbiah nedaleko Luxoru zabito pět křesťanů a jeden muslim.
O terorismu mluví také koptský katolický patriarcha Ibrahim Isaac Sidrak v tiskovém sdělení, které včera vydala Kirche im Not. „Obracíme se na svědomí světa a na každého státníka – stojí v něm – aby pochopili a uvěřili, že to, co se děje v Egyptě, není politický konflikt mezi různými frakcemi, ale boj všech Egypťanů proti terorismu“. V témže duchu se vyjádřil také koptský pravoslavný patriarcha Teodor II. minulý pátek. Katolický biskup Assiutu, mons. Kyrillos William Samaan popisuje, jak se muslimové snaží chránit křesťany a místa jejich náboženského kultu. Některé kostely – říká - dokonce obstoupili a brání je vlastními těly. Biskup William však velice ostře kritizuje západní vlády za to, že si nepřipouštějí vážnost situace vzniklé násilnými činy stoupenců Muslimského bratrstva. „Slyšel jsem, že se mluví o právu manifestovat, a to je správné – říká biskup – ale nelze přitom používat zbraně. Myslím, že Západ si neuvědomuje, co se v Egyptě děje. Faktem je, že jsme napadáni ozbrojenými teroristy.“
Egyptský jezuita Samir Khalil v dnešním vydání italského listu Avvenire komentuje situaci ve své vlasti. Poukazuje na to, že „prakticky čtvrtina všech Egypťanů, celkem 22 milionů většinou mladých lidí, podepsalo žádost o demisi prezidenta Morsiho“, a podivuje se nad tím, že západní média to podávala jako státní převrat. Podle Samira „není pravdou, že muslimské náboženství a demokracie jsou neslučitelné. Islám dovede být demokratický – říká - a dokázal to déle než sto let, na přelomu 19. a 20. století, právě v Egyptě. Naproti tomu Muslimské bratrstvo nereprezentuje ani náboženství Koránu a tím méně pak občanskou společnost, a to netvrdím já – dodává egyptský jezuita – ale imám mešity Al Azhar, tedy nejvyšší autorita sunnitského islámu.“
Otec Samir připomíná, že egyptský režim prezidenta Mubaraka nesvrhlo Muslimské bratrstvo, nýbrž mladí lidé na náměstí Tahrir. Islamisté, kteří byli do té doby v pozadí, se chopili iniciativy až později. Volby sice s nevelkou převahou vyhráli, ale jejich vláda se ukázala jako velký omyl. „Prostřednictvím řady vládních nařízení - dokládá potom egyptský jezuita - se snažili zaujmout všechny mocenské pozice. Jejich lidé obsadili klíčová místa, změnili školní osnovy tak, aby mohly téměř do všech disciplin zavést koránické prvky. Pokusili se ovládnout také televizi, kde bylo po všech ženách požadováno, že musí nosit závoj. A také Káhirská opera byla obviněna, že pořádá obscénní tance,“ říká otec Samir Khalil. Je sice pravdou, dodává, že brutální zásah armády v minulých dnech byl chybou. Je však třeba si uvědomit, co jej vyvolalo. Hlavní město bylo totiž protestujícími skupinami na Ramsesově náměstí zcela paralyzováno a denně se konaly také demonstrace žádající zásah vlády proti nim. „Nyní je třeba - domnívá se egyptský jezuita v rozhovoru pro italský deník Avvenire - připravit skutečně demokratické volby, je třeba dát čas k tomu, aby se politické strany mohly zformovat a pokusit se povzbudit demokraticky smýšlející složky Muslimského bratrstva ke spolupráci, nikoli však na rovině verbální, ale skutkové. Dlouhodobě je však třeba podporovat kulturu a vzdělání,“ končí své úvahy otec Samir Khalil: „v Egyptě je totiž dosud 40% obyvatel negramotných, což vyhovuje právě extrémistům“.
(mig)