Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

3.8.2013 

Vznikla italská odnož hnutí Manif

Paříž/Řím. Francouzská asociace Manif pour tous, čili Manifestace pro všechny, která vznikla v rámci protestů proti ústavní redefinici manželství, vstupuje do své druhé sezóny. Bude pokračovat v mobilizaci proti trojici jevů – genderové ideologii a asistované reprodukci či pronájmu dělohy pro homosexuální páry. Manif se chce zaměřit na to, aby se genderové teorie nestaly součástí školního vyučování a ustavuje proto „dozorčí“ rodičovské výbory. Dále zamýšlí manifestovat proti tomu, co nazývá „tovární výrobou dětí“. Díky veřejnému nátlaku ji zatím zákon homosexuálním párům neumožňuje; prezident Holland od ní upustil po prvních hromadných protestech. Od poloviny letošního července však francouzský parlament projednává nový návrh zákona, který by již umělé oplodnění a náhradní mateřství párům téhož pohlaví zaručil. Tento zákon je nepřípustný, neboť dítě úmyslně zbavuje otce a matky. Navíc hrozí, že podpoří ještě rozsáhlejší obchodování s lidmi, tvrdí francouzská Manif.

Stejnojmenná odnož tohoto apolitického a nekonfesního sdružení vznikla v minulém týdnu rovněž v Itálii. Důvodem je projednávání zákona o homofobii, které od 26. července probíhá v italském parlamentu. Za účast ve spolcích, které nesouhlasí s manželstvím osob téhož pohlaví, hrozí trest odnětí svobody ve výši 6 měsíců až 4 let. Italská Manif pour tous návrh zákona označuje výstižně – náhubek.

Mluvíme o zákonu, který zacpává ústa, kvůli zcela prostému motivu. Ústavně-právnímu výboru italského senátu byly v současné době předloženy tři návrhy zákona, které otevřeně hovoří o homosexuálním manželství, dva z nich pak výslovně zmiňují adopce. Projednávaný zákon o homofobii tedy odrazuje od jakékoliv formy protestu proti tomuto typu zákonů, neboť by to znamenalo diskriminaci vůči žadatelům zákona.

Vysvětluje člen organizačního výboru italské Manif Fabio Buccone. Cílem asociace je o chystaném zákonu informovat – jak prostřednictvím sociálních sítí, tak manifestacemi na náměstích. Postih by totiž čekal také katolíky, kteří by v souladu s Katechismem katolické církve tvrdili, že „homosexuální úkony jsou vnitřně nezřízené“ (KKC, 2357).

Jistě, existuje tu rovněž problém náboženské svobody. Katolíkovi, který by se takto vyjádřil, hrozí udání. To platí nejen pro katolickou církev, ale také pro jiná vyznání a náboženství. Italský trestní zákoník v souladu s ústavou přitom již dnes zaručuje úctu vůči homosexuálům a transsexuálům a jejich případnou ochranu. V tomto smyslu podporujeme lidskou důstojnost a různé formy jejího výrazu.

Dodává italský aktivista. „Náhubkový zákon“, který by poprvé v dějinách Itálie poslal do vězení například organizátory Dne rodin, bude předložen k hlasování pravděpodobně až po letní poslanecké dovolené. Do té doby plánuje Manif další tiché demonstrace a vyzývá k podpisu internetové petice.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti