Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

27.6.2013 

Papež František popsal dvě polohy zdánlivého křesťanství: moderní gnozi a pelagianismus

Vatikán. Existují dnes lidé, kteří „se tváří jako křesťané“, ale hřeší buď krajní povrchností nebo extrémní strnulostí. Zapomínají, že pravý křesťan je člověkem radosti, který staví víru na Kristově skále. To byla základní myšlenka z homilie papeže Františka při dnešní ranní mši v kapli Domu sv. Marty. Spolu s papežem koncelebroval arcibiskup z Aparecidy, kardinál Raimundo Damasceno Assis, a další biskupové. Eucharistie se účastnili zaměstnanci zdravotnického a hygienického oddělení městského státu Vatikán.

Strnulí a tristní. Anebo veselí, ale bez ponětí o křesťanské radosti. Toto jsou dvě - do určité míry protikladné - „třídy“ věřících, které však vykazují stejný a vážný defekt: zakládají si na křesťanství tvořeného slovy a nestavějí na „skále“ Kristova Slova. Papež František poukázal na tuto rozdvojenou skupinu, když komentoval dnešní Matoušovo evangelium (7,21-29), které podává onu známou pasáž o domu postaveném na písku nebo na skále.

V dějinách církve existují dvě třídy křesťanů: verbální křesťané, kteří říkají: »Pane,Pane« a křesťané činu, pravdiví. Vždycky existovalo pokušení žít naše křesťanství mimo skálu, kterou je Kristus. Jediný, kdo nám dává svobodu, abychom mohli Bohu říkat »Otče«, je Kristus čili skála. On jediný nás přece drží v těžkých chvílích. Jak říká Ježíš: spadne déšť, přivalí se povodeň a přižene se vichřice, ale skála skýtá bezpečí. Slova jen poletují, nepomohou. Avšak právě takové je pokušení verbálních křesťanů, totiž křesťanství bez Ježíše, křesťanství bez Krista. V církvi docházelo a dochází i dnes k tomu, že existují křesťané bez Krista.

Papež František pak analyzoval blížeji tyto „verbální křesťany“ a poukázal na jejich charakteristiky. První, kterého označil za „gnostika“, „místo aby miloval skálu, miluje uhlazená slova“ a žije tedy „klouzáním po povrchu křesťanského života“. Potom je druhý, kterého papež označil za „pelagiána“, jehož „životní styl je vážný a škrobený“. Toto jsou křesťané, poznamenal ironicky papež, kteří „si prohlížejí podlahu“.

A toto pokušení dnes existuje. Jsou povrchní křesťané, kteří sice věří v Boha, Krista, ale jsou příliš »rozvláční«. Ježíš Kristus pro ně už není základ. Jsou to moderní gnostikové. Pokušení gnosticismu či »tekutého« křesťanství. Na druhé straně jsou potom ti, kteří věří tomu, že křesťanský život je třeba brát vážně, ale zaměňují pevnost a stálost za strnulost. Stanou se rigidními! Myslí si, že křesťan musí být smutný, vždycky.

Je fakt, pokračoval papež František, že těchto křesťanů je mnoho. Nejsou to však křesťané, dodal, jenom se tak tváří. „Nevědí, kdo je Pán – zdůraznil dále, nevědí, co je onou skálou, nemají svobodu křesťanů. A řečeno trochu zjednodušeně, neznají radost:

Ti první se vyznačují jakýmsi povrchním »veselím«. Druzí žijí nepřetržitou pohřební vigilii, nevědí, co je křesťanská radost. Neumějí se těšit ze života, který nám Ježíš dává, protože neumějí s Ježíšem rozmlouvat. Nevnímají Ježíše, necítí onu pevnost, kterou skýtá Ježíšova přítomnost. A nejen že nemají radost, ale nemají ani svobodu. Jsou otroky povrchnosti, rozvláčného života. A tamti jsou otroky strnulosti, nejsou svobodní. V jejich životě nemá místo Duch svatý. A Duch svatý nám dává svobodu! Pán nás dnes vybízí, abychom stavěli svůj křesťanský život na Něm, na skále, která nám dává svobodu, posílá nám Ducha a umožňuje nám s radostí jít vpřed po cestě jeho nabídek.

Končil papež František dnešní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti