Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

17.6.2013 

Papež František: Nicota je zárodkem sobectví, Ježíš je vším

Vatikán. „Pro křesťana je Ježíš »vším«, odtud plyne jeho velkodušnost“ – zdůraznil dnes papež František v homilii na ranní mši svaté v kapli Domu sv. Marty. Spolu se Svatým otcem koncelebrovali kardinál Attilio Nicora, předseda vatikánského Finančního dozorčího úřadu, a filipínský kardinál, manilský arcibiskup Luis Antonio Tagle. Bohoslužby se účastnili zaměstnanci Vatikánských muzeí a zmíněného dozorčího úřadu.

„Když tě někdo udeří na pravou tvář, nastav mu i druhou“- na tato Ježíšova slova z dnešního evangelia (Mt 5,38-42) soustředil papež František pozornost ve své homilii. Zmíněný políček, poznamenal papež, „se stal klasickým motivem k posměchu na adresu křesťanů“. V životě nás „normální logika“ učí „bojovat, bránit svoje místo“ a udeří-li nás někdo „vrátíme mu to dvakrát v sebeobraně“. Mimochodem - odbočil Svatý otec - „vždycky radím rodičům, aby v případě napomínání nikdy své děti nebili do tváře, protože „tvář je důstojnost“. Ježíš však po zmínce o tváři pokračuje a říká, abychom dali šaty i plášť, svlékli se ze všeho.

„Spravedlnost, kterou přináší Ježíš, - pokračoval papež – je zcela jiná spravedlnost než ta »oko za oko, zub za zub«. Je to jiná spravedlnost.“ Svatý Pavel v dnešním prvním čtení mluví o tomtéž, když říká, že my křesťané „jakoby neměli nic, a zatím máme všechno“ (2 Kor 6,10). Ano, bezpečí křesťana je právě v tom, že má »všechno« - Ježíše. »Všechno« je Ježíš Kristus – dodal papež – ostatní věci jsou pro křesťana »ničím«. Avšak „pro ducha tohoto světa jsou věci »vším«, totiž bohatství, marnosti, vysoké postavení, a Ježíš naopak »ničím«, upozornil dále. Může-li křesťan jít s někým 100 kilometrů, když po něm chtějí jen 10 kilometrů, je to proto, že „pro něho je to »nic« a s klidem „může odevzdat plášť, chtějí-li po něm jen šaty“. Takové je „tajemství křesťanské velkodušnosti, jež se stále pojí s mírností“, že totiž Ježíš Kristus je »vším«.

Křesťan je člověk se širokým srdcem, je velkodušný, protože má »všechno«, tedy Ježíše Krista. Ostatní věci jsou »ničím«, jsou dobré, poslouží mu, ale v konfrontaci si vždycky volí »všechno« s onou křesťanskou mírností, kterou se vyznačují Ježíšovi učedníci. Mírností a velkodušností. Není snadné takto žít, protože políčky přijdou, přijdou i na obě tváře. Křesťan je však mírný a velkodušný, má široké srdce. Jsou však i takoví křesťané, kteří mají srdce zúžené a zakrslé.. to ale není křesťanství, nýbrž sobectví, které je maskováno křesťanstvím.

„Opravdový křesťan, řekl dále papež, umí řešit tuto bipolární opozici, toto napětí mezi »vším« a »ničím« podle rady, kterou nám dal Ježíš: „Hledejte nejprve Boží království a jeho spravedlnost a vše ostatní vám bude přidáno.“

Království Boží je »vším«, ostatní je druhotné, nikoli principiální. A všechny chyby křesťanů, všechny chyby církve, všechny chyby se rodí odtud, když totiž říkáme, že »nic« je »vším« a »všechno« pokládáme za bezvýznamné. Následovat Ježíše není snadné. Není však ani obtížné, protože Pán zařídí věci tak, abychom mohli cestou lásky jít dále. Pán nám rozšiřuje srdce.

A o to musíme prosit, pokračoval papež, „tváří v tvář těmto nabídkám políčku či odevzdání pláště a sto kilometrové cesty“. Musíme prosit Pána, aby „nám rozšířil srdce“, abychom „byli velkodušní a mírní“ a nezápolili každý den o „maličkosti, nezápasili o »nic«“.

Když se někdo rozhodne pro »nic«, plynou z této volby spory v rodině, mezi přáteli a také ve společnosti; spory, které končí válkou kvůli »ničemu«! »Nicota« je vždycky zárodkem válek, protože je zárodkem sobectví. Tím velkolepým - »vším« - je Ježíš. Prosme Pána, aby rozšířil naše srdce, aby nás učinil pokornými, mírnými a velkodušnými, abychom v Něm měli »všechno«, a bránil nás před tím, abychom dělali každodenní problémy kolem »ničeho«. Ať se tak stane.

Končil papež František svoji dnešní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti