Vatikán.
Papež František dnes přijal členy komunity autorů časopisu Civiltà Cattolica. Specifikem tohoto periodika je úzká vazba na Svatý stolec. Každé číslo před vydáním schvaluje vatikánský státní sekretariát, případně jednotlivé kongregace podle publikované matérie. Časopis vychází už od roku 1850 a komunitu jeho autorů od počátku tvoří k tomu pověření jezuité.
Dnešní audience v Papežském sále Apoštolského paláce se zúčastnili všichni členi redakce, včetně sester a administrativních pracovníků. Papež František nejprve přijal ke krátkému osobnímu rozhovoru ředitele Civiltà Cattolica, O. Antonia Spadara SJ. Jménem přítomných pozdravil Svatého otce generální představený Tovaryšstva Ježíšova, O. Adolfo Nicolás. V promluvě, s níž se papež František po té obrátil k celé komunitě, položil důraz na tři body, které – jak řekl – mohou pomáhat v její službě.
Na prvním místě jmenoval dialog, protože „v dialogu je vždy možné přiblížit se pravdě, která je Božím darem”. Zpočátku byla Civiltà Cattolica periodikem s bojovným a často ostře polemickým stylem, a věrnost Církvi i dnes vyžaduje tvrdý postoj vůči pokrytectví, které je plodem uzavřeného a chorého srdce - připomněl papež František. „Proti této chorobě postupujte tvrdě!” - zdůraznil Nicméně, jak dodal, hlavním úkolem je budovat mosty, nikoliv zdi, vést dialog i s těmi, kdo nesdílejí naši víru nebo ji dokonce pronásledují.
„Vést dialog znamená být přesvědčeni, že druhý má co říci, dávat prostor jeho hlediskům, názorům, představám, aniž bychom přitom samozřejmě upadali do relativismu. Abychom mohli vést dialog je nutné ubrat obranných pozic a otevřít brány. Ubrat obrany a otevřít brány!“
– opakoval Svatý otec.
Druhým bodem je rozlišování. Vaším úkolem je shromažďovat a vyjadřovat očekávání, touhy, radosti a dramata naší doby a nabízet klíč k jejich čtení ve světle evangelia, pokračoval papež. Velké duchovní otázky jsou dnes nebývale aktuální a potřebují interpretaci. „Hledejte Boha ve všech věcech”, jak napsal sv. Ignác, vybízel Svatý otec své řádové spolubratry:
„Bůh je při díle v životě každého člověka a v kultuře. Duch vane, kam chce. Snažte se odhalit, co Bůh činí a jak chce pokračovat ve svém díle. Pokladem jezuitů je právě duchovní rozlišování, které se snaží rozpoznat přítomnost Božího ducha v situaci člověka a v kultuře, zrno jeho přítomnosti již zaseté v různých událostech, ve způsobech vnímání, v touhách, v hlubokých napětích, která jsou v srdcích i v sociálních, kulturních a duchovních kontextech. Napadá mne v této souvislosti, co řekl Rahner: jezuita je specialistou na rozlišování na poli Boha i na poli ďábla. Netřeba mít strach pokračovat v rozlišování, abychom nacházeli pravdu.”
Papež vybídl komunitu autorů Civiltà Cattolica k širokému a objektivnímu záběru, kterému nechybí aktuálnost. Jak řekl, zvláštní pozornost mají věnovat „pravdě, dobrotě a kráse Boží”, protože ty jsou významnými spojenci v práci na obhajobě lidské důstojnosti, budování pokojného soužití a ochrany stvoření. Odtud se pak odvíjí „vyvážený, upřímný a silný úsudek o událostech, v Kristově světle”. Svatý otec rovněž varoval před duchovní zahleděností do sebe. Také církev, když se vztahuje sama k sobě, stárne a roznemůže se, dodal. „Náš pohled, pevně upřený ke Kristu, ať je prorocký a dynamicky hledící do budoucna. Tak zůstanete vždy mladí a smělí ve čtení událostí dneška!” – dodal papež.
Do třetice Svatý otec vyzvedl poslání časopisu „v hraničních oblastech”, totiž tam, kde je nutné v dnešní společenské debatě, poznamenané dramatickým rozkolem mezi evangeliem a kulturou, vnášet křesťanský pohled na věci:
„Jste povoláni přispívat k zacelení této trhliny, která prochází také srdcem každého z vás a vašich čtenářů. Je to služba z hlediska poslání Tovaryšstva Ježíšova typická. Ve svých reflexích a sondách doprovázejte kulturní a sociální procesy, které procházejí hlubokými proměnami a nebojte se vstoupit ani do konfliktů. Vaším místem jsou hraniční oblasti. To je místo jezuity!... Ale prosím, vás nepodléhejte pokušení zabydlet se na těchto hranicích. Ne! Je třeba jít na hranice, ale nenosit si je domů! - trochu je nalakovat a ochočit si je, nikoli! To je důležité!“
Dnešní rychle se měnící svět naléhavě potřebuje „odvážné nasazení ve výchově k přesvědčené a zralé víře, která je s to dávat smysl životu a nabízet přesvědčivé odpovědi těm, kdo hledají Boha” – pokračoval Svatý otec. Právě to má být posláním časopisu Civiltà Cattolica, který je - díky své propojenosti se Svatým stolcem – jediným časopisem svého druhu. Papež si na závěr povšiml také nové grafické úpravy časopisu a jeho dostupnosti na internetu a v sociálních sítích. I toto jsou – jak dodal – hraniční oblasti, do nichž jsou povoláni. „Pokračujte touto cestou!“ – povzbudil papež František kolektiv autorů časopisu Civiltà Cattolica.
(job)