Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

14.6.2013 

Papež František: Kristus nás nespasil intelektuálním programem, nýbrž svým tělem

Vatikán. Strážce nezměrného pokladu, jehož dar je zcela nezasloužený, a zároveň křehká hliněná nádoba – k těmto obrazům Svatý otec připodobnil Kristova následovníka ve své dnešní ranní homilii. S římským biskupem v kapli Domu sv. Marty koncelebrovali prefekt a sekretář Kongregace pro klérus, kard. Mauro Piacenza a arcibiskup Celso Morga Iruzubieta, dále kuriální kard. Giuseppe Bertello, argentinský biskup z diecéze Humahuaca mons. Pedro Olmedo Rivero a mons. Benjamin J. Almoneda, emeritní biskup filipínského Daet.

Papež se zamýšlel nad prvním čtením, ve kterém apoštol Pavel vysvětluje korintským věřícím, že „nesmírná moc“ víry je Božím dílem, které bylo vloženo do hříšného člověka, „hliněné nádoby“. Právě ze vztahu mezi „Ježíšovou milostí a mocí“ a ubohostí nás hříšníků pramení „dialog spásy“, poznamenal Svatý otec. Tento dialog se však musí vyvarovat jakéhokoliv „sebeospravedlňování“, „musí být takový, jací jsme my“, dodal.

“Pavel mnohokrát mluvil o svých hříších – vrací se to u něj jako refrén. „Nejsem hoden, abych byl nazýván apoštolem, protože jsem pronásledoval Boží církev“, říká opakovaně. Jeho hřích se mu stále vrací na mysl, vnímá sám sebe jako hříšníka. Netvrdí také– „Byl jsem hříšník, ale nyní jsem svatý“. Naopak, svěřuje se s tím, že mu byl do těla dán osten, posel satanův. Ukazuje svou slabost a hřích. Je to hříšník, který přijímá Ježíše Krista a vede s ním dialog.

Klíčem k víře je tedy pokora, upozornil Svatý otec. Sv. Pavel nás veřejně seznamuje se svým „životopisem služby“ – tedy se svou prací apoštola, vyslaného Ježíšem. Neznamená to však, že by skrýval to, co papež nazval „apoštolovým manuálem“ – tedy své hříchy.

“Tento vzor pokory platí také pro nás kněze. Když se chlubíme jenom svým curriculem a ničím jiným, svede nás to na nepravou cestu. Nemůžeme hlásat Ježíše Krista Spasitele, když to z hloubi necítíme. Musíme být pokorní – avšak s opravdovou pokorou, která má jméno a příjmení. Musíme umět říci: Jsem hříšník a mým hříchem je to či ono. Musíme být konkrétními hříšníky tak, jako to dělá Pavel: „Pronásledoval jsem církev“. Nikoliv hříšníky s pokorou, která se tváří jako svatý obrázek. Ne, ne, naše pokora musí být pevná.

Pokora kněze, pokora každého křesťana je konkrétní, zdůraznil papež František. Pokud si věřící své hříchy nedokáže přiznat a neumí se z nich vyznat před církví, něco tu nefunguje. Nedokážeme-li vykonat tento krok jako první, znamená to, že nejsme schopni „porozumět kráse spásy, kterou nám Ježíš přináší“.

“Bratři, máme poklad – je to poklad Ježíše Krista, Spasitele. Pokladem, kterým se chlubíme, je kříž Ježíše Krista. Máme však tento poklad ve hliněných nádobách. Chlubme se také svým „manuálem“, svými hříchy. Takový je křesťanský, katolický dialog – konkrétní, protože Ježíšova spása je konkrétní. Kristus nás nespasil ideou, intelektuálním programem. Ponížil se, stal se člověkem, vtělil se – až do samého konce. Lze to však pochopit a přijmout jedině do hliněných nádob“.

Také Samaritánka po svém setkání s Ježíšem jde za svými lidmi a vypráví jim o svém hříchu a teprve poté o svém setkání s Pánem, podotkl papež František. „Věřím, že tato žena je zajisté v nebi“, pokračoval, „neboť, jak říká Manzoni, ´Pán nikdy nezačíná zázrak, aniž by ho dovedl k dobrému konci´. Tento zázrak jistě dospěl k dobrému konci v nebi. Prosme proto tuto ženu, aby nám pomáhala být hliněnými nádobami, abychom mohli nést slavné tajemství Ježíše Krista a rozumět mu“, zakončil Svatý otec svou dnešní ranní homilii v kapli Domu sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti