Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.6.2013 

První setkání Svatého otce s primasem anglikánské církve

Vatikán. Dnes dopoledne se uskutečnilo první setkání papeže Františka s primasem anglikánské církve Justinem Welbym. Arcibiskup Welby se nemohl účastnit mše svaté, zahajující 19. března nový pontifikát, neboť pouhé dva dny poté se sám ujal úřadu v canterburské katedrále. Při jeho dnešní návštěvě u Svatého stolce jej doprovázela manželka Caroline, katolický primas Anglie a Walesu arcibiskup Vincent Nichols a arcibiskup David Moxon, ředitel římského Anglikánského centra.

Primas anglikánského společenství zahájil svůj jednodenní program návštěvou baziliky sv. Petra a na své výslovné přání se zastavil v modlitbě u hrobu bl. papeže Jana Pavla II. Poté se setkal s kard. Kurtem Kochem, předsedou Papežské rady pro jednotu křesťanů, a jeho spolupracovníky, včetně biskupa Marka Langhama, který jako sekretář zmíněné rady sleduje oblast dialogu s anglikány a metodisty.

Vlastní audience u Svatého otce zahrnovala soukromý rozhovor, oficiální promluvy hlavy katolické a anglikánské církve a závěrečnou modlitbu v kapli Redemptoris Mater. K té byla pozvána asi desítka katolíků a anglikánů. Jednodenní návštěvu anglikánského primase u Svatého stolce zakončil společný oběd s papežem Františkem ve vatikánském Domě sv. Marty.

“Je naší radostí a ctí, že vás můžeme přijmout nikoliv jako „cizince a přistěhovalce, nýbrž jako spoluobčana ostatních křesťanů a člena Boží rodiny“ (srov. Ef 2, 19-20)“.

Těmito slovy se obrátil roku 1966 Pavel VI. k anglikánskému arcibiskupovi Michaelovi Ramseyemu. Tentýž pozdrav zopakoval papež František v úvodu své včerejší promluvy k delegaci anglikánské církve, vedené jejím primasem Justinem Welbym. Petrův nástupce i canterburský arcibiskup se ujali svého úřadu přibližně ve stejné době.

Vím, že jste při nástupu na stolec canterburské katedrály ve své modlitbě připomněl také římského biskupa. Jsem vám za to hluboce vděčen. Myslím, že okolnost téměř souběžného zahájení našich úřadů bude stále zvláštním důvodem k tomu, abychom se podpořili vzájemnou modlitbou.

Svatý otec nezastíral, že „dějiny vztahů mezi anglikánskou a římskou církví jsou dlouhé a složité a že nepostrádají bolestné okamžiky.“ Navzdory tomu se poslední desetiletí vyznačují postupným přibližováním, každodenním soužitím, vzájemnou úctou a upřímnou spoluprácí, poznamenal papež.

A tyto vztahy jsou natolik pevné, že nám dovolují, abychom se neodchýlili od kurzu. Přestože v teologickém dialogu vyvstaly větší obtíže, než jaké jsme si na počátku cesty mohli představovat.

Svatý otec vyjádřil vděčnost za úsilí, s kterým se anglikánská církev snaží pochopit založení personálního ordinariátu pro bývalé anglikány, kteří chtějí vstoupit do plného společenství s katolickou církví. „Jsem si jist, že tato kanonická struktura katolickému světu pomůže, aby lépe poznal a ocenil duchovní, liturgické a pastorační tradice z bohatství anglikánské církve“, zdůraznil papež František.

Úsilí o jednotu křesťanů nemá „praktické důvody“, nýbrž vyplývá z Ježíšovy vůle, pokračoval Svatý otec. Zásadní je dosvědčovat Boha v dnešní společnosti,:

která, jak se zdá, zpochybňuje samotné základy soužití, jakými jsou úcta k posvátnosti lidského života nebo pevnost rodiny, založené na manželství. Vy sám jste na tyto hodnoty v nedávné době poukázal.

Primas Welby se rozhodně, byť nakonec neúspěšně postavil na odpor britskému premiérovi Cameronovi v otázce návrhu zákona redefinujícího manželství. Dalším společným tématem papeže Františka a canterburského arcibiskupa je úsilí o sociální spravedlnost a ekonomický systém ve službě člověka.

Naším úkolem při dosvědčování Kristovy lásky je stát se hlasem chudých, aby nebyli vydáni napospas ekonomickým zákonům, které člověka považují pouze za spotřebitele.

Papež kladně hodnotil také společnou intervenci katolického primase Anglie a Wallesu a primase anglikánské církve ve prospěch mírového řešení syrského konfliktu. “Kráčejme cestou k jednotě, zůstaňme spojeni v bratrské lásce a považujme stále za svůj opěrný bod Ježíše Krista, našeho staršího bratra”, loučil se Svatý otec s delegací anglikánské církve na páteční audienci.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.7.19 Změna definice manželství neprošla hlasováním kanadských anglikánů
20.12.17 Sarah Mullally anglikánskou biskupkou Londýna
17.10.16 Global South Anglican: Církev nemůže homosexuální svazky chápat jako Bohem schválené
16.1.16 Anglikánští primasové na tři roky omezili práva episkopální církve
30.4.15 Ekumenismus není opce, řekl papež členům anglikánsko-katolické komiseHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti