Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

12.6.2013 

Papež František: Nedospělý progresismus přistupuje na cokoliv

Vatikán. O svobodě, kterou dává Duch svatý, mluvil papež František při ranní homilii v kapli Domu svaté Marty. Papež zdůraznil, že Církev se dnes musí vyvarovat dvojího pokušení, na jedné straně kroků zpět a na druhé „nedospělého progresismu“. Mše svaté se zúčastnila skupina kněží, řeholníků a laiků z Kongregace pro instituty zasvěceného života, v čele s prefektem, kardinálem João Braz de Avizem.

„Nemyslete, že jsem přišel zrušit Zákon nebo Proroky,“ zahájil papež svou promluvu citací z dnešní perikopy z Matoušova evangelia, která – jak ihned poznamenal – bezprostředně následuje Blahoslavenství, totiž formulaci nového zákona, náročnějšího než je Mojžíšův zákon. Ten byl plodem „smlouvy“, od níž je neoddělitelný, a je posvátný, protože vedl Boží lid. Ježíš představuje zralost zákona, jako když výhonek vykvete, vysvětloval papež František. Pavel mluví o dvou časech, aniž by narušoval kontinuitu mezi zákonem minulosti a zákonem Ducha:

Přichází chvíle naplnění zákona, chvíle, v níž zákon dozrává: a to je zákon Ducha. Kráčet po této cestě je trochu riskantní, ale je to jediná cesta zralosti, abychom vyšli z období, v němž jsme nedospělí. Na této cestě směrem ke zralosti zákona, kterou ukazuje Ježíšovo kázání, se objevují obavy, obavy ze svobody, kterou nám dává Duch svatý. Zákon Ducha nás činí svobodnými! A tato svoboda nám trochu nahání strach, obavy, že zaměníme svobodu Ducha s jinou, lidskou svobodou.

Zákon Ducha, pokračoval Svatý otec, nás vede na cestu neustálého rozlišování, zda jednáme podle Boží vůle – a to nám nahání strach. Strach, který s sebou nese dvojí pokušení. První je udělat krok zpět. Říct si, že „sem to jde a dál už ne“, a tak radši „zůstaneme tady“. V tom je špetka strachu ze svobody, strach z Ducha svatého – varoval papež František. A přidal příběh jednoho generálního představeného, který ve 30. letech vyvinul velké úsilí, aby shromáždil všechny předpisy, které jdou proti charismatu řádu. Pak se vydal do Říma a ukázal svou práci jednomu benediktinskému opatovi. A ten reagoval s tím, že takto „zabíjí charisma své kongregace“, protože charisma vydává své plody ve svobodě, zatímco on se je pokusil „zajistit“:

Je to pokušení kroků zpátky, protože tak se cítíme ´jistější´. Ale plná jistota je v Duchu svatém, který nás vede kupředu. Důvěřovat Duchu svatému je náročnější, protože Ježíš nám říká: ´Amen, pravím vám: Dokud nepomine nebe a země, nepomine jediné písmenko ani jediná čárka ze Zákona´. Je to náročnější a nedává nám to lidskou jistotu. Nemůžeme kontrolovat Ducha svatého – a v tom je ten problém, v tom je pokušení.

Pak je tu ale ještě jiné pokušení, totiž pokušení „nedospělého progresismu“, které nás vede „mimo cestu“:

Tu vezme to, tam ono, akceptujeme hodnoty této kultury... Chtějí takový a takový zákon? Ať ho udělají. Chtějí pokračovat s tímhle? Rozšiřme trochu cestu. Nakonec ale, jak říkám, tohle není pravý progresismus. Je to nedospělý progresismus, po vzoru puberťáků, kteří přistoupí na cokoliv s velkým entusiasmem a nakonec – uklouznou... Je to jako na zledovatělé cestě, když auto uklouzne a skončí mimo silnici... To je druhé pokušení dnešní doby! My, v této chvíli dějin Církve, nesmíme ani jít zpátky, ani mimo cestu!

Cesta, dodal papež František, je cestou svobody v Duchu svatém, cestou neustálého rozlišování Boží vůle, která nás vede tak, abychom nekráčeli zpět ani neupadli mimo cestu. Prosme Pána o milost, aby nám dal Svatého Ducha k další cestě, končil Svatý otec svou dnešní ranní homilii.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti