Dobrý večer všem,
Těší mne, že se mohu připojit k vám, kteří se na hlavních náměstích Itálie účastníte tohoto výkladu Desatera přikázání, projektu nazvaného Láska dává tvému životu smysl a pojednávajícího o umění žít Desaterem, které Bůh daroval nejen Mojžíšovi, ale také nám, mužům a ženám každé doby. Děkuji představeným hnutí Obnovy v Duchu svatém – tihle charizmatici jsou skvělí, blahopřeji – kteří zorganizovali tento chvályhodný podnik ve spolupráci v Papežskou radou pro novou evangelizaci a Italskou biskupskou konferencí. Děkuji všem, kteří velkodušně přispěli k uskutečnění tohoto zvláštního projektu v rámci Roku víry. Ptejme se nyní: Jaký smysl má Desatero pro nás? Co nám tato přikázání říkají v naší pohnuté a zmatené době, která jako by se chtěla obejít bez Boha?
1. Desatero přikázání je darem Božím. Slovo přikázání není v módě. Dnešnímu člověku připomíná něco negativního, vůli někoho, kdo ukládá omezení a klade překážky životu. A dějiny – i ty nedávné – jsou bohužel poznamenané tyraniemi, ideologiemi a logikami, které nařizovaly a utiskovaly, nehledaly dobro člověka, nýbrž moc, úspěch a zisk. Desatero přikázání však pochází od Boha, který nás stvořil z lásky, od Boha, který uzavřel s lidstvem smlouvu, od Boha, který chce jenom dobro člověka. Dejme Bohu důvěru! Důvěřujme Mu! Desatero přikázání nám ukazuje cestu, kterou je třeba se vydat, a představuje jistý druh „etického kodexu“ výstavby společnosti, která je člověku na míru spravedlivá. Kolik jen je ve světě nerovností! Kolik hladu po chlebu i pravdě! Kolik morální a materiální chudoby vyplývá z odmítání Boha a z dosazování idolů na Jeho místo! Nechme se vést těmito deseti slovy, která osvěcují a orientují toho, kdo hledá pokoj, spravedlnost a důstojnost.
2. Desatero přikázání ukazuje cestu svobody, která se naplňuje v zákonu Ducha vepsaného nikoli do kamenných desek, ale do srdce (srov. 2 Kor 3,3): tady je Desatero vepsáno! Je zásadní připomínat si, jak Bůh skrze Mojžíše dal Izraelskému lidu Desatero. U Rudého moře zakusil tento lid velké vysvobození; dotkl se rukama moci a věrnosti Boha, Boha, který osvobozuje. Nyní tentýž Bůh na hoře Sinaj dává svému lidu i nám návod, jak zůstat svobodní, návod, který je vepsán do srdce člověka jako všeobecný mravní zákon (srov. Ex 20,1-17; Dt 5,1-22). Nesmíme vidět v Desateru meze svobody. Nikoli, tak to není. Musíme je vidět jako ukazatele svobody. Nejsou to meze, nýbrž ukazatelé svobody! Učí nás unikat otroctví, do něhož nás uvrhují modly, které si sami vytváříme – zakusili jsme to v dějinách mnohokrát a zakoušíme to také dnes – učí nás otevírat se širší dimenzi než je ta materiální, žít úctou k lidem, přemáhat chtivost moci, majetnictví, peněz, být poctiví a upřímní ve svých vztazích, opatrovat celé stvoření a sytit naši planetu vznešenými, ušlechtilými a duchovními ideály. Následovat Desatero přikázání znamená být věrní sami sobě, svojí nejautentičtější přirozenosti a kráčet k opravdové svobodě, které učí Kristus v blahoslavenstvích (srov. Mt 5,3-12.17; Lk 6,20-23).
3. Desatero přikázání je zákonem lásky. Mojžíš vystoupil na horu, aby přijal od Boha desky Zákona. Ježíš jde opačnou cestou: Syn Boží se snižuje, sestupuje do našeho lidství, aby nám ukázal hluboký smysl těchto deseti slov: Miluj Pána celým svým srdcem, celou svou duší, celou svou silou a svého bližního jako sám sebe (Lk 10,27). Nejhlubším smyslem Desatera přikázání je přikázání Ježíše, který v sobě nese všechna přikázání, přikázání Lásky. Proto říkám, že Desatero přikázání je Přikázáním Lásky. Jádrem Desatera je Láska, která přichází od Boha a dává smysl životu, láska, která nám umožňuje žít nikoli jako otroci, nýbrž jako pravé děti, láska, která oživuje všechny vztahy: k Bohu, k nám samým – na což často zapomínáme – a ke druhým. Pravou svobodou není následování vlastního egoismu, našich slepých vášní, nýbrž láska a volba toho, co je dobré v každé situaci. Desatero přikázání není chvalozpěvem na odpírání, nýbrž na přitakání; je přisvědčením Bohu, Lásce a poněvadž přitakávám Lásce, odpírám nelásce. Toto odepření je důsledkem přitakání, které přichází od Boha a umožňuje nám milovat.
Objevme a žijme znovu Desatero Božích slov! Přisvědčme těmto „deseti cestám lásky“, které Kristus přivedl k dokonalosti, aby bránil člověka a vedl jej k opravdové svobodě! Panna Maria kéž nás na této cestě provází. Ze srdce žehnám vám, vašim drahým a vašim městům.
Přeložil Milan Glaser
Další články z podrubriky Promluvy