Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 5. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

6.6.2013 

Papež František: zbavme se bůžků, které nese duch světa

Vatikán. Duch světa neustále svádí člověka k modloslužbě nejrůznějšího druhu. Cesta k Bohu však vede jinudy, je to cesta věrnosti podobná manželské lásce. Papež František o tom kázal při dnešní ranní mši svaté v kapli Domu svaté Marty.
Když jeden z učitelů Zákona přistupuje k Ježíšovi s otázkou, které přikázání je první ze všech, jeho úmysly nejsou patrně zcela nevinné. – Začal papež František své rozjímání nad dnešním evangeliem z 12. kapitoly Markova evangelia. - Chce Ježíše zkoušet nebo dokonce nachytat. Když pak Ježíš odpoví biblickou citací „Slyš, Izraeli! Hospodin, náš Bůh, je jediný Pán“, učenec přitakává. Papež pak položil důraz na Kristův komentář: „Nejsi daleko od Božího království“. Toto jeho „nejsi daleko“, s nímž se na znalce Zákona obrací, ovšem znamená něco jako „znáš dobře teorii“, ale „k Božímu království máš ještě pěkný kus“, protože toto přikázání je potřeba uvést do reality, vyznání Boha se děje na cestě života:

Nestačí říkat: ´Já přece věřím v Boha, Bůh je jediným Bohem´. Jistě, v pořádku, ale jak to prožíváš ve svém vlastním životě? Copak můžeme říkat: ´Hospodin je jediný Bůh, není žádný jiný´, ale žít jakoby tomu tak nebylo a mít po ruce celou spoustu jiných bůžků? Nebezpečí modloslužby je reálné. Je to modloslužba, kterou nese duch tohoto světa. Ježíš o tom mluví zcela jasně: duch světa – ne! A při poslední večeři prosí Otce, aby nás od ducha světa uchránil, protože duch světa nás vede k modloslužbě.

Modloslužba k nám přichází pokradmu. Každý z nás má své skryté modly – a cesta života, která nás má přibližovat k Božímu království, vede právě přes odhalování těchto skrytých bůžků, pokračoval papež František. Příklady podobného chování najdeme v Bibli – připomíná papež – v příběhu Ráchel, Jákobovy ženy, která předstírá, že neodnáší z domu svého otce žádné modly, a přitom je má schované pod svým sedlem. Také my – dodává papež František – „jsme si schovali bůžky pod svá sedla... Musíme je ale vyhledat a zničit“, protože chceme-li následovat Boha, jedinou cestou je cesta lásky zakotvené ve věrnosti:

„Věrnost po nás žádá, abychom vyhnali modly, abychom odhalili modly ukryté v naší osobnosti, v našem způsobu života; skryté modly, které způsobují, že nejsme věrní v lásce. Apoštol Jakub říká, že kdo je přítelem světa, je nepřítelem Božím, a říká: „Vy cizoložníci!“(český překl. "vy(duše)nevěrné" Jak 4,4). Nazývá nás „cizoložníky“. Proč právě tak? Protože kdo je ´přítelem´ světa, je modloslužebníkem, není věrný Boží lásce! Cesta, „přibližování“ směrem k Božímu království je cestou věrnosti, podobnou věrnosti manželské.

A přece - ačkoli všichni máme „malé či méně malé bůžky“, jak je vůbec možné – táže se v závěru papež František – nebýt věrní „tak nesmírné lásce“? Abychom obstáli, je třeba důvěřovat Kristu, v němž je „plnost věrnosti“ a který nás „tolik miluje“:

„Můžeme dnes prosit Ježíše: ´Pane, který jsi tolik dobrý, ukaž mi cestu, jak být každý den méně vzdálen Božímu království, cestu, která povede k vyhnání všech bůžků´. Je to obtížné, ale je třeba začít... Modly schované v mnoha různých sedlech, modly zakořeněné v naší osobnosti, ve způsobu života! Vyhnat modlu světskosti, která z nás činí Boží nepřátele! Prosme dnes Ježíše o tuto milost.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 23
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti