Vatikán.
V Římě se ve dnech 3. – 8. května konalo zasedání Světové unie generálních představených ženských řeholí (UISG) na téma „Služba autority podle evangelia“. Více než 800 řeholních sester ze 75 zemí reprezentovalo přibližně 700 tisíc řeholnic, které působí na pěti kontinentech světa. Není bez zajímavosti, že mužů žijících v celibátu je ve světovém měřítku o 250 tisíc méně, tedy přibližně 414 tisíc kněží a 55 tisíc řeholních bratří bez kněžského svěcení. Papež František se včera setkal s účastnicemi zmíněného zasedání ve vatikánské aule Pavla VI. a při té příležitosti osvětlil zásadní přínos řeholních sester pro život církve. Svatý otec ve své promluvě načrtnul tři ukazatele řeholního života: ústřední postavení Krista a Jeho evangelia, autorita jako služba lásky a „cítění“ s matkou církví, a mimo jiné řekl:
„Čistota (zdrženlivost) jako cenné charisma, které rozšiřuje svobodu darovat se Bohu a druhým něhou, milosrdenstvím a blízkostí Krista. Cudnost či zdrženlivost pro Boží království ukazuje, že citovost má svoje místo ve zralé svobodě a stává se znamením budoucího světa, aby vždycky vynikal primát Boha. Prosím vás však, tato zdrženlivost je plodná, cudnost v církvi rodí duchovní děti. Zasvěcená žena je matkou, musí být matkou a nikoli „starou pannou“! Promiňte mi, že tak mluvím, ale v zasvěceném životě je toto mateřství, tato plodnost důležitá! Tato radost duchovní plodnosti ať inspiruje váš život; buďte matkami jako postava Matky Marie a Matky církve. Nelze chápat Marii bez jejího mateřství, nelze chápat církev bez jejího mateřství a vy jste ikonou Marie a církve.“
PLNÉ ZNĚNÍ promluvy papeže Františka je ZDE
Z České republiky se zasedání Světové unie vyšších představených účastnila také generální představená nejpočetnější ženské řehole u nás, tj. Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, matka Bohuslava Kubačáková, která Vatikánskému rozhlasu řekla:
„Byl to pro mne opravdu velký dar, prožít společenství asi 800 sester, které ve službě představených zastupují svá řeholní společenství různých barev, hábitů a pleti. Mohly jsme se společně sdílet o radostech i starostech našich společenství ze všech kontinentů a také se navzájem inspirovat nebo poučit ze zkušeností druhých. Byla jsem na tomto setkání již po několikáté a jsem za to moc vděčná, protože je to pro mne osobně určitá formace ve službě představené. Setkání s různými představenými mne vede k vnitřní svobodě a určitému nadhledu. Navzdory velkému počtu účastnic byl program setkání velmi dobře uspořádán a celá organizace a vedení UISG se stále vylepšuje. Zasedání se konalo tradičně v hotelu Ergif, kde byla zřízena i malá kaple. V jednotlivých přednáškách a po nich následujících sdíleních u stolu jsme mohli nahlížet na svoji službu, vedení našich společenství z různých pohledů. Přednášky byly velmi kvalitní. Denně jsme také společně slavili eucharistii. V neděli celebroval mši svatou prefekt Kongregace pro zasvěcený život, kard. Braz de Aviz, který nám odpoledne poskytnul čas k dialogu. Řekl nám, že řeholní život má budoucnost a že církev s ním počítá. V průběhu setkání jsme měly možnost se seznámit s projekty Světové unie, např. zapojení sester do snahy bránit obchodu s lidmi. Setkání bylo ukončeno zvláštní audiencí se Svatým otcem Františkem. Bylo to velmi krásné a Svatý otec nás velmi otcovsky povzbudil a poděkoval za službu sester. Uvedl, že největším vzorem autority pro nás je sám Kristus, který nepřišel, aby Mu bylo slouženo, ale aby sloužil a dal svůj život za druhé. V závěru pak připomněl, jak je důležité milovat Ježíše s církví a v církvi.“
Řekla matka Bohuslava, která spolu s generální představenou Školských sester de Notre Dame, matkou Anežkou Bednářovou, reprezentovaly v Římě ženské řehole České republiky.
(mig)