Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2013 

Papež schválil čtyři dekrety Kongregace pro svatořečení

Vatikán. Královna, dávající přednost chudým, a mystička, která prožívala spoutanost zlým duchem a po osvobozujícím exorcismu dokonávala za nevýslovných bolestí na svém vlastním těle Kristovo utrpení. Těmto dvěma ženám – Marii Kristýně Savojské (1812-1836) a Marii Bolognesi (1924-1980) se otevírá cesta k brzkému blahořečení. Papež František v tomto týdnu podepsal dekrety, uznávající zázraky, které je povýší k úctě oltáře. Životní osudy těchto kandidátek beatifikace přibližuje kolega z italské redakce Vatikánského rozhlasu, Alessandro De Carolis:

Jsme na počátku třicátých let devatenáctého století. Nedlážděnou neapolskou ulicí jede kočár, avšak náhle se zastavuje. Vystupuje z něj královna obou Sicílií a pokleká, aniž by dbala na zablácenou cestu. Z okénka totiž spatřila kněze, nesoucího viatikum. Toto zbožné gesto Marie Kristýny Savojské však není ničím neobvyklým. Když byla v necelých dvaceti letech provdána za neapolského krále Ferdinanda II. Bourbonského, překvapila jiným rozhodnutím. Část peněz určených na svatební oslavy věnovala na věno 240 chudým nevěstám a na uhrazení mnoha dluhů u neapolské zastavárny Monte di pietá. Přestože dcera sardinského krále Viktora Emanuela I. toužila po životě v klauzuře, přijala manželství jako státní povinnost. Snažila se křesťanské hodnoty šířit ve dvorním prostředí, které zdaleka neodpovídalo jejímu přesvědčení. Umožňovala všem věřícím účast na nedělní mši svaté, zasáhla ve prospěch odsouzenců k trestu smrti, které všechny omilostnila. Maria Kristyna Savojská zemřela při porodu svého prvorozeného syna – Františka II. Bourbonského. Bylo jí pouhých 23 let. Neapol si však za necelé tři roky zamilovala tuto ženu, kterou připomíná jako »svatou královnu«.

Mnohem blíže po časové ose jsou nám lidské i nadpřirozené osudy druhé kandidátky oltáře. Maria Bolognesi se narodila v severoitalské provincii Rovigo 21. října 1924.

Na rozdíl od neapolské královny však Maria žila v krajní chudobě. Často se živila bramborovými šlupkami, kterými se v hospodářství pokrýval dobytčí trus. Vychodila první dvě třídy základní školy a pak vyměnila pero za motyku, aby pomáhala rodině v práci na polích. Od své babičky se učí moudrosti víry a lásce k modlitbě. Odmalička chodí každý den na mši svatou, horlivě navštěvuje katechismus a Katolickou akci. Stará se o mladší sourozence a nezadržitelně cítí touhu po modlitbě. Pán ji připravuje na to, aby jí dal účast na své vlastní Kalvárii. Ještě předtím však dopouští temné období a posedlost zlým duchem. Sotva šestnáctiletá Maria téměř dva roky není schopna modlitby, ďábelské trýznění jí nedovoluje vstoupit do kostela, nutí ji ukrývat se před knězem. V létě roku 1941 ji otec silou zadrží, aby dovolil provést exorcismus nejprve místnímu faráři a poté diecéznímu biskupovi. Přesto Satanovo působení trvá až do 1. dubna 1942, kdy nastupují mystická vidění. Ježíš při nich Marii odevzdává tři prsteny – v prvním z nich je zasazena pětice rubínů na znamení pěti Kristových ran. Pro Marii začíná fyzická účast na Ježíšově utrpení – krvavý pot a patologie nejrůznějšího druhu ji budou doprovázet po příštích čtyřicet let. Na radu svého duchovního Otce zaznamenává své mystické zážitky a popisuje více než dva tisíce stran. Tělesná bolest však nebrzdí Mariinu činnost – pracuje v Katolické akci a jako katechetka ve farnosti. Pouze smrt, která nastoupila 30. června 1980, jí nedovoluje spatřit realizaci jejího snu – vybudování domova pro nemocné.

Dodejme, že při čtvrteční audienci Svatý otec schválil rovněž další dekrety Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Dokládají hrdinské ctnosti dvou služebníků Božích, kterými jsou O. Joaquim Rosselló i Ferrá (1833-1909), zakladatel Kongregace misionářů od Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a Mariina, a sestra Maria Tereza od sv. Josefa, občanským jménem Janina Kierocinska (1885-1946), zakladatelka kongregace Sester karmelitek Dítěte Ježíše.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.1.21 Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu
22.12.20 Papež František uznal hrdinské ctnosti českého salesiána Ignáce Stuchlého
29.10.20 Nový světec a blahoslavení: italský kněz zastřelený komunisty, polská apoštolka nevidomých, oběti genocidy Arménů
30.9.20 Blíží se beatifikace italské laičky a španělských mučedníků
11.7.20 Hrdinské ctnosti patnáctiletého italského mladíka a další dekretyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti