Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

4.5.2013 

Papež František: Zůstávejme ovcemi, abychom měli Pastýře, který nás brání

Vatikán. „Buďme vždy umírněnými a pokornými, abychom přemáhali lichotky a nenávist tohoto světa“ – zdůraznil dnes papež František v homilii při dnešní eucharistii v kapli Domu sv. Marty za účasti skupiny příslušníků Švýcarské gardy. Spolu se Svatým otcem koncelebroval arcibiskup Lorenzo Baldisseri, sekretář vatikánské kongregace pro biskupy.

Pokora a mírnost jsou zbraně, kterými je třeba se bránit před nenávistí tohoto světa, zdůraznil papež v homilii na dnešní úryvek z Janova evangelia (15,18-21). Pán nám říká, abychom se nelekali, protože svět nás bude nenávidět jako nenáviděl Jeho:

Cesta křesťanů je Ježíšova cesta. Pokud chceme být Ježíšovými následovníky, není jiná cesta než ta, kterou razil On. Jedním z důsledků, který z toho plyne, je nenávist tohoto světa, nenávist vládce tohoto světa. Svět má zalíbení v tom, co je jeho. »Já jsem vás ze světa vyvolil« (Jan 15,19). Právě On nás vysvobodil ze světa, vyvolil nás. Je to čirá milost! Svou smrtí a svým vzkříšením nás vysvobodil z moci tohoto světa, z moci ďábla, z moci vládce tohoto světa. A příčinou této nenávisti je to, že jsme spaseni. Onen vládce nechce, nechce, abychom byli spaseni, nenávidí.

Proto se nenávist a pronásledování táhnou od počátků církve až do dneška. Ve světě „je tolik pronásledovaných křesťanských komunit“ – konstatoval papež s hořkostí. Více než v prvopočátcích církve existuje pronásledování v této době: dnes, nyní, v tento den a v tuto hodinu. Proč je tomu tak? - ptal se Petrův nástupce.

S vládcem tohoto světa nelze vést dialog. V tom je třeba mít jasno! Dialog je dnes nezbytný mezi námi, je nutný kvůli míru. Dialog je návyk, postoj, který musíme mít mezi sebou, abychom si naslouchali a rozuměli… na to je třeba dbát neustále. Dialog se rodí z lásky, dobrotivosti. Avšak s vládcem tohoto světa dialog vést nelze. Pouze odpovědět Božím Slovem, které nás hájí, protože tento svět nás nenávidí. A jak jednal s Ježíšem, tak bude jednat i s námi. »Ale podívej, udělej to takhle. Malinký trik.. o nic nejde, je to drobnost…« a začne nás navádět na nesprávnou cestu. Je to zbožná lež: »Udělej to, udělej, není problém« a začíná vždycky ponenáhlu. Říká »jsi dobrý, jsi dobrý, můžeš to udělat«. Je to pochlebník a lichotkami nás obměkčuje. Tak to dělá. A my uvízneme v pasti.

Pán nás žádá – pokračoval papež František – abychom zůstávali ovcemi, protože přestane-li někdo být ovcí, pak už nemá „pastýře, který jej brání, a ocitá se ve spárech těchto vlků“:

Můžete si klást otázku: »Otče, jaká zbraň existuje na obranu před těmito svody, před těmito ohňostroji, které pořádá vládce tohoto světa, před těmito lichotkami?« Zbraň je tatáž jako ta Ježíšova: Boží Slovo – nevést dialog – ale vždycky se držet Božího Slova, a potom pokora a mírnost. Vzpomeňme si na Ježíše, když dostal políček: jaká pokora a mírnost! Nechal se inzultovat! A reagoval jen skromnou a mírnou otázkou. Pamatujme na Ježíše v Jeho utrpení. Prorok praví: „jako ovce vedená na porážku“. Nekřičí. Nic. Je pokorný. Pokora a mírnost. Toto jsou zbraně, které vládce tohoto světa netoleruje, protože jeho nabídky jsou nabídkami světské moci, nabídkami marnosti, nabídkami zle nabytého bohatství - takové jsou jeho nabídky.

Dnes, pokračoval Svatý otec, „nás Ježíš přivádí k zamyšlení nad nenávistí, kterou má tento svět vůči nám, proti Ježíšovým následovníkům. Nenávidí nás, „protože nás Ježíš spasil, zachránil“. Mysleme tedy na obranné zbraně: nepřetržitě zůstávat ovcemi, protože tak budeme mít pastýře a budeme mírní a pokorní. Kéž nám Matka Boží pomáhá stávat se pokornými a mírnými na Ježíšově cestě“ – končil papež František dnešní homilii v Domě sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti