Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

29.4.2013 

Papež František: Zahanbení je ctnost

Vatikán. „Stydět se za hříchy je ctností pokorného a přípravou na přijetí Božího odpuštění,“ zdůraznil dnes papež František v homilii při slavení dnešní eucharistie v kapli Domu sv. Marty za účasti zaměstnanců Správy majetku apoštolského stolce a několika řeholnic. Se Svatým otcem koncelebrovali kardinál Domenico Calcagno, předseda zmíněné instituce a arcibiskup Francesco Gioa, předseda vatikánského úřadu Peregrinatio ad Petri Sedem.
Papež František ve své homilii komentoval první list svatého Jana, kde stojí, že „Bůh je světlo a tma v něm vůbec není,“ (1 Jan 1,5) a přitom podotkl, že naproti tomu „my všichni máme ve svých životech temná místa“, chvíle, kdy „je všechno, také v našem svědomí, tmou. Neznamená to však – dodal – že kráčíme v temnotě“:

Kráčet v temnotách znamená být spokojen se sebou samým; být přesvědčen, že nepotřebuji spásu. Toto jsou temnoty! Jde-li někdo po této cestě, jež je vlastní temnotám, není snadné se vrátit zpět. Patrně proto svatý Jan, aby přivedl k zamyšlení, pokračuje: »Řekneme-li, že hřích nemáme, klameme sami sebe a není v nás pravda« (1 Jan 1,8). Hleďme na své hříchy, všichni jsme hříšníky, všichni… Toto je východisko. Pokud však své hříchy vyznáme, »On věrně plní, co slíbil, odpustí nám hříchy a očistí nás od všeho špatného«(1 Jan 1,9) . Takto se nám prezentuje Pán, který je tolik dobrý, tak věrný a tak spravedlivý, že nám odpouští.

„Když Pán odpouští, zjednává spravedlnost“ – pokračoval papež – předně Sobě samému, „protože On přišel, aby nás spasil a odpustil nám“, přijal nás s otcovským jemnocitem jako děti: „Pán je milostivý k těm, kdo se ho bojí a kteří k Němu přicházejí. Vždycky nám rozumí a chce nás obdarovat oním pokojem, který dává jenom On. Toto se děje ve svátosti smíření – pokračoval Svatý otec – i když si někdy připadáme, že jít ke zpovědi, je jako jít do čistírny, abychom odstranili špínu ze svého oděvu“:

Avšak Ježíš ve zpovědnici není čistírna. Jde o setkání s Ježíšem, který nás očekává. Čeká nás takoví, jací jsme. My se však stydíme říci pravdu: Udělal jsem toto, myslel jsem na tamto. Zahanbení je však opravdová křesťanská ctnost.. a také lidská. Nevím, zda se to italsky tak řekne, ale u nás se říká o těch, kteří se nedovedou stydět, že jsou »sin vergüenza« tedy nestoudní, protože se neumějí stydět. Zahanbení je ctností pokorného, tedy takových mužů či žen, kteří jsou pokorní.

Je zapotřebí mít důvěru – pokračoval papež – protože hřešíme-li, máme u Otce přímluvce „Ježíše Krista, spravedlivého“. A On je nám oporou před Otcem“ a hájí nás před našimi slabostmi. Je však nezbytné se postavit před Pána „se svojí pravdou hříšníka“, „s důvěrou a taky radostí, bez přetvářky… Nikdy se nesmíme před Bohem přetvařovat!“. Zahanbení je ctnost: jakési „blažené zahanbení“. To je ctnost, kterou od nás Ježíš žádá: pokoru a mírnost.“

Pokora a mírnost tvoří jakýsi rámec křesťanského života. Křesťan si vždycky počíná takto, tedy pokorně a mírně. A Ježíš nás očekává, aby nám odpustil. Můžeme se Jej zeptat: jít ke zpovědi tedy neznamená jít na mučidla? Ne. Znamená to chválit Boha, protože mne – hříšníka - spasil On. A když se zítra dopustím téhož? Jdi příště, a potom zas a zas a zas… On nás vždycky očekává. Taková je Pánova něha, pokora, mírnost..

Tato důvěra nám „dá rozlet“. „Pán nám dává tuto milost, tuto odvahu jít vždycky za Ním s pravdou, protože pravda je světlo, a nikoli s temnotou polopravd nebo lží. Kéž nám Bůh udělí tuto milost. Ať se tak stane. – končil Svatý otec homilii při dnešní ranní eucharistii v Domě sv. Marty.

Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti