Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   15. 1. 2025

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

7.4.2013 

Trpělivost Boží v nás budí odvahu prosit Jej o odpuštění

Homilie papeže Františka při eucharistii v lateránské bazilice

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,

poprvé s radostí slavím eucharistii v této, lateránské bazilice, která je katedrálou římského biskupa. Všechny vás co nejsrdečněji zdravím: kardinála vikáře, pomocné biskupy, diecézní kněžstvo, jáhny, řeholnice a řeholníky a všechny věřící laiky. Kráčíme společně ve světle Vzkříšeného Pána.

1. Slavíme dnes druhou neděli velikonoční, označovanou také jako neděli „Božího milosrdenství“. Jak nádherná je v našem životě tato skutečnost víry: milosrdenství Boha! Láska tak obrovská, tak hluboká láska Boha vůči nám, láska, která nepřestává, stále drží naši ruku, je nám oporou, pozvedá nás a vede.

2. V dnešním evangeliu se apoštolu Tomášovi dostává zkušenosti Božího milosrdenství, které má konkrétní tvář, tvář Ježíše, Zmrtvýchvstalého Ježíše. Tomáš nedůvěřuje tomu, co mu říkají apoštolové: „Viděli jsme Pána“; nestačí mu příslib Ježíše, který oznámil, že třetího dne vstane z mrtvých. Chce uvidět, chce vložit svoji ruku do ran po hřebech a v bok. Jak reaguje Ježíš? Trpělivostí: Ježíš neopouští tvrdohlavého Tomáše v jeho nevěře; dává mu týden času, nezavírá mu dveře, čeká. A Tomáš uznává svůj nedostatek, malou víru. „Můj Pán a můj Bůh“ – tímto jednoduchým zvoláním plným víry odpovídá na Ježíšovu trpělivost. Nechává se prostoupit božským milosrdenstvím, které vidí před sebou, v ranách na rukou i nohou a v otevřeném boku; opět nachází důvěru: je novým člověkem, nikoli již nevěřícím, ale věřícím.

A připomeňme si také Petra, který třikrát zapře Ježíše právě tehdy, kdy mu měl být nejvíce nablízku; a když klesá na dno setkává se s Ježíšovým pohledem, který mu trpělivě a beze slov říká: „Petře, neměj strach ze své slabosti, důvěřuj mi“ a Petr pochopí, pocítí laskavý Ježíšův pohled a rozpláče se. Jak krásný je tento Ježíšův pohled – jaká něha! Bratři a sestry, nikdy neztrácejme důvěru v trpělivé milosrdenství Boží!

Pomysleme na dva učedníky z Emauz, kráčející se smutkem v tváři a bez naděje. Ježíš je však neopouští: jde spolu s nimi a nejenom to! Trpělivě jim vysvětluje Písma, která se vztahují k Němu a zůstává s nimi, aby společně usedli k jídlu. Tak si počíná Bůh: není netrpělivý jako my, kteří často chceme všechno a hned i ve vztahu k lidem. Bůh je vůči nám trpělivý, protože nás má rád, a kdo má rád, chápe, doufá, důvěřuje, neopouští, nepálí mosty, dovede odpustit. Pamatujme na to ve svém křesťanském životě: Bůh nás vždycky očekává, i když se vzdálíme! On však není nikdy daleko a vrátíme-li se k Němu, je připraven nás obejmout.

Vždycky na mne učiní velký dojem, když opětovně čtu podobenství o milosrdném Otci, dotýká se mne, protože mi vždycky dodá velkou naději. Pomysleme na onoho mladšího syna, který žil doma u Otce. Byl milován a přece si vyžádal svůj podíl dědictví, odešel pryč, vše utratil, klesá stále níž a vzdaluje se Otci; a když klesne na dno, začne se mu stýskat po teplu otcovského domu a vrátí se. A Otec? Zapomněl na syna? Ne, nikdy. Vyhlíží jej zdálky, čeká každý den, každou chvíli. Stále nosí svého syna v srdci, přestože jej opustil a promrhal všechen majetek, to znamená svoji svobodu. Otec na něho nepřestal ani na okamžik myslet s trpělivostí a láskou a jakmile jej v dálce spatří, běží mu vstříc a něžně ho objímá, Boží něhou, beze slova výčitky: vrátil se! Bůh nás stále očekává, neochabuje. Ježíš nám ukazuje trpělivé Boží milosrdenství, abychom vždycky nalezli důvěru a naději! Německý teolog Romano Guardini říkal, že Bůh odpovídá na naši slabost svojí trpělivostí a to je důvod naší důvěry, naší naděje (srov. Glabenserkenntnis, Wurzburg 1949, str. 28).

3. Chtěl bych zdůraznit jeden další prvek: trpělivost Boží se v nás musí setkat s odvahou vrátit se k Němu, ať už v našem životě došlo k jakémukoliv pochybení, jakémukoliv hříchu. Ježíš vybízí Tomáše, aby vložil ruku do Jeho ran v rukou a nohou a do otevřeného boku. Také my se můžeme dotknout Ježíšových ran, můžeme se Jej skutečně dotknout. Dochází k tomu pokaždé, když s vírou přijímáme svátosti. Svatý Bernard v jedné krásné homilii říká: „Skrze Ježíšovy rány mohu pít med ze skály a olej z křemene skal (srov. Dt 32,13), tedy chutnat a zakoušet, jak dobrý je Pán“ (O Písni písní, 61,4). Právě Ježíšovy rány nám skýtají bezpečí. Tam se vyjevuje nezměrná láska Jeho srdce. Tomáš to pochopil. Svatý Bernard se ptá: na co mohu spoléhat? Na svoje zásluhy? Avšak, „mojí zásluhou je milosrdenství Boží. Zajisté nebudu mít nouzi o zásluhy, dokud On bude bohatý milosrdenstvím. Bude-li hojné Jeho milosrdenství, budu také já oplývat zásluhami“ (ivi, 5). Důležitá je odvaha svěřit se Ježíšovu milosrdenství, důvěřovat v Jeho trpělivost a vždycky se utíkat do ran Jeho lásky. Svatý Bernard dokonce tvrdí: „Co však říci, hryže-li mne svědomí pro mnohé hříchy? »Kde se rozmnožil hřích, tam se v míře ještě daleko štědřejší ukázala milost« (Řím 5,20)“ (ibid.). Možná si někdo řekne: můj hřích je tak velký, vzdálil jsem se Bohu jako onen mladší syn z podobenství, moje nevěřícnost je jako ta Tomášova, nemám odvahu vrátit se, myslet na to, že Bůh mne může přijmout a dokonce na mne čeká. Bůh však čeká právě na tebe, chce od tebe pouze odvahu vydat se k Němu. Kolikrát jen jsem při své pastorační službě slyšel opakovat: „Otče, mám moc hříchů“ a vždycky jsem vybízel: „Neměj strach, jdi k Němu, čeká na tebe, On všechno zařídí“. Kolik jen světských nabídek slyšíme kolem sebe. Nechme se však uchvátit Boží nabídkou, kterou je pohlazení Jeho lásky. U Boha nejsme čísla, jsme důležití, ba dokonce jsme pro Něho těmi nejdůležitějšími, které má. I když jsme hříšníky, jsme těmi, kdo Mu nejvíce leží na srdci.

Adam po hříchu zakouší hanbu, pociťuje nahotu, zakouší tíži toho, co učinil; a přece jej Bůh neopouští. Začíná-li hříchem vyhnanství, pak je tu i příslib návratu, možnost vrátit se k Němu. Bůh se ihned ptá: „Adame, kde jsi?“, hledá jej. Ježíš se stal pro nás nahým, vzal na sebe Adamovu hanbu, nahotu jeho hříchu, aby nás obmyl z našeho hříchu: Jeho ranami jsme uzdraveni. Vzpomeňme si na slova svatého Pavla: čím se budu chlubit, ne-li svými slabostmi, svým nedostatkem? Právě v zakoušení svého hříchu, při pohledu na svůj hřích mohu spatřit a potkat Boží milosrdenství, Jeho lásku a jít za Ním, aby mi odpustil.

Ve svém osobním životě jsem mnohokrát potkal milosrdnou tvář Boha, Jeho trpělivost, viděl jsem také v mnoha lidech odvahu vstoupit do Ježíšových ran, aby Mu řekli: »Pane, jsem zde, přijmi moji ubohost, skryj ve svých ranách můj hřích, obmytý Tvojí krví.« A vždycky jsem viděl, že to Bůh učinil: přijal, utěšil, obmyl a miloval.

Drazí bratři a sestry, nechme se prostoupit Božím milosrdenstvím; svěřme se Jeho trpělivosti, která nám stále dává čas; mějme odvahu vrátit se do Jeho domu, přebývat v ranách Jeho lásky, nechat se od Něho milovat a setkávat se s Jeho milosrdenstvím ve svátostech. Zakusíme Jeho něhu, zakusíme Jeho objetí a také my budeme více schopni milosrdenství, trpělivosti, odpuštění a lásky.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zad



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2025 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 25
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti