Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.3.2013 

Statisíce Francouzů opět bránily práva manželství, rodiny a dětí

Paříž. Centrum francouzského hlavního města včera opět zaplnily statisíce lidí, aby demonstrovaly proti právní redefinici manželství, která je hlavním volebním příslibem prezidenta Françoise Hollanda. Nechceme zákon ministryně Taubiraové, chceme práci – obdobné slogany definovaly hlavní současné problémy Francouzů, které sdílejí rovněž homosexuální komunity. Mnozí příslušníci této menšiny totiž pochodovali v řadách manifestantů také. Stejně jako představitelé dalších minorit a nejnižších vrstev francouzské společnosti – muslimů, protestantů, frankofonních Afričanů, obyvatel periferií (Banlieus de France).

Policie vícekrát nasadila slzný plyn, aby zabránila vstupu manifestantů na luxusní třídu Chapms-Elysées. Jak sdělilo pařížské policejní ředitelství, bylo zasaženo asi sto mladých lidí, nikdo nebyl zraněn. Podle policejních údajů protestovalo proti tzv. „manželství pro všechny“ 340 tisíc lidí. Pořadatelé „manifestace pro všechny“ naproti tomu mluví o 1 400 000 ( milionu čtyř stech tisících) účastníků. Symbolická postava již třetího letošního pochodu, francouzská humoristka vystupující pod pseudonymem Frigide Bardot, podle korespondenta italského deníku La Stampa kritizovala tuto válku čísel. Jedná se tu o zřejmý záměr – zamlčet pravdu o skutečném počtu protestujících, uvedla.

Také tentokrát se manifestace vyhýbala homofobním tónům a vyjadřovala zejména odpor proti tak zvané bezvýhradné adopci (adoption plenière) dětí homosexuálními páry. Zákon by tímto způsobem znemožnil jakýkoliv vztah adoptovaného dítěte ke svým biologickým rodičům. Biologická matka by tak například pozbyla všech práv vůči svému potomku, adoptovaném dvěma muži. Nad těmito aspekty se pozastavuje i otevřený dopis 170 právníků, adresovaný francouzskému senátu, který tvrdí: Dítě adoptované dvěma muži nebo dvěma ženami bude možná žít se dvěma vychovateli či vychovatelkami, avšak nikoliv s rodiči. Takzvaní „rodiče“ mu nikdy nebudou schopni vysvětlil jeho původ, a to ani symbolicky. Poprvé tak dítě přijde o rodiče v důsledku životní situace, podruhé mu je odepře zákon, píší znalci práva.

O průběhu včerejší manifestace hovořila pro naši rozhlasovou stanici jedna z organizátorek, paní France de Lantivy:

Demonstrace vyšla od Velkého oblouku v městské čtvrti La Défence a pokračovala k Vítěznému oblouku na Elysejských polích. Město bylo zcela zaplněné lidmi – bylo nás tolik, že jsme ani nemohli chodit, ale jenom stát a poslouchat řečníky. Byli mezi nimi právníci, ale také třeba adoptovaní lidé. Všichni z různých pohledů poukazovali na negativní důsledky tzv. manželství pro všechny. Bylo to jako obrovská konference pod širým nebem. Návrh zákona rozhodně odsoudilo víc jak milion lidí.

Záměr zavést manželství pro osoby stejného pohlaví vede ke zmatení pojmů, pokračuje paní de Lantivy. Nepřihlíží se k rozdílnostem mezi mužem a ženou a zároveň k jejich schopnosti se doplňovat. Francouzským parlamentem Hollandův zákon prošel minulý měsíc s jasnou převahou hlasů ( 329 ku 229, 10 poslanců se zdrželo hlasování ).

Samozřejmě stále doufáme, že prezident Holland svůj legislativní projekt ještě vezme zpět. Víc než milion lidí se přece nesejde jen tak bezdůvodně. Návrh zákona zatím prošel Národním shromážděním, ale ještě ho musí posoudit senát. Senátoři jsou nyní vystaveni vůli francouzského národa, který opakovaně vyšel do ulic a stále silněji se formuje. Také při včerejší manifestaci jsem viděla lidi všech možných vyznání, původu i věku – bylo to široké spektrum francouzské společnosti, které přijelo demonstrovat do Paříže.

Převážně levicová horní komora francouzského parlamentu bude o „manželství pro všechny“ jednat od 4. dubna. Vláda doufá, že do léta bude celý legislativní proces ukončen. Odpůrci kontroverzního zákona naproti tomu požadují vypsání celostátního referenda. Usilují rovněž o to, aby je přijal francouzský prezident, a slibují v brzké době novou, již čtvrtou manifestaci.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Deklarace proti antisemitismu ve Francii
16.1.21 Modlitba, půst a informační kampaň na obranu života
7.12.20 Steffens: Nevinnost zahrnuje odmítání zla, nikoli naivitu
30.11.20 Nejvyšší administrativní soud dal za pravdu francouzským biskupům
17.11.20 Vytěsnili jsme tělesné umírání i věčný život, říká pařížský arcibiskupHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti