Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.3.2013 

Začalo konkláve

Vatikán. Kardinálové volitelé se sešli dnes odpoledne v 16.15 v Paolínské kapli Apoštolského paláce. Podle normy, stanovené dokumentem Ordo Rituum Conclavis je zde přijal nejstarší a hierarchicky nejdůležitější volitel – v současné době kard. Giovanni Battista Re. Kéž Pán řídí naše kroky po cestě pravdy, zaznělo v krátké modlitbě, po níž italský kardinál přítomné vyzval k utvoření procesí. Ve vstupním průvodu do konkláve voliče doprovázejí další duchovní a zpěváci papežského sboru, kteří byli od čtyř hodin shromážděni v Královském sále Apoštolského paláce. Průběh procesí přibližuje vatikánský tiskový mluvčí O. Federico Lombardi: „ Procesí prochází Královským sálem a stáčí se doleva ke vstupu do Sixtinské kaple v tomto pořadí: zahajuje jej ministrant nesoucí kříž, následuje papežský sbor, ceremonáři, sekretář konkláve,někteří další duchovní římské kurie a kard. Grech, který povede meditaci. Poté všichni kardinálové v opačném pořadí, než je řazení stupňů kardinálského sboru – nejprve tedy kardinálové jáhenského stupně počínaje kard. Versaldim a Harveyem, poté kardinálové volitelé kněžského stupně a nakonec biskupského stupně. Průvod uzavírá kard. Re, který je nejstarším mezi kardinály biskupského stupně, spolu s papežským ceremoniářem, mons. Marinim. Procesí doprovází zpěv litanií ke všem svatým a dalších invokací. V jeho závěru pak zní Veni Creator Spiritus, hymnus vzývající Ducha svatého.

Při litaniích jsou vzýváni někteří světci, kteří se běžně nezmiňují, v tomto okamžiku však připomínají univerzalitu církve. Kromě patriarchů a proroků jsou o přímluvu žádáni národní světci – sv. Maroun za Libanon, etiopský arcibiskup sv. Frumentius, patronka Gruzie sv. Nina, apoštol Arménie sv. Řehoř Iluminátor, patron Irska sv. Patrik, dále kanadští, ugandští, korejští a australští mučedníci a někteří papeži, mezi nimi i sv. Pius X.

Procesí vejde do Sixtinské kaple, kardinálové volitelé si sednou na svá místa a následuje přísaha. Hlavní celebrant – kard. Re – pronese její znění v latině. Poté jednotliví kardinálové podle přednostního pořadí přistupují k pultíku s evangeliem, který je umístěn uprostřed kaple. Pokládají ruku na otevřené evangelium, vyslovují své jméno a příjmení a souhlas s pronesenou formulí přísahy. Během přísahy mohou být v přední části Sixtinské kaple přítomny i další osoby kromě volitelů – např. substitut státního sekretariátu arcibiskup Angelo Becciu nebo prefekt Papežského domu Mons. Georg Gänswein. Když však papežský ceremonář vysloví klasickou formuli “Extra omnes”, všichni odcházejí. Zůstává kardinál Grech, který není volič, ale povede meditaci, doprovázený ceremoniářem Mons. Marinim.

Meditace pozvaného teologa se týká vážnosti úlohy, která kardinály volitele očekává. Také kard. Grech a papežský ceremonář po pronesení meditace Sixtinskou kapli opouštějí. Všechny přístupové vchody do kaple se uzavírají a jsou střeženy. Kardinálové volitelé usoudí, zda je možno přejít k volbě, a prosí o pomoc Pannu Marii modlitbou “Pod ochranu tvou”.

Toto případné první kolo volby jen stěží vede ke kladnému výsledku. Můžeme proto očekávat černý kouř, který se při minulém konkláve objevil až kolem osmé hodiny večer. Na závěr se Otcové kardinálové modlí nešpory a vracejí se do Domu sv. Marty.

přiblížil včera vatikánský tiskový mluvčí první den volby papeže.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
17.8.13 Meditace pronesená na začátku letošního konkláve
13.3.13 Bílý dým: Habemus Papam
13.3.13 Účastník konkláve, kard. Lehmann, o svých pocitech během volby
13.3.13 Dnešní tisková konference O. Lombardiho
12.3.13 Missa pro eligendo PontificeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti