Vatikán.
Dnes ve 13 hodin byla pro veřejnost až od odvolání uzavřena Sixtinská kaple. Návštěvníci Vatikánských muzeí nebudou mít přístup také do sbírek moderního náboženského umění a do apartmá papeže Alexandra VI. Borgii. Prohlídky Vatikánských zahrad s průvodcem již byly zastaveny v pondělí 25. února.
Sixtinská kaple se stává němým svědkem volby nového papež po dvacáté páté, ačkoliv úředně se stala místem konkláve teprve roku 1996 podpisem apoštolské konstituce Universi Dominici Gregis Jana Pavla II. V příštích dnech štáb čtyřiceti zaměstnanců Svatého stolce upraví za využití dobových fotografií a záznamů prostory kaple natolik, aby se staly až do nejmenšího detailu věrnou fotokopií tisícileté tradice. V kapli bude rozmístěno 115 židlí z třešňového dřeva, označených jménem každého kardinála volitele, a dvanáct stolů z neopracovaného dřeva, pokrytých béžovým plátnem a vínovým saténem. Před oltář bude postaven stůl s volebními urnami a vedle něj pultík s evangeliem, kterého se kardinálové dotýkají při přísaze. Volební schránky z pozlaceného bronzu byly vyrobeny za pontifikátu Jana Pavla II.
„Do největší z nich se vkládají hlasy při hlasování, druhá urna slouží k uložení hlasovacích lístků po sečtení hlasů. Třetí uzamykatelná schránka je určena k hlasování nemocných kardinálů, kteří neopustí dům sv. Marty a za nimiž s urnou dojdou tzv. kardinálové zdravotníci (infirmarii). Hlasovací schránky jsou dílem italského výtvarníka a sochaře Cecca Bonanotteho,“
uvedl tiskový mluvčí Svatého stolce. Kardinálové nebudou chodit po podlaze Sixtinské kaple, nýbrž po dřevěné ploše, vyvýšené asi půl metru od země do úrovně druhého stupínku před oltářem a pokryté smetanovým plátnem. Od konkláve v roce 1939 se do kaple umisťují slavná litinová kamna, ve kterých se spalují hlasovací lístky. V případě úspěšné volby se do ohně přidává vlhká sláma k dosažení bílé barvy kouře. Při posledním konkláve v roce 2005 bylo poprvé použito přídatné zařízení na kouřové patrony, umocňující viditelnost kouře.
(jag)