Moskva.
Maronitský patriarcha Bechara Rai se včera vrátil ze třídenní návštěvy (27.2.-1.3.) v Moskvě, kde se setkal s ruským pravoslavným patriarchou Moskvy a celé Rusi, Kirillem. Hovořili spolu o svízelné situaci křesťanů na Blízkém východě a o situaci v Sýrii. Tuto návštěvu, která je z hlediska ekumenických vztahů, historickou událostí nemalého významu, přiblížil vatikánskému rozhlasu v kontextu aktuálního dění na Blízkém východě patriarcha
Bechara Rai:
„Mluvili jsme o smyslu přítomnosti křesťanů na Blízkém východě a o tom, že křesťané v tomto regionu žijí od Ježíšových dob, tedy už 600 let před islámem. Křesťané zde proto nejsou cizinci, nýbrž vtiskli podobu místní kultuře, sociální, politické i ekonomické dimenzi zdejšího života, a je to patrné i v muslimském prostředí. Rozvoj tohoto regionu je zásluhou právě křesťanské přítomnosti. Nejprve je třeba říci, že křesťané jsou občané, kteří zde mají tatáž práva. Ze své zkušenosti soužití s muslimy, tak seznamujeme Západ s realitou islámu a muslimové zase umožňují poznat dalším muslimským zemím realitu křesťanství.Proto je křesťansko-muslimské soužití pro svět nezbytné.
Nežijeme tady konflikt střetu civilizací. Jsou zde sice politické, ekonomické problémy, avšak neexistuje zde konflikt mezi kulturami, ba dokonce lze říci, že zde žijeme jako dvě komplementární složky společnosti. Bohužel, existuje určitá politika, která zasévá radikalismus, fundamentalismus. Státy Východu a Západu podporují skupiny integralistů a radikálů zbraněmi, penězi i politicky. A to vytváří na Blízkém východě problémy. Chceme proto s důrazem říci světu, že islám a ve své většině umírněný, není fundamentalistický, ani integralistický. Blízký východ potřebuje mír, aby muslimové a křesťané mohli svým soužitím nadále svědčit a dávat světu své poselství. Nechceme nic jiného než mír, abychom mohli pokračovat v hlásání toho, že křesťané a muslimové žijí v pokoji, v zemi, kde došlo k Ježíšově vtělení a odkud vyšlo evangelium.“
Říká maronitský patriarcha, kardinál Bechara Rai po své návštěvě u moskevského patriarchy Kirilla.
(mig)