Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

9.2.2013 

Suverénní řád maltézských rytířů oslavil 900 let

Vatikán. „Nikdy se nezříkejte svých původních ideálů, zvláště duchovního života,“ zdůraznil Benedikt XVI. v promluvě ke členům Suverénního řádu maltézských rytířů, s nimiž se dnes setkal ve vatikánské bazilice u příležitosti jejich 900. výročí oficiálního uznání jejich institutu papežem Pascalem II. v bule Pie postulatio voluntatis vydané 15. února 1113. Setkání přibližně 4 tisíc členů řádu s papežem předcházela mše svatá, kterou slavil v bazilice svatého Petra státní sekretář Apoštolského stolce, kardinál Tarcisio Bertone.

Benedikt XVI. ve své promluvě zdůraznil originálnost Maltézského řádu, jehož „cenná činnost“ není „pouhou filantropií, nýbrž účinným výrazem a svědectvím živé evangelní lásky“.

V tomto smyslu se váš řád vzhledem k ostatním institucím, které se v mezinárodním měřítku zasazují za pomoc nemocným, solidaritu a promoci lidskosti, liší svojí křesťanskou inspirací, která má neustále orientovat sociální nasazení jeho členů.

Papež dále vybídnul členy řádu, aby „uchovávali a pěstovali“ tento „určující charakter“, jednali s „novým apoštolským zápalem“ a vždycky v „hlubokém souladu s magisterem církve“. Proto se také ve službě chudým a nemocným nikdy nesmí „zříkat původních ideálů, zvláště intenzivního duchovního života jednolitých členů“. V tomto upozornil dále, „musíte nadále pozorně pečovat o zcela specifické řeholní zasvěcení, které tvoří jádro vašeho řádu“.

Aby bylo možné prokazovat lásku bratřím, je nezbytné ji čerpat z výhně božské lásky modlitbou, ustavičným nasloucháním Božího Slova a životem soustředěným na eucharistii. Váš každodenní život musí být proniknut Ježíšovou přítomností. Jste povoláni předkládat Mu utrpení nemocných, samotu starých a obtíže nemohoucích.

Benedikt XVI. v závěru zmínil, že základní ideály řádu dobře vystihuje jeho motto: Tuitio fidei et Obsequium pauperum, tedy „Bránit víru a sloužit chudým“:

Tato slova dobře shrnují charisma vašeho řádu, který jako subjekt mezinárodního práva, neusiluje o vykonávání moci a vlivu světské povahy, nýbrž chce v plné svobodě uskutečňovat svoje poslání k integrálnímu dobru člověka, ducha i těla, s pohledem upřeným jak na jednotlivce, tak na komunity, zvláště na ty, kterým je nejvíce zapotřebí naděje a lásky.

Svatý otec povzbudil členy Svrchovaného řádu maltézských rytířů, aby „působili ve společnosti a ve světě způsoby, které mistrovsky ukazuje evangelium: vírou a láskou oživující naději“.

Během mše svaté, která předcházela audienci u papeže, se státní sekretář Svatého stolce, kardinál Tarcisio Bertone, ve své homilii věnoval dlouhé historii tohoto řádu a prohlásil, že by „nedostál svému povolání, pokud by šíření katolické víry již nebylo jeho první povinností“ a dodal, že „víra je duší jeho charity“. V závěru své homilie kardinál Bertone poukázal na to, že „milovat církev a bránit ji před jejími zjevnými či skrytými nepřáteli je povinností každého křesťana tím spíše, je-li členem řeholního řádu.“

Suverénní řád maltézských rytířů působí ve 120 zemích, má 13 500 členů, 80 tisíc dobrovolníků a více než 25 tisíc lékařů a zdravotníků. Řád má svou vlastní autonomii, je nezávislý na Svatém stolci a má také vlastní diplomatický sbor akreditovaných velvyslanců mnoha států světa, včetně České republiky.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.11.20 Místodržícím velmistra Maltézského řádu se stal Marco Luzzago, příbuzný papeže Pavla VI.
30.4.20 Muž kultury a víry, oddaný chudým, připomenul papež zesnulého maltézského velmistra
11.1.20 Velmistr řádu maltézských rytířů: Humanitární diplomacie nástrojem k řešení letitých konfliktů
4.5.18 Papež potvrdil substituta státního sekretariátu jako svého delegáta pro maltézský řád
2.5.18 Maltézští rytíři zvolili nového velmistraHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti