Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.1.2013 

Benedikt XVI.: Církev nesmí zavírat oči před antropologickými ideologiemi

Vatikán. Milosrdenství, nová etika a křesťanská antropologie. Nad tímto tématem se zamýšlejí účastníci letošního plenárního zasedání Papežské rady Cor Unum, které dnes přijal Benedikt XVI. Toto tematické spojení zrcadlí provázanost lásky a pravdy, či – chceme-li – lásky a víry, upozornil Svatý otec a pokračoval: Křesťanský étos totiž získává svůj smysl ve víře jako „setkání „ s Kristovou láskou, která otevírá před životem nový obzor a dává mu rozhodující zaměření.

Z tohoto dynamického vztahu mezi vírou a láskou bych chtěl vyjít při úvaze nad bodem, který bych nazval prorockým rozměrem, jejž víra vštěpuje lásce. Evangelium přijímané s vírou vtiskuje lásce její typicky křesťanskou formu a utváří principy jejího rozlišování. Křesťan – a zejména ten, který pracuje v charitativních organizacích – se musí řídit principy víry. Skrze víru dospíváme k „Božímu pohledu“ a nalézáme plán, který s námi Bůh má. Nový pohled na svět a na člověka, který získáváme vírou, je správným měřítkem při hodnocení projevů lásky také v současné době.

Pokud člověk v dějinách nehledal plán, připravený Bohem, stal se obětí civilizačních pokušení, která ho nakonec zotročila. V posledních staletích se ideologie, velebící národ, rasu, či sociální třídu, projevily jako skutečné modloslužebnictví. Totéž můžeme říci o nespoutaném kapitalismu s jeho kultem zisku, jehož důsledkem jsou krize, nerovnost a chudoba. Dnešní člověk stále více sdílí všeobecné vnímání nezcizitelné důstojnosti každé lidské bytosti, vzájemné závislosti a zodpovědnosti. Takovýto postoj prospívá skutečné civilizaci – civilizaci lásky, zdůraznil Benedikt XVI.

Na druhé straně také v naší době naneštěstí existují stíny, které zatemňují Boží plán. Míním tím zejména tragickou antropologickou redukci, která znovu přivádí na scénu starý materialistický hedonismus, ke kterému však připojuje nové „technologické prométheovství“. Ze spojení materialistického pojetí člověka a překotného technologického rozvoje povstává ze své podstaty ateistická antropologie. Jejím předpokladem je zredukovat člověka na souhrn autonomních funkcí, mysl zjednodušit na mozek a lidské dějiny omezit na jedincovu dráhu seberealizace. To vše bez ohledu na Boha, vlastní duchovní rozměr a nadpozemský horizont. Z pohledu člověka, zbaveného své duše a tím i osobního vztahu se Stvořitelem, se to, co je technicky možné, stává rovněž morálně přípustné. Jakýkoliv vědecký pokus je přijatelný, každá demografická politika povolena, veškerá manipulace oprávněna. Nejzákeřnější léčkou tohoto myšlenkového proudu je nepochybně jeho absolutizace člověka. Člověk chce být ab-solutus, tedy vyvázaný z jakéhokoliv svazku a každého přirozeného řádu. Vznáší nárok své nezávislosti a domnívá se, že jeho štěstí spočívá výlučně v sebepotvrzení. Člověk popírá svou přirozenost. Existuje pouze jako abstraktum, které si pak pro sebe nezávisle volí něco na způsob přirozenosti. Jde o rozhodné odmítnutí stvořenosti člověka a jeho synovství. Jeho důsledkem je dramatická osamělost.

Víra a zdravé křesťanské rozlišování nás vyzývají, abychom věnovali pozornost této etické problematice, poukázal dále Benedikt XVI. Spolupráce s mezinárodními organizacemi na poli lidského rozvoje je správná, avšak nesmí vést k tomu, že budeme nad vážností těchto ideologií zavírat oči, připomněl papež. Povinností pastýřů církve, která je „sloupem a pevnou oporou pravdy“ (1 Tim 3,15), je varovat před těmito odchylkami jak katolické věřící, tak každého člověka dobré vůle a přímého rozumu.

Tyto odchylky jsou totiž pro člověka negativní, jakkoliv se odívají do převleku dobrých úmyslů jménem domnělého pokroku, či domnělých práv nebo údajného humanismu. Jak se má křesťan stavět vůči této antropologické redukci? (...) Zajisté svou kritickou bdělostí. Rovněž tím, že bude odmítat financování či spolupráci, které by přímo nebo nepřímo podporovaly činy a projekty v rozporu s křesťanskou antropologií. Také však svým kladným příspěvkem - církev se vždy zasazovala o podporu člověka podle Božího plánu – v jeho celistvé důstojnosti a v úctě k jeho dvojí dimenzi, vertikální a horizontální. Rovněž činnost církevních institucí tedy směřuje tímto směrem. (...) Lidská bytost není izolovaným jedincem nebo anonymním prvkem kolektivu, nýbrž jedinečnou a neopakovatelnou osobou, niterně usměrňovanou vztahovostí a socializací. Církev proto zdůrazňuje svůj zásadní souhlas s důstojností a krásou manželství, které je výrazem věrného a plodného spojení muže a ženy. Nesouhlas s filosofiemi typu gender odůvodňuje církev skutečností, že reciprocita muže a ženy je vyjádřením krásy přirozenosti, zamýšlené Stvořitelem,

uzavřel Benedikt XVI. svou promluvu při dnešní audienci pro Papežskou radu Cor Unum.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.12.16 Papežova charitativní pomoc pro více než dva miliony potřebných
10.5.16 Sbírka z vatikánského pavilonu na Expo ve prospěch uprchlíků v Jordánsku
26.2.16 Papež: Konkrétní blíženská láska umožňuje pocítit Boží lásku
13.1.16 Papež si přeje den duchovních cvičení v charitních domech
17.9.15 Petrův nástupce: Na agresi a pronásledování církev odpovídá svědectvímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti