Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.1.2013 

Benedikt XVI. k církvi v Kambodži

Vatikán/Phnom Penh. Benedikt XVI. oslovil ve videoposelství církev v Kambodži u příležitosti kongresu na téma „Druhý vatikánský koncil a církev“ pořádaného v hlavním městě u příležitosti Roku víry. Na kongresu bylo také zveřejněno khmerské vydání Katechismu katolické církve a koncilních dokumentů. Papežovo videoposelství bylo načasováno na den 34. výročí svržení Pol Potova krvavého komunistického režimu, který v roce 1975 zdecimoval kambodžský národ, nemluvě o tamějším církevním společenství, které prakticky vyhladil. Slova Benedikta XVI. byla promítnuta právě v místech, na kterých stávala phnompenská katedrála, zničená v roce 1975, a kde zanedlouho vyroste nová.

V tomto Roce víry, vás vybízím, abyste upřeli zrak k Ježíši Kristu, který je počátkem i cílem naší víry, a potvrdili, že On je dobrou zvěstí pro dnešní svět. V Něm nacházejí svůj plný lesk příklady víry, kterými se vyznačují naše dějiny. Také připomínkou obtížné doby, kdy vaše země upadla do temnot, bych rád poukázal na to, že víra, odvaha a vytrvalost vašich pastýřů a vašich křesťanských bratří a sester, z nichž mnozí byli zabiti, jsou vznešeným svědectvím pravdy evangelia. Toto svědectví je nedocenitelnou duchovní silou opětovně budující společenství církve ve vaší zemi. Početní katechumeni a neofyti dokazují váš dynamismus a jsou blahodárným znamením toho, že ve vás působí a je přítomen Bůh.

Benedikt XVI. dále povzbudil věřící slovy apoštola Pavla, aby setrvali v jednotě smýšlení spojení poutem pokoje (Ef 4,3):

Mějte jistotu v modlitbách svých bratří a sester, jejichž krev byla prolita na rýžových polích! Buďte kvasem společnosti, dosvědčujte lásku Krista ke všem, budujte přátelské svazky se stoupenci jiných náboženských tradic a ubírejte se cestami spravedlnosti a milosrdenství.

Matce Boží z Mekong svěřil v závěru Svatý otec kvetoucí kambodžskou církev, která působí teprve od roku 1990. Pro Vatikánský rozhlas ji představil mons. Olivier Schmitthaeusler, apoštolský vikář Phnom Penu:

„Koncil se konal před 50 roky a v té době se kambodžská církev plně připojila k dynamice koncilu, pokud jde o liturgii a zvláště pak přítomnost uvnitř společnosti. V roce 1975 všechno zastavili Rudí khmerové Pol Pota, kteří vyhnali všechny kněze a řeholní sestry a povraždili bezpočet křesťanů. Teprve v roce 1990 bylo možné slavit v této zemi opět mši svatou. Od roku 1990 podnes tedy církev, aniž by o tom věděla, žila v kontextu Druhého vatikánského koncilu. Nyní jde o to, aby církev našla své místo v kambodžské společnosti. Profil zdejší církve je velice specifický. V mém apoštolském vikariátu, který spolu s dvěmi apoštolskými prefekturami tvoří kambodžskou církev, působí 150 misionářů z 25 zemí a ze 40 různých řeholních kongregací. Jsou zde dva rodilí kambodžští kněží, tří kambodžské řeholnice. Jsme tedy církví první generace. 90% pokřtěných přijalo svátosti víry během několika posledních let. Nyní je třeba, aby zakořenili ve víře a stali se zodpovědnými členy církve.“

Říká mons. Schmitthaeusler jeden ze tří církevních hodnostářů působících v Kambodži, kde na rozloze přibližně třikrát větší než Česká republika žije 13 a půl milionů obyvatel. 95% z nich patří k buddhismu. Katolíků zde žije asi 20 tisíc.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.4.16 Katolická církev otevřela veřejnou knihovnu v Kambodži
12.9.11 Zázrak v Taom
7.6.11 Misionář mezi buddhisty: musím říkat, že jsem katolík
19.2.09 Proces s komunistickými zločinci je pokrytectví
7.8.08 Církev v Kambodži pomáhá nemocným v terminálním stádiuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti