Drazí bratři a sestry,
Slavíme dnes Zjevení Pána, který se ukázal lidem, zatímco četné východní církve slaví podle juliánského kalendáře Narození Páně. Tento drobný posun, který spojuje oba tyto momenty, dává vyniknout tomu, že Dítě, které se narodilo v poníženosti Betlémské jeskyně, je světlem světa a orientuje putování všech národů. Tento přístup dává také možnost přemýšlet o víře tváří v tvář Ježíši jednak u Narození, kdy vidíme víru Marie, Josefa a pastýřů a jednak u Zjevení, kdy pozorujeme víru třech mudrců, kteří přišli z Východu, aby se poklonili se židovskému králi.
Panna Maria spolu se svým snoubencem Josefem představují „zbytek“ Izraele, který předpovídali proroci a z něhož se měl narodit Mesiáš. Mudrci reprezentují národy, a můžeme říci, že i civilizace, kultury a náboženství, která jsou jakousi cestou k Bohu, hledáním jeho království pokoje, spravedlnosti, pravdy a svobody. Nejprve je tu však jádro, které zosobňuje zejména Maria, „Siónská dcera“: jádro Izraele, lidu, který zná a věří v onoho Boha, který se zjevoval patriarchům a pak v průběhu dějin. Tato víra dosahuje svého vrcholu v Marii, v plnosti časů. V ní, „blahoslavené, která uvěřila“, se Slovo stalo tělem, Bůh se „ukázal“ ve světě. Mariina víra se stává prvotinou a vzorem víry církve, lidu Nové smlouvy. Tento lid je však od počátku všeobecný, což vidíme dnes na postavách mudrců, kteří přišli do Betléma za světlem hvězdy a podle indikací Písma svatého.
Svatý Lev Veliký prohlašuje: „Z těchto národů bylo kdysi svatému patriarchovi Abrahámovi slíbeno četné potomstvo, které se nemá narodit ze semene těla, ale z plodnosti víry” (Sermo 3 in Epiphania Domini, 1) Mariinu víru lze přiřadit k té Abrahámově. Je novým počátkem téhož příslibu, téhož nezměnitelného Božího plánu, jehož úplným dovršením je Kristus Ježíš. A Kristovo světlo je tak pronikavé a mocné, že umožňuje chápat jazyk kosmu i Písma, takže všichni ti, kteří jsou jako mudrci otevření pravdě mohou rozpoznat a rozjímat Spasitele světa. Svatý Lev opět praví: „Ať vstoupí, ať vstoupí do rodiny patriarchů všichni pohané. Ať se … klanějí svému Původci všechny národy světa. Ať poznají Boha nejen v Judsku, ale ať je poznán v celém světě“ (ibid.). V této perspektivě můžeme nahlédnout také biskupská svěcení, která jsem dnes dopoledne s radostí mohl udělit v bazilice svatého Petra: dva noví biskupové zůstanou ve službách Svatého stolce a další dva budou papežskými reprezentanty u dvou států. Modleme za každého z nich, za jejich službu, a aby Kristovo světlo osvítilo celý svět.
Přeložil Milan Glaser
Další články z podrubriky Angelus