Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.10.2012 

Nová evangelizace není slogan nebo katalog akcí - zaznělo v synodální aule

Vatikán. Po nedělní přestávce dnes biskupský synod o nové evangelizaci pokračoval v druhém týdnu svého zasedání. Vraťme se ještě stručně k sobotním tématům, o kterých referovalo patnáct přednášejících a která se potom stala předmětem diskuse.

Prvním z nich byl požadavek „křesťanského jara“, které by mělo – skrze novou evangelizaci – následovat arabskému jaru v blízkovýchodních a severoafrických zemích. Synod vyslovil svou podporu mezináboženskému dialogu a především vyzval ke svědectví životem. To je nezbytné, podotýkají synodní otcové, neboť stačí pouhý jeden den, aby se člověk stal muslimem a obtížně se tohoto náboženství vzdával, zatímco kurs katechismu trvá tři roky. Pokřtění však snadno na svou katolickou víru zapomínají, zřejmě kvůli tomu, že je jejich víra pouze emotivní a povrchní.

Dalším tématem byla rodina jako domácí církev amládež jako hlavní aktérka evangelizace. Synod se zajímal rovněž o základní církevní společenství a katechety, kteří jsou nezbytní zejména tam, kde se nedostává kněží. Požadoval pro ně lepší pracovní podmínky, stálý úřad v rámci církve a lepší ohodnocení jejich činnosti. Vyzval semináře k ekonomické soběstačnosti a rozvedeným katolíkům připomněl, že nejsou vyloučeni z církve. Synodní otcové položili důraz na vztah víry a dobročinnosti, které mají jít ruku v ruce. Pouze takto nebude první z dvojice pouhým abstraktem a druhá filantropií.

Při svém sobotním zasedání synod o nové evangelizaci vyslovil svou blízkost a podporu Nigérii, vystavené atentátům islamistů ze sekty Boko Haram. Náboženství nesmí být politicky manipulováno, nýbrž má být nástrojem pokoje.

Katolíci nesmí ztratil ze zřetele klenot své víry – schopnost odpouštět a nevolat po pomstě, uvedl pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Abudži, Mons. John Olorunfeni Onaiyekan:

Nejde o přímý útok výlučně na katolíky, či na křesťany všeobecně. Problém atentátů je celonárodní. Nesmíme zapomínat, že Nigérie není islámskou zemí, kde by křesťanská menšina byla pronásledována. Náš prezident je anglikán, předseda Senátu katolík. Extrémisté vyhledávají lehce napadnutelné objekty – kostely ve městech nejsou nijak chráněny a jsou snadným terčem. Při velkých, například státních shromážděních, kde jsou vysoká bezpečnostní opatření, nikdo neútočí. Katolíci musí reagovat tím, že budou žít svou víru přesvědčivě a že budou tvůrci pokoje. Ke katedrále v Abudže nenecháváme přijet auta, parkujeme dále a do kostela jdeme pěšky. Za bezpečnost to stojí,

řekl arcibiskup hlavního nigerijského města.

Dnešní jednání synodu zahájila výzva k míru v africkém Mali, zemí zmítané konfliktem mezi povstalci a provizorní vládou. Biskupové se vyjádřili o „neklidném čase“ pro Afriku, se kterým si Evropa však nijak nezadá. I na našem kontinentě totiž globalizace vede k novému mučednictví, netolerance vůči křesťanům je plíživá, avšak trvalá. Bůh není pouze popírán, nýbrž zcela neznám, zaznělo dnes v synodní aule. Nová evangelizace tak musí stavět na třech prvcích – laicích, rodině, ekumenismu a mezináboženském dialogu. Katoličtí laici potřebují pevnou a dobrou formaci, zdůrazňují synodní otcové a dodávají: nelze být zároveň členem církve a občanem světa. O rodině hovořil mimo jiné předseda Papežské rady pro rodinu, mons. Vincenzo Paglia. Upozornil na dnešní rozpad rodiny jako na prvořadý společenský problém, který si jen málokdo uvědomuje. Církev v tomto ohledu nemůže mlčet, neboť je v sázce sama stabilita společnosti. Emeritní biskup italské diecéze Terni pak poukázal na hrdinství křesťanských rodin, které, byť v menšině, žijí v manželské věrnosti a dostávají rodinným závazkům. Světlo jejich lásky je třeba postavit na svícen, zdůraznil Mons. Paglia. Rodina by se znovu měla stát středem zájmu dnešní politiky, hospodářství a kultury. Avšak i církev by se jí měla nechat inspirovat, neboť její společenství dnes vypadá mnohem spíše jako instituce.

V sebekritice pokračoval také mons. Dominique Rey, biskup francouzské diecéze Fréjus-Toulon. Všichni pokřtění musí konvertovat, uvedl ve svém příspěvku, zejména však kněží a biskupové. Nová evangelizace totiž není slogan nebo katalog akcí. Na hrozící zadušení ve strnulosti, byrokratizaci a klerikalismu je nutno reagovat osobním posvěcením pastýřů. To se má opírat o koncilní texty a církevní magisterium, vyzdvihl francouzský biskup.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 První bilance synodu
26.10.12 Kardinál Dolan: potřebujeme návrat k základům, kterým učil KristusHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti