Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.10.2012 

Kardinál Wuerl: Evangelizace dnes překonává vzdálenosti nikoli zeměpisné, ale ideologické

Vatikán. Ihned po papežském vystoupení si vzal slovo v synodální aule jeden ze tří delegovaných předsedů tohoto synodu, kardinál John Tong Hon. Biskup Hongkongu připomněl rok 1997, kdy bylo toto město anektováno Čínou. Rodiny prožívaly úzkost z nástupu komunistické vlády, procházely krizí. V čínštině však toto slovo znamená také příležitost, která podle kardinála Tong Hona byla využita. Mnoho nepraktikujících katolíků se vrátilo k církvi, aby hledali duchovní podporu. Jen minulé velikonoce byly v Hongkongu pokřtěny 3 tisíce dospělých. Kardinál Tong Hon pak vypočítal tři hlavní principy evangelizace: společenství s Bohem a s lidmi, zejména s chudými; službu chápanou jako dar sebe sama a učení zakotvené v osobním setkáním s Kristem, jež nás vede ke svědectví.
„Musíme být horlivými svědky své víry“ – končil hongkongský biskup svou promluvu.

Generální sekretář biskupského synodu, arcibiskup Nikola Eterović, připomněl hlavní linie příprav tohoto 13. všeobecného synodu, pátého svolaného Benediktem XVI. Jak vysvětlil, jeho téma – nová evangelizace – papež vybral po konzultacích s biskupy ze tří předložených (další dvě byla: farnost jako společenství a antropologické výzvy dneška). Zdůraznil rovněž kolegialitu biskupů během přípravné fáze sněmu, na níž spolupracovalo více než 90% místních církví.

První přednášku, po níž následuje diskuse (Relatio ante disceptationem) pak přednesl kardinál Donald W. Wuerl, arcibiskup Washingtonu, kterého papež jmenoval hlavním relátorem synodu. V sedmi bodech představil panoráma otázek, jež si musí klást ten, komu jde o novou evangelizaci, ale také některé historické souvislosti, teologické principy, zkušenosti a nástroje, které má k dispozici dnešní hlasatel evangelia.

„To, co hlásáme, není informace o Bohu, ale spíš sám Bůh, který se stal člověkem,“ zdůraznil v latinsky pronesené přednášce kardinál Wuerl. To je východisko, kterým je nutné se řídit v dnešní složité době, kdy je „Kristus intelektuálně a ideologicky oddělován od své církve“, individualismus působí úpadek smyslu pro odpovědnost za druhého, racionalismus mění náboženství „v osobní záležitost“ a pokřtění přestávají praktikovat svou víru.
Jak vysvětlil kardinál Wuerl, tyto dramatické proměny mají kořeny v 70. a 80 letech minulého století, poznamenaných nedostatečnou katechezí, tzv. hermeneutikou diskontinuity (tj. výkladem chápajícím změny po II. vatikánském koncilu jako počátek nové doby, která zavrhuje celou řadu konstant učení církve) a z ní vyplývajících úchylek ve slavení liturgie. Celé generace se zřekly systémů, které podpíraly a usnadňovaly předávání víry:

„Okolnosti naší doby však nejsou vždy jen negativní. Podobně jako lze vystopovat příčiny negativních věcí, lze také nalézt reakci na ně, která je stále pozitivnější. Mnoho lidí - zejména mladých - kteří se církvi odcizili, zjišťuje, že laický svět nenabízí adekvátní odpovědi na věčné a hluboké otázky lidského srdce.“

Pozitivní signály přicházejí od mladých, ze souběžné katecheze dětí a jejich rodičů – pokračoval v první synodní přednášce předložené k diskusi kardinál Wuerl. Prvním konstitutivním prvkem společenství i vzorovým místem nové evangelizace je totiž rodina – tak často podceňovaná a zesměšňovaná v dnešní společnosti. Jestliže v minulosti museli misionáři překonávat „nesmírné geografické vzdálenosti“, aby mohli hlásat evangelium, misionáři dneška musí překonat „neméně nezměrné ideologické vzdálenosti“, aniž by opustili svou čtvrť.

„Nová evangelizace není program. Jde o nový způsob myšlení, vidění a jednání,“ zdůrazňuje kardinál Wuerl. Je jakousi lupou, přes níž vidíme příležitosti hlásat evangelium, je znamením Ducha svatého, který nepřestává v církvi působit. Jejím jádrem je setkání se Zmrtvýchvstalým Pánem, s jeho evangeliem a jeho církví.
Jde tedy o to obnovit důvěru v pravdivost křesťanského poselství často narušenou systémem sekulárních hodnot, jež se autopropagují jako nadřazené životnímu stylu nabízenému Ježíšem. V podstatě jde o to, že křesťané musí „překonat syndrom rozpaků“ a hlásat prostý, pravý a hmatatelný poklad, jímž je přátelství s Ježíšem“. Toto hlásání však musí doprovázet svědectví života – povzbuzuje hlavní relátor synodu – neboť evangelizovat znamená nabízet zkušenost Ježíšovy lásky a nikoli „filosofické teze o správném jednání“.

Základy evangelizace jsou tedy trojí: antropologický, který říká, že každý člověk je učiněn k obrazu a podobě Boží a má v sobě přirozenou touhu po společenství s transcendentním; dále kristologický, totiž skutečnost, že Kristus se nám opravdu ukázal a není sociologickým výtvorem či teologickou úchylkou, a konečně eklesiologický, který přináší Kristovu spásu „do Církve a skrze Církev“.

Kardinál Wuerl zmínil rovněž církevní hnutí a komunity jako znamení nové evangelizace. Jmenovitě vypočítal tři: Comunione e liberazione, Opus Dei a Neokatechumenátní cestu. Tato a všechna další společenství vybídl, aby „zapojila plně svou energii a své aktivity do života celé církve“. Americký kardinál rovněž podotkl, že Ježíš nám sice nezanechal určitý politický program, stanovil však základní principy svobody, lidské důstojnosti a přirozeného práva, které má odrážet také politika.
Dnešní evangelizátor má mít podle kardinála Wuerla čtyři základní vlastnosti: být odvážný ve smyslu pokojné odvahy sv. Maxmiliána Kolbeho či Matky Terezy z Kalkaty; stát ve společenství s Církví a být solidární s jejími pastýř; hlásat s radostí Boží poselství a uvědomovat si, že jeho poslání je „velmi důležité“ a že tedy „nelze tratit čas“.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.10.12 Benedikt XVI. zakončil biskupský synod o nové evangelizaci
27.10.12 Benedikt XVI.: I přes poryvy protivětru církev cítí především vanutí Ducha svatého
27.10.12 Služba chudým mění lidi více než projevy
27.10.12 První bilance synodu
26.10.12 Kardinál Dolan: potřebujeme návrat k základům, kterým učil KristusHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti