Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   23. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.9.2012 

Přítomnost islámu je výzvou, abychom také dovedli vyznat víru bez červenání

Vatikán. Laickost státu, nová evangelizace, vztahy s islámem a smíření s Kněžským bratrstvem sv. Pia X. to byly základní otázky, o nichž francouzští biskupové diskutují ve Vatikánu během návštěvy ad limina. Jak řekl Vatikánskému rozhlasu kardinál Jean-Pierre Ricard, metropolita Bordeaux, ve Francii se znovu objevil problém laickosti státu. Katolická církev už našla svůj modus vivendi v nepříznivých podmínkách francouzské republiky. Na scéně se však objevili muslimové, kteří musí přizpůsobovat své prožívání víry hodnotám ve Francii závazným. Katolická církev je připravena podělit se s muslimy o svou vlastní zkušenost, říká kard. Richard:

Od islámu se požaduje, podobně jako v případě všech ostatních náboženství, rozlišení občanské a náboženské sféry. Muslimové musí pochopit, že nemohou celé společnosti vnucovat určité požadavky a nároky, které jsou závazné v jejich náboženské komunitě. Myslím, že to může být šance pro islám a pro muslimy, kteří opustili země, kde islám byl dominantním náboženstvím, kde stát a náboženství byly spojeny bez jakéhokoli rozlišení. Ve Francii mohou vyjádřit vlastní náboženství novým způsobem, přistoupit k nezbytnému rozdělení náboženství od politiky. Katolická církev se to také musela naučit a ukázalo se to pro nás velmi osvobozující. Jsem přesvědčen, že pokud islám tuto distinkci přijme, bude se moci začlenit harmonicky do evropské společnosti. Zjistí, že jej to nijak neochuzuje ani neomezuje, nýbrž že jde o normální cestu rozvoje v pluralitní společnosti.
- říká kard. Jean-Pierre Richard.

Podle jiného člena francouzského episkopátu, biskupa Clauda Dagense, člena Francouzské akademie, se řešily delikátní otázky především během návštěvy v Kongregaci pro nauku víry. Jde o smíření s lefebvristy, kteří jsou ve Francii nejdynamičtější. Vatikán chce vědět, jaká je skutečná síla tohoto hnutí v našich diecézích – uvedl biskup Dagens. Zdůraznil zároveň, že francouzský episkopát je potěšen, že nový prefekt zmíněné kongregace, arcibiskup Gerhard Müller, bude od tradicionalistů vyžadovat uznání pokoncilního magisteria.
Jak prozradil biskup Agens, živá diskuse se rozpoutala také v Papežské radě pro novou evangelizaci. Ukázalo se totiž, že co do jejích cílů nepanuje úplná shoda. Nám totiž nejde o množství nýbrž o kvalitu – tvrdí francouzský biskup:

Někdy mám dojem, že se za cíl nové evangelizace považuje početní růst našich církví. Samozřejmě že chceme, aby nás bylo více, chceme mít víc kněží, jáhnů řeholníků a věřících. To ale nemůže být cílem nové evangelizace. Cílem musí být autentičnost svědků a učedníků Krista. Sekularizace má totiž také pozitivní důsledky. Mám na mysli velký duchovní hlad. Vidím to jak u mladých ve své diecézi tak ve Francouzské akademii. Náboženská lhostejnost sice existuje, ale jsou tady i otázky: kdo je Bůh, jak Jej objevit, jak se s Ním setkat, kdo je Ježíš, jak se k Němu modlit? Žijeme v obtížných dobách. Ale podle mne je to doba obnovy křesťanské víry a lásky.

Biskup Claude Dagens, který je také delegátem francouzského episkopátu pro Synod o nové evangelizaci, podotýká, že paradoxně pozitivní vliv na předávání víry má také stále výraznější přítomnost praktikujících muslimů:

Dnešní mládež má velmi často muslimské přátele a kolegy. A ukazuje se, že mladí muslimové dokáží obvykle velmi dobře vysvětlit v co věří a v čem spočívá jejich náboženská praxe – například měsíc postu, ramadán. Katolíci s tím naopak mívají velké problémy. Nechci tady glorifikovat islám. Chci ale říci, že jeho přítomnost je pro nás výzvou, abychom i my dovedli jasně a bez červenání říci v koho věříme a jak prožíváme svou víru.

Hovořil biskup Claude Dagens, jeden z francouzských biskupů, kteří jsou v Římě na návštěvě ad limina.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.2.21 Deklarace proti antisemitismu ve Francii
16.1.21 Modlitba, půst a informační kampaň na obranu života
7.12.20 Steffens: Nevinnost zahrnuje odmítání zla, nikoli naivitu
30.11.20 Nejvyšší administrativní soud dal za pravdu francouzským biskupům
17.11.20 Vytěsnili jsme tělesné umírání i věčný život, říká pařížský arcibiskup



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti