Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi 

11.9.2012 

Těšitelé I.

Václava Benešová

Již víme, že se jedná o mladou mužskou kongregaci vzniklou právě před 90 lety. Jejím zakladatelem byl páter Josef Litomiský, český kněz, který pocházel z Hořiněvsi, a působil ve Vídni při kostele Nejsvětějšího Vykupitele. V těžkých letech první světové války působil ve vídeňských špitálech a setkával se zde s morální i lidskou bídou zraněných vojáků. V té době zrála jeho touha po řeholním životě naplněném odčiňováním hříchů, které urážejí Božskou lásku.

Papež Pius XI. přijal v únoru r. 1922 pátera Josefa Litomiského a vyhověl jeho žádosti a dal souhlas k založení nové řeholní společnosti těšitelů. Ještě téhož roku se kongregace dočkala schválení svých stanov.

Založení kongregace urychlily útrapy první světové války a její neblahé mravní dozvuky, které vyvolaly potřebu organizované péče o postižené osoby. Hlavním posláním řeholníků se stala útěcha nemocných, opuštěných a chudých krajanů. K předním úkolům patřila misijní činnost hlavně mezi Slovany v zahraničí. Tuto kongregaci podporoval i pražský arcibiskup Pavel Huyn. Ten se pak v červnu r. 1919 vzdal svého úřadu a poté působil ve Vídni, kde měla Kongregace své první sídlo. Stal prvním novicmistrem a P. Josef Litomiský prvním generálním představeným a současně i rektorem českého kostela Nejsvětějšího Vykupitele ve Vídni.

Práci bratří charakterizuje smířlivost, misijní, pastorační, krajanská a nemocniční činnost. V tomto duchu rozšířili svoje působení v cizině – byli činní ve Francii, chystali převzetí duchovní správy Slovanů v Porúří. A jak víme, spravovali od listopadu r. 1935 československou Cyrilometodějskou smírnou kapli v Jeruzalémě. V meziválečném období vznikly tři provincie – rakouská, česká a slovenská. A v roce 1936 měla kongregace na 100 členů.

Spiritualita řeholníků je kontemplativní a na památku Ježíšovy smrtelné úzkosti v Getsemanské zahradě měli bratři setrvat denně minimálně hodinu před vystavenou Nejsvětější svátostí jako smírná oběť za všechny urážky, kterých se Ježíši v oltářní svátosti dostalo. Páter Litomiský toužil po tom, aby se celé jeho společenství denně vracelo do posledních chvil Ježíšova pozemského života, které byly plné velkého smutku. Říkal: „Každý kostel, který patří Pánu a kde v tabernákulu přebývá Spasitel, je možné přirovnat k Olivové hoře, ke Gethsemane. Nezapomínej … přijít k Ježíši a potěšit ho – velmi často osamoceného. … Vždyť každý svým způsobem prochází i vlastní Getsemane. …“ Životním posláním kongregace je těšit trpícího Ježíše podle vzoru anděla v Getsemane.

V čele kongregace stojí superior a provincii řídí provinciál. Rezidenčním sídlem byla na počátku Vídeň, kde byla první kolej a vlastní české učiliště, jež bylo současně noviciátem exercičním domem. Později přesídlili nejvyšší představený i provinciál do Prahy.

V Čechách měli těšitelé před druhou světovou válkou své domy v Klokotech u Tábora, v Praze vznikl konvent na Malé straně, odkud byl administrován kostel sv. Salvátora v Klementinu. Dále působili v Suchém Vrbném u Českých Budějovic, v České Kamenici a Nepomuku, na Moravě potom v Brně, Hrabáni a Ostravě – Nové Vsi.

Heslem těšitelů je: „Všechno k potěše Srdce Ježíšova.“ Původní řeholní oděv byl tvořen černým hábitem s bílým pláštíkem, na prsou s oválnou medailí a vyobrazením trpícího Krista v Getsemane utěšovaného andělem a nápisem: „Adoratio, expiatio, imitacio“ – tedy: „Vzývání, odpuštění, napodobení.“ Patrony kongregace jsou Panna Maria bolestná, svatý Josef, svatí Cyril a Metoděj a svatá Markéta Maria Alacoque.

V r. 1950 komunistická vláda Československa uvěznila všechny řeholníky, zkonfiskovala majetek řeholí a zakázala jim veškerou činnost. Také mnoho těšitelů prošlo vězením a pracovními tábory. Po propuštění na svobodu žili bratři dále svůj řeholní život i proti všem zákazům a hrozbě vězení. Jejich zakladatel sdílel jejich úděl: byl pronásledován a vězněn.

V roce 1991 bylo sídlo Kongregace přeloženo do Marianky na Slovensku. Stanovy kongregace přepracované po II. Vatikánském koncilu schválil v r. 1983 v Praze arcibiskup Tomášek. Ta má dnes smírné, misijní a pastorační poslání. Kontemplativní spiritualita spočívá v denní adoraci před Nejsvětější Svátostí. Dnešní řeholní roucho tvoří černý hábit s pláštíkem, přepásaný koženým řemenem (cingulem) s pětidesátkovým růžencem. Při adoraci se obléká bílá kapuce a dlouhý bílý plášť.

Další články z podrubriky O poutích a putování - Česká zastavení ve Svaté zemi

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti