Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

18.8.2012 

Polská katolická a ruská pravoslavná církev vydaly společné poselství oběma národům

Varšava. Včera, 17. srpna, došlo ve Varšavě k podpisu historického dokumentu, který má být gestem křesťanského smíření mezi Polskem a Ruskem. Text nazvaný Poselství národům Polska a Ruska připravil společně polský episkopát a synod ruské pravoslavné církve. Jde o první dokument toho druhu v dějinách obou národů.
S odvoláním na křesťanské tradice obou zemí a především na Krista samého, který je pokojem a smířením, jak čteme v úvodní pasáži, se předseda polského episkopátu arcibiskup Józef Michalik a ruský pravoslavný patriarcha Kirill, obracejí ke svým národům a všem lidem dobré vůle s nadějí, že tak přispějí „ke sblížení“ obou církví a „smíření“ obou národů.

První část trojdílného dokumentu je nadepsána „Dialog a smíření“. Autoři v něm mluví o vykročení „na cestu upřímného dialogu v naději, že přispěje k vyléčení ran minulosti a dovolí překonat vzájemné předsudky a neporozumění a posílí touhu po smíření“.

„Hřích, který je hlavním zdrojem všech rozbrojů, lidská věrolomnost, individuální i kolektivní egoismus, jakož i politické tlaky, vedly ke vzájemnému odcizení, otevřenému nepřátelství, ba dokonce k válce mezi našimi národy. Následkem podobných okolností došlo už dříve k rozpadu prvotní křesťanské jednoty. Roztržky a rozkol, jež jsou v rozporu s Kristovou vůlí, se staly velkým pohoršením, proto také vyvíjíme nové úsilí, které má sblížit naše církve a národy a učinit nás věrohodnějšími svědky evangelia pro dnešní svět,“ stojí v úvodních pasážích. Dokument připomíná rovněž zkušenost ateistické ideologie, vnucované oběma národům po II. světové válce. K obnově člověka, která po něm nastala patří rovněž smíření a připravenost odpustit, jak k tomu zavazuje Modlitba Páně. Představitelé polských katolíků a ruských pravoslavných proto vybízejí své věřící, „aby prosili o odpuštění křivd, nespravedlnosti a všeho zla, které si navzájem způsobili.“ Odpuštění neznamená zapomenutí, upozorňují dále autoři, neboť paměť je součástí naší identity. Odpuštění znamená „zříci se pomsty a nenávisti“ a podílet se na budování bratrské svornosti, jež je základem pokojné budoucnosti.

Druhá část dokumentu „Minulost v perspektivě budoucnosti“ připomíná miliony nevinných Rusů a Poláků, které padly za oběť sovětskému totalitnímu režimu a jeho krutému boji proti křesťanství. Zdůrazňuje také význam poznání rozsahu tragédie a dramat minulosti a oceňuje práci historiků a dalších odborníků, kteří pracují na rekonstrukci historické pravdy. Ke skutečnému smíření může dojít jedině tehdy, bude-li se opírat o plnou pravdu o společné minulosti, píší autoři a vybízejí rozvíjení dialogu, který umožní obnovu vzájemné důvěry a pokojnou budoucnost obou národů.

Třetí díl dokumentu se věnuje novým výzvám, které stojí před křesťany v době náboženské indiference a postupující sekularizace. Předně zdůrazňuje povinnost všech křesťanů hlásat Kristovo evangelium jak slovem tak svědectvím života, v soukromé i společenské sféře. Obrací pozornost také k novým výzvám, především k obraně morálních zásad zakotvených v Dekalogu. Dokument vybízí k obraně důstojnosti každého člověka. „Domníváme se, že těžkým hříchem proti životu a hanbu současné civilizace není jen terorismus a ozbrojené konflikty, ale také potraty a eutanázie,“ píší autoři. Stejně tak upozorňují na význam rodiny jako trvalého svazku muže a ženy, mezi nešvary naší doby jmenují pokusy o zavádění homosexuálních manželství, a vybízejí k výchově mládeže v duchu evangelia.

Společné poselství předsedy polské biskupské konference a moskevského pravoslavného patriarchy završuje odvolání ke Zmrtvýchvstalému Kristu, naději celého světa: „Kéž On učiní svojí láskou, aby Polák v Rusu a Rus v Polákovi viděl přítele a bratra.“

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.9.19 Nové a odvážné kroky k plnému společenství, píše František Bartolomějovi
9.11.18 Východní křesťané jsou na své Křížové cestě svědky jednoty
26.10.18 Patriarcha arménské apoštolské církve navštívil papeže Františka
11.5.18 Papež František: Apoštolát Cyrila a Metoděje pro nás dodnes zůstává vzorem evangelizace
28.9.17 Metropolita Hilarion hovoří o své návštěvě u papeže



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti