Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   30. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.7.2012 

Kardinál Ravasi: V Římě je devadesát katakomb

Řím. Katakomby sv. Marcelina a Petra se dočkají obnovy. Tato archeologická památka, která byla doposud přístupná jen výjimečně, se tak otevře veřejnosti. Stane se tak zásluhou ázerbájdžánské nadace Heydar Alieyev, které předsedá manželka ázerbájdžánského prezidenta Mehriban Aliyeva. Ta nedávno podepsala smlouvu s kardinálem Gianfranco Ravasim, který jakožto předseda Papežské rady pro kulturu stojí také v čele Papežské akademie pro posvátnou archeologii. Jde o nezvyklý projekt, ve kterém bude péče o křesťanskou historickou památku financována příslušníky jiného náboženského vyznání, konkrétně šíitského islámu.

Kardinál Gianfranco Ravasi seznámil posluchače Vatikánského rozhlasu s podrobnostmi tohoto projektu. Prozradil, že byl již započat průzkum katakomb, ve kterých byly již dříve nalezeny i kosterní pozůstatky, což je znamením velkého významu této nekropole. Její zpřístupnění bude technicky náročné, protože se nacházejí pod památníkem císařovny Heleny, tedy další křehkou historickou památkou na via Casilina. Rozkládají se na ploše 18 tisíc metrů čtverečných a obsahují vzácné fresky ze 3. a 4. století. Jde o starozákonní náměty, např. proroka Jonáše, ale i výjevy převzaté z nekřesťanského kulturního prostředí.

Nejvýznamnější prvek starověké malířské tvorby nespočívá pouze ve znázornění starozákonních scén z křesťanského pohledu, jako je např. Jonáš a velryba jako symbol Kristova pohřbu a vzkříšení. Mnohem působivější je pozorovat přechod od klasické pohanské kultury k té křesťanské. Jsou zde totiž také užity obrazy, jež byly vlastní řecko-římskému světu, a byly zde aplikovány na Krista. Skvostem je například krásná freska, na níž je Orfeus hrající na citaru, aby přitáhl duše k sobě. Celý výjev je ovšem podán nově z křesťanského pohledu a jde tedy o nového Orfea, kterým je Kristus přitahující duše k Bohu. Je velice působivé sledovat tyto historické souvislosti prizmatem mezináboženského, mezikulturního dialogu, který zjevně probíhal již ve 3. a 4. století. Pohanská tradice tedy nebyla jenom odmítnuta, ale také přejata a nově reflektována zejména v tradici církevních otců. Stačí pomyslet na svatého Augustina, který by bez Platona a bez Plotina byl v mnoha ohledech nepochopitelný.

Předpokládá se, že budou katakomby alespoň zčásti otevřeny už v roce 2013, na který připadne 1700. vydání Konstantinova Milánského ediktu?

Příspěvek muslimské nadace Aliyev je součástí rozsáhlejšího projektu, jehož cílem je docenit méně známé římské katakomby. Tyto téměř neznámé katakomby v sobě totiž nezřídka skrývají mimořádné působivé umělecké poklady. Zčásti tedy budou v příštím roce otevřeny zmíněné katakomby sv. Marcelina a Petra, ale také katakomby na Via Dino Compagni, které jsou rovněž nádherné, ale dosud veřejnosti nebyly přístupné. Křesťanských katakomb je v Římě přibližně devadesát a měly by se stát v blížícím se Roku víry také místem slavení, protože představují kořeny křesťanství v Římě. Jsou v podzemí a nad nimi vyrostly baziliky, které jsou jakoby jejich plodem. Myslím, že se nikoli náhodou ocitl v samotném titulu apoštolského listu Benedikta XVI. výraz Porta fidei, což jeden z velkých a krásných symbolů jedné z méně známých římských katakomb, na Via Dina Compagni, kde se vyskytuje dvakrát právě tento obraz Brány víry jakožto vstupu do věčnosti a nekonečna.

Říká kardinál Gianfranco Ravasi, předseda Papežské rady pro kulturu.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.5.20 Kardinál Ravasi: Víru a umění spojuje zviditelňování neviditelného
11.4.18 Kardinál Ravasi obhajuje vatikánskou účast na módní výstavě
16.11.17 Církev před výzvou transhumanismu
10.6.14 Sestra Scucci – řeholnice, která zpívá
1.10.12 Kardinál Ravasi předával umělcům ceny Per Artem ad DeumHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti