Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

1.6.2012 

Hledáme Boha blízkého

Promluva Benedikta XVI. v milánské La Scale po odeznění Beethovenovy Deváté

Česká sekce RV

Páni kardinálové,
Vážení státní představitelé,
Ctění bratři v biskupské a kněžské službě,
Drazí delegáti VII. Světového setkání rodin!

Chtěl bych na tomto historickém místě nejprve připomenout jednu událost. Psal se 11. květen roku 1946, když Artur Toscanini pozvedl taktovku, aby poprvé po válečných hrůzách dirigoval památný koncert ve zrekonstruované La Scale. Vypráví se, že jakmile maestro přijel sem do Milána, vydal se ihned do tohoto divadla a uprostřed sálu zatleskal, aby vyzkoušel, zda zůstala netknuta jeho věhlasná akustika, a když uslyšel, že je dokonalá, zvolal: „Je to La Scala, stále ta moje La Scala!“. V těchto slovech - „Je to la Scala“ – se skrývá význam tohoto místa, chrámu opery, opěrného bodu hudby a kultury nejen pro Milán a Itálii, ale pro celý svět. La Scala se hluboce pojí k Milánu; patří k jeho největším chloubám a onen květen roku 1946 připomínám proto, že rekonstrukce La Scaly byla znamením naděje pro obnovení života celého města po skončení válečného běsnění. Je mi ctí, že jsem tady spolu s vámi všemi mohl prožít tento nádherný koncert, tuto chvíli duševního povznesení. Děkuji primátorovi, dr. Giuliano Pisapiovi, uměleckému řediteli, dr. Stephane Lissnerovi za jeho úvodní slova a především orchestru a sboru divadelní scény La Scala, čtyřem sólistům a mistrovi Danielu Barenboimovi za strhující a pronikavou interpretaci jednoho z nejvznešenějších mistrovských děl hudební historie. Komponování deváté symfonie Ludwiga van Beethowena bylo zdlouhavé a komplikované, ale již od proslulých prvních sedmnácti taktů úvodní věty se rodí atmosféra očekávání něčeho velkolepého, a toto očekávání nezklame.

Beethoven, ačkoli v zásadě sleduje tradiční formy a výrazové prostředky klasické symfonie, vytváří dojem něčeho nového už onou šíří, která v operních dílech nemá obdoby, a vrcholí závěrečnou částí, která je začíná zjevnou disonancí, z níž vystupuje proslulý recitativ: „Přátelé, dost oněch tónů, zanotujme jiné, přitažlivější a radostné“. Tato slova, která jakoby „obracela list“, uvádějí hlavní téma Ódy na radost. Beethoven svojí hudbou líčí vizi ideálního lidstva: „radost jednající v bratrství a vzájemné lásce pod otcovským pohledem Boha“ (Luigi Della Croce). Beethoven neopěvuje křesťanskou radost ve vlastním smyslu, nýbrž radost bratrského soužití národů, vítězství nad egoismem a touhu, aby se putování lidstva vyznačovalo láskou. Je to jakási výzva, se kterou se obrací ke všem lidem bez ohledu na nejrůznější zábrany a přesvědčení.

Na tomto koncertu, který měl být radostnou oslavou setkání lidí pocházejících takřka ze všech národů světa, spočívá stín zemětřesení, které mnoha obyvatelům této země způsobilo velké utrpení. Slova ze Schillerovy Ódy na radost nám znějí prázdně, ba dokonce nepravdivě. Vůbec nevnímáme božskou jiskru, dceru ráje. Nejsme rozníceni žárem, ale spíše ochromeni bolestí nad tolikerou a nepochopitelnou zkázou, která stála lidské životy, a mnohé připravila o dům a příbytek. Také hypotéza, podle níž nad hvězdným nebem musí přebývat dobrý bůh, se nám jeví jako diskutabilní. Přebývá snad dobrý Otec pouze za mlžnou clonou hvězd? Nesahá snad Jeho dobrota až k nám dolů? Hledáme Boha, který nevládne zpovzdálí, nýbrž prostupuje náš život i naše utrpení.

V tuto chvíli bychom Beethovenova slova „Přátelé, dost oněch tónů“, chtěli vztáhnout na ta Schillerova. Dost oněch tónů. Nemáme zapotřebí ireálné řeči o dalekém Bohu a nezávazném bratrství. Hledáme Boha blízkého. Usilujeme o bratrství, které uprostřed utrpení skýtá oporu druhým a tak pomáhá jít vpřed. Po tomto koncertu se mnozí odeberou na eucharistickou adoraci – k Bohu, který přijal a nadále přijímá účast na našem utrpení; k Bohu, který trpí s námi a pro nás a uschopnil tak muže a ženy, aby mohli mít účast na utrpení druhých a přetvářet je v lásku. Cítíme, že nás právě k tomu tento koncert vybízí.

Děkuji tedy ještě jednou orchestru a sboru La Scaly, sólistům a těm, kteří koncert umožnili. Děkuji maestro Danielovi Barenboimovi také za to, že nám výběrem Beethovenovy deváté symfonie umožnil skrze hudbu vyslat poselství potvrzující základní hodnotu solidarity, bratrství a pokoje. Mám za to, že toto poselství je cenné rovněž pro rodinu, protože právě v rodině člověk poprvé zakouší, že nebyl stvořen proto, aby žil uzamčen v sobě samém, nýbrž ve vztazích s druhými. V rodině začíná chápat, že seberealizace nespočívá v sobeckém stavění se do středu, nýbrž v darování sebe sama. Právě v rodině se rozněcuje srdce světlem pokoje, aby osvěcovalo tento náš svět. Díky vám všem za chvíle, které jsme prožili společně.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
15.5.15 Papež přenechává darovaná trička bezdomovcům
22.8.13 Mládežnický orchestr nadace Simanof vystoupí ve Vatikánu
22.6.13 Koncert na počest Svatého otce
5.2.13 Benedikt XVI. o síle křesťanství a Síle osudu
12.11.12 Mons. Georg Ratzinger daroval bratrovi koncert



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti