Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Promluvy 

1.6.2012 

Věřící a laici společně pro dobro společnosti

Benedikt XVI. na uvítanou, náměstí před dómem v Milánu

Česká sekce RV

Pane starosto,
Vážení státní představitelé,
Ctění bratři v biskupské a kněžské službě,
Drazí bratři a sestry milánské arcidiecéze!

Srdečně zdravím vás všechny, kteří jste přišli v tak hojném počtu, a rovněž všechny, kteří sledují toto setkání prostřednictvím televizních nebo rozhlasových přijímačů. Děkuji vám za vaše vřelé přijetí! Děkuji panu starostovi za jeho zdvořilé uvítání jménem občanského společenství. S úctou zdravím zástupce vlády, hejtmany kraje Lombardie a provincie Milán, jako i zástupce občanských a vojenských institucí. Rád bych vyjádřil své ocenění za spolupráci, kterou jste poskytli k uskutečnění různých etap této návštěvy.

Jsem velmi rád, že dnes mohu být mezi vámi a děkuji Bohu, že mi dává možnost navšívit vaše proslavené město. Mé první setkání s Miláňany se odehrává na Dómském náměstí, v samém srdci města, kde se vypíná jeho majestátní symbol – katedrála. Svou spletí věžiček nás vyzývá, abychom pohlédli do výše, k Bohu. Právě takovéto vzepnutí k nebi bylo vždy Milánu vlastní a umožnilo městu, aby plodně odpovídalo na své povolání být křižovatkou – mediolanum – národů a kultur. Město tak dokázalo moudře spojit hrdé vědomí vlastní identity se schopností přijmout jakýkoliv kladný přínos, který mu dějiny nabízely. Milán je i dnes opětovně povolán odhalit tuto svou pozitivní roli posla rozvoje a pokoje pro celou Itálii. Můj srdečný dík patří pastýři této arcidiecéze, kardinálu Angelu Scolovi za přijetí a za pozdrav jménem celého diecézních společenství. Společně s ním zdravím pomocné biskupy a také jeho předchůdce na slavném a starobylém biskupském stolci – kardinála Dionigiho Tettamanziho a kardinála Carla Mariu Martiniho.

Se zvláštním pozdravením se obracím k zástupcům rodin z celého světa, které se účastní VII. Světového setkání rodin. S láskou myslím také na ty, kteří potřebují pomoc a útěchu a kteří jsou zkroušeni různými starostmi – lidi žijící samotni či v obtížích, nezaměstnaní, nemocní a vězni; lidi bez domova nebo bez základních prostředků k důstojnému životu. Kéž žádnému z těchto našich bratrů a sester neschází solidární a trvalý zájem celého společenství. V této souvislosti blahopřeji milánské diecézi k tomu, co již učinila a nadále dělá pro rodiny zasažené ekonomicko-finanční krizí, a za to, že ihned – společně s celou církví a občanskou italskou společností – zahájila pomoc obyvatelům kraje Emilia Romagna, postiženého zemětřesením. Toto obyvatelstvo je v našem srdci a naší modlitbě a znovu vyzývám k velkorysé solidaritě s ním.

Sedmé Světové setkání rodin mi poskytuje vítanou příležitost k návštěvě vašeho města a k obnově trvalých a těsných pout, kterými je ambroziánská komunita svázána s římskou církví a Petrovým nástupcem. Sv. Ambrož, jak známo, pocházel z římské rodiny. Jeho vztah k Věčnému Městu a římské církvi nepozbyl nikdy na životnosti. Stále se v něm projevovala chvála primátu římského biskupa. V Petrovi, tvrdí sv. Ambrož, „je základ církve a církevní disciplíny“ (De virginitate, 16, 105); dále je známé jeho tvrzení: „Kde je Petr, tam je církev“ ( Explanatio Psalmi 40,30,5). Pastorační moudrost a Ambrožovo učení o pravosti víry a o křesťanském životě zanechaly nesmazatelné stopy v univerzální církvi. Obzvláště pak poznamenaly církev milánskou, která nikdy nepřestala pěstovat památku tohoto světce a uchovávat jeho ducha. Ambroziánská církev, střežící výsady svého obřadu jako zvláštní výraz jediné víry, je povolána k tomu, aby naplno žila katolicitu jedné církve, svědčila o ni a přispívala k jejímu obohacení.

Hluboké církevní cítění a upřímná láska ve společenství s Petrovým nástupcem jsou součástí bohatství a identity vaší církve na celé její cestě. Projevují se v zářivých postavách pastýřů, kteří ji vedli. Byl to především váš krajan, sv. Karel Boromejský. Služebník Boží Pavel VI. o něm řekl, že „utvářel svědomí a mravy lidu“ ( Promluva k Miláňanům, 18. března 1968). Činil to zejména rozsáhlým, vytrvalým a důsledným uskutečňováním tridentských reforem; zakládáním institucí obnovených v tomto duchu, semináři počínaje; a svou nezměrnou pastorační láskou, která vycházela z těsného společenství s Bohem a příkladné životní strohosti. Avšak společně se svatými Ambrožem a Karlem bych chtěl připomenout vynikající pastýře z doby nedávné, kteří milánskou církev ozdobili svou svatostí a naukou. Byli to bl. kard. Andrea Carlo Ferrari, apoštol katecheze a oratoří, podpůrce sociální obnovy v křesťanském smyslu; bl. Alfréd Ildefonso Schuster, „kardinál modlitby“, neúnavný pastýř, který se cele vydal za své věřící. Přeji si dále připomenout dva milánské arcibiskupy, kteří vstoupili na papežský stolec – Achille Ratti, papež Pius XI., jehož rozhodnosti vděčíme za pozitivní uzavření římské otázky a ustavení městského státu Vatikán, a služebník Boží Giovanni Battista Montini, Pavel VI., papež dobrý a moudrý, který svou zdatnou rukou dokázal vést a dovést ke šťastnému výsledku II. Vatikánský koncil. V ambroziánské církvi kromě toho uzrály některé duchovní plody, které byly pro naši dobu mimořádně významné. Mezi všemi bych chtěl dnes připomenout – s myšlenkou na rodinu – svatou Giannu Beretta Mollovou, manželku a matku, ženu, která se angažovala v církvi i občanské společnosti a svým životem šířila krásu a radost z víry, naděje a lásky.

Drazí přátelé, vaše dějiny jsou bohaté kulturou i vírou. Nervová vlákna tohoto bohatství zásobují umění, hudbu, literaturu, kulturu, průmysl, politiku, sport, solidární iniciativy v Miláně i celé arcidiecézi. Vám nyní náleží úkol, abyste jako dědici slavné minulosti a duchovního bohatství nevyčíslitelné hodnoty předávali budoucím generacím pochodeň této zářné tradice. Dobře víte, nakolik je naléhavé vnést evangelní kvas do současného kulturního kontextu. Víra v Ježíše Krista, který pro nás zemřel a vstal z mrtvých, musí oživit tkáň osobního i společenského, soukromého i veřejného života, aby tak bylo dosaženo trvalého a ryzího „blahobytu“. Počínaje rodinou, jež musí být opětovně potvrzena jako základní bohatství lidstva, jeho průvodní činitel a znamení skutečné a trvalé kultury, která je člověku prospěšná. Milán se nesmí kvůli své jedinečné identitě vyčleňovat ani vydělovat, uzavírat se sám do sebe. Naopak, při zachování mízy svých kořenů a typických rysů svých dějin, je povolán, aby s nadějí hleděl do budoucnosti, pěstoval důvěrný vztah s životem okolní Itálie a Evropy, který může pro něj být pohonem. Při jasném rozlišení rolí a cílů, pozitivně laický Milán i Milán víry jsou vyzývány k úsilí o společné dobro.

Drazí bratři a sestry, ještě jednou děkuji za vaše přijetí. Svěřuji vás ochraně Panny Marie, která z nejvyšší katedrální vížky mateřsky bdí dnem i nocí nad tímto městem. Všechny vás objímám a s láskou udílím své požehnání.

Přeložila Jana Gruberová

Další články z podrubriky Promluvy

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
4.6.12 Benedikt XVI.: Zakusil jsem, že církev žije z Boží lásky
3.6.12 Benedikt XVI. v Miláně - 3. den
2.6.12 Politika je hluboce ušlechtilá
2.6.12 Kristus se svěřuje do rukou knězi a ten zase cele Kristu
2.6.12 Benedikt XVI. v Miláně - 2. den



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti