Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 9. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.5.2012 

Benedikt XVI. : Neshoda katolických univerzit s církevní naukou působí zmatek

Vatikán. Benedikt XVI. dnes přijal biskupy z jihozápadu Spojených států amerických ( konkrétně ze států Nové Mexiko, Arizona, Colorado a Wyoming), které vedl arcibiskup Santa Fe, Mons. Michael J. Sheehan. Američtí biskupové od listopadu loňského roku vykonávají po desetičlenných skupinách kanonickou návštěvu “ad limina” u Svatého stolce. Ve svých předchozích promluvách k americkým biskupům se papež soustředil na uzdravování tamní církve po vlně případů sexuálního zneužívání, dále na úlohu církve vůči převažujícímu individualistickému a redukcionistickému náhledu americké kultury a konečně na krizi křesťanské sexuální etiky. Dnes se Benedikt XVI. zaměřil na náboženské vzdělání nastupujících amerických generací a jejich formaci ve víře.

Svatý otec ocenil pokroky v rámci základních a středních škol, kde se výuka náboženství přizpůsobila Katechismu katolické církve. Katolické vysší odborné školy a univerzity však potřebují opětovně potvrdit odlišnost své identity, založené na ideálech služby evangeliu. Zde je potřeba učinit velké kroky i ve zcela základních otázkách, jakou je třeba dodržování kanonické mise pro vyučující teologických oborů (v souladu s kán. 812 Kodexu kanonického práva: “Kdo na kterékoliv vysoké škole vyučuje teologické obory, musí mít k tomu pověření od příslušného církevního představeného”), zdůraznil Svatý otec.

Důležitost této kanonické normy je hmatatelným výrazem církevního společenství. Soudržnost ve výchovném poslání církve nabývá tím většího významu, zvážíme-li zmatek, který působí zjevná opozice některých představitelů katolických institucí vůči pastoračnímu vedení církve. Tato neshoda škodí svědectví církve a, jak ukazuje zkušenost, může být lehce zneužita ke znevážení její autority a svobody.

Bez přehánění lze říci, že zřetelná výchova k víře je nejnaléhavější vnitřní výzvou pro katolickou komunitu ve vaší zemi, upozornil dále americké biskupy Svatý otec. Poklad víry je nedocenitelné bohatství, které každá generace musí předávat následující tím, že získává srdce pro Krista a utváří mysl v poznání, porozumění a lásce k jeho církvi.

Křesťanství nabízené v celé jeho šíři a celistvosti je pro dnešní mládež vysoce přitažlivé a naplňuje její představy, ideály a touhy. Mladí lidé mají právo na to, aby se setkali s vírou v celé její kráse, intelektuálním bohatství a nekompromisní náročnosti.

Benedikt XVI. poté poukázal na několik zásadních hledisek náboženské výchovy. Ta není pouhým předáváním znalostí – intelektuální přesnost se zde musí snoubit s praxí křesťanské morálky, svátostného života a pěstování osobní i liturgické modlitby. Důležitou roli v tomto procesu sehrává vyučující, který

inspiruje druhé svou zjevnou láskou ke Kristu, svým veřejným svědectvím zbožnosti a svou oddaností oné sapientia Christiana, která propojuje víru a život, intelektuální zanícení a úctu k lidské i božské pravdě.

Víra ze své přirozenosti totiž vyžaduje neustálou všeobjímající konverzi k plnosti pravdy zjevené v Kristu. On je stvořitelský Logos, skrze něho bylo všechno stvořeno a všechno v něm trvá ( Kol 1,17); on je nový Adam, který zjevuje poslední pravdu o člověku a o světě, ve kterém žijeme. U zrodu středověkých univerzit stál křesťanský závazek nauky. Zakládá se na přesvědčení, že z jediného Boha, zdroje vší pravdy a dobra, zároveň pramení touha našeho rozumu po poznání a přání naší vůle nalézt naplnění v lásce. Pouze v tomto světle můžeme ocenit osobitý přínos katolické výchovy. Je jím vědomí, že doprovázení k pravdě, je v konečném smyslu skutkem lásky, zakončil Benedikt XVI. svou dnešní promluvu k biskupům Spojených států amerických.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.1.20 Pokračuje návštěva ad limina biskupů USA
18.5.12 Svatý otec : věrnost evangeliu nás může přijít draho
23.4.12 V USA nastala rozhodující chvíle pro stát i církev
9.3.12 Krize manželství je krizí křesťanské sexuální etiky
19.1.12 Benedikt XVI. ke skupině biskupů USA: Nevyznáváme slepou víruHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti