Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.4.2012 

O. Cantalamessa: teologem pašií je Dobrý lotr

Vatikán. O nezasloužené milosti, které se člověku dostalo skrze Kristovu oběť kříže, kázal ve své velkopáteční homilii O. Raniero Cantalamessa. Jsme jako v aréně, kde zápasník zvítězivší v souboji nad tyranem přenechává atributy svého triumfu nám, přihlížejícím – zahájil papežský kazatel svou tradiční promluvu při obřadech v bazilice sv. Petra za přítomnosti Svatého otce, římské kurie a poutníků, kteří přijeli oslavit velikonoce do Říma.

Co se vlastně děje, když si Církev připomíná událost Ježíšovy smrti, tázal se O. Cantalamessa. Jde o obraz, znázornění minulé události nebo je to ona událost sama? Obojí, odpovídá slovy sv. Augustina: víme a věříme, že Kristus za nás zemřel jedenkrát, a to, co se jedenkrát odehrálo, se periodicky obnovuje při slavení připomínky v srdcích věřících. Jde tedy o re-prezentaci, nové zpřítomnění toho, co se odehrálo. Jak říká smělé, leč pravdivé tvrzení: Liturgická připomínka, anamnése, tak činí událost skutečnější, než když se historicky odehrála poprvé. Totiž skutečnější a reálnější pro nás, kteří ji prožíváme „v Duchu“, než pro ty, kdo ji prožili „tělesně“, dříve než Duch Svatý uzjevil Církvi její plný význam, vysvětluje O. Cantalamessa. Neslavíme tedy jen výročí, nýbrž tajemství. Nejde tedy – jak říká opět sv. Augustin – jen o připomínku události, ale o pochopení smyslu a jeho přijetí. Z přihlížejících se tak stávají aktéři, dodává papežský kazatel. Neuzaslouženost milosti, které se člověku od Boha dostává, pak ilustruje na barvitém příkladu:

Představte si, že by některý z luxusních obchodů římské Via Condotti – cíle všech boháčů a zbohatlíků – z nějakého zvláštního důvodu pozval bezdomovce z nádraží. Vybídl je odložit cáry, osprchovat se a vybrat si zdarma z vystavených oděvů. Jistě, řeknete si, věc nemožná. Samozřejmě. A přece to, co se nikdy nestane mezi lidmi, děje se každý den mezi lidmi a Bohem. Před ním jsme těmito žebráky my sami. A to, co jsem popsal, se děje ve zpovědi: odkládáš své špinavé hadry, hříchy, dostává se ti koupele milosrdenství a povstáváš „oděn v roucho spásy, zahalen do pláště spravedlnosti“ (srov. Iz 61,10).

Vynikajícím teologem pašijové scény je Dobrý lotr, vrací se k ústřednímu velkopátečnímu tématu O. Cantalamessa. My trpíme spravedlivě, on však neudělal nic zlého (srov. Lk 23, 40ad). Jedině trpí-li Bůh, je to utrpení naprosto nevinné. Každá jiná lidská bytost, která trpí, musí říci: „trpím spravedlivě“, protože i když není vinna tím, co se jí přičítá, není nikdy zcela bez viny, pokračoval papežský kazatel. Pouze bolest nevinných dětí se podobá bolesti Boha, a proto je tak tajemná a posvátná.

Svou promluvu zakončil papežský kazatel apelem na ty, kdo jsou zodpovědni za nevyřešené zločiny. Vybídl je k veřejnému přiznání a pokání, k odvaze litovat a doznat vlastní vinu. Přislíbený ráj pak mohou potkat už na zemi: je jím pokoj svědomí či možnost pohlédnout do očí vlastních dětí bez pohrdání sebou. A k tomu je tu slavný slib, učiněný Bohem samým: „I kdyby vaše hříchy byly jako šarlat, zbělejí jako sníh, i kdyby byly rudé jako purpur, budou bílé jako vlna.“ – zakončil papežský kazatel O. Raniero Cantalamessa svou velkopáteční homilii v bazilice sv. Petra.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti