Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.1.2012 

Náboženské oživení versus sekularizace

Vatikán. Ještě nedávno se zdálo, že laicita amerického stylu je výjimkou z normality, kterou reprezentovala Evropa, a zejména Francie. Dnes vidíme, že je tomu spíš obráceně – píše arcibiskup Jean Louis Bruguès, sekretář Kongregace pro katolickou výchovu, v článku věnovaném otázce nového modelu laickosti. Francouzský arcibiskup se obšírně odvolává na nejnovější analýzu problému od Jürgena Habermase, německého sociologa a zakladatele tzv. frankfurtské školy. Za vlastní východisko pak bere zkušenosti své vlasti – a také úspěch návštěvy Benedikta XVI. ve Velké Británii, zvláště jeho promluvy o úloze náboženství ve společnosti, pronesené v londýnské Westminster Hall.

Arcibiskup Bruguès si všímá, že situace laickosti se ve světě mění velmi rychle. Ještě před dvaceti lety nikdo žádný zvrat v běhu věcí neočekával. Vedle sekularizace se ovšem vynořil druhý proud, naprosto protichůdný, kladoucí velký důraz na roli náboženství. Ovlivnily ho tři faktory. Jednak misijní expanze velkých náboženství v jejich utraortodoxních či konzervativních podobách. Jde tu nejen o islám, ale také o křesťanství, jak ukazují například letniční komunity. Druhým jevem je vývoj samotných náboženství, směřujících k fundamentalističtějším opcím. A třetí tendencí je pronikání náboženství a odkazů k náboženské tradici do politického diskursu. Neuchránila se toho ani Francie, jak dokládá vystoupení prezidenta Nicolase Sarkozyho v lateránské bazilice v roce 2007. Jak zdůrazňuje arcibiskup Bruguès, jeho řeč byla výrazným projevem skoncování s určitou formou francouzského sekularismu.

Podle sekretáře vatikánského úřadu pro vzdělání se koncept sekulárního státu bude vyvíjet směrem k americkému modelu, kde sice v oblasti práva existuje zřetelná odluka státu od náboženství, ale političtí lídři se k náboženské tradici svobodně odvolávají. Arcibiskup Bruguès očekává, že ve Francii se tato tendence setká se silným odporem ze strany osvíceneckých fundamentalistů. K jeho překonání ovšem zcela jistě napomůže silná přítomnost muslimské komunity.

Francouzský hierarcha poznamenává, že známky náboženského oživení ve světě jsou evidentní. Příkladem může být Latinská Amerika, kde evangelikální komunity začínají vyvíjet stále větší nátlak na zaměstnavatele a nutí je brát v potaz křesťanskou vizi světa. V Turecku vládne strana, která se postavila dosavadním představám sekularizace. Roste rovněž role pravoslavné církve v Rusku. V Japonsku se množí sekty jako houby po dešti. V Indii ožívá hinduismus, jak se to negativně projevuje v antikřesťanských náladách.

Arcibiskup Bruguès uzavírá, že v nové situacii bude nutné vsadit na toleranci, která dovoluje zachovat svornou koexistenci v podmínkách faktického pluralismu. Sekretář Kongregace pro katolickou výchovu přiznává, že křesťané nemají tento koncept rádi, nenacházejí ho totiž v Evangeliu. Geneze tolerance je negativní. Nevyplývá z úcty k druhému, nýbrž je plodem náboženských válek v Evropě a způsobem jejich překonání. Ačkoliv tolerance nikdy nebude ctností, představuje nicméně základní podmínku soužití v našich společnostech, přiznává arcibiskup Jean-Louis Bruguès na stránkách Osservatore Romano.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
9.12.20 Instrukce pro církevní instituty vyššího vzdělávání
10.9.20 Konkrétní a reálné vztahy jsou jádrem výchovy a vzdělání – list Kongregace pro katolickou výchovu
20.2.20 Papež: Mějme odvahu dobře zaplatit vychovatelům
10.12.19 Svatý stolec představil velvyslancům globální edukativní pakt
25.6.18 Úloha katolické výchovy? Dát duši globalizovanému světu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti